W uchwale programowej, którą ma realizować nowowybrana Naczelna Rada Adwokacka, znalazły się cele związane z poprawieniem wizerunku palestry, określeniem zasad dotyczących adwokackiej reklamy czy też uzyskiwaniem specjalizacji. Zawarto w niej także opinię, że zawód sędziego powinien być ukoronowaniem innych profesji prawniczych, oraz że w szczególny sposób powinna być chroniona tajemnica adwokacka. Zjazd zobowiązał także NRA do opracowania systemu pomocy socjalnej dla kolegów znajdujących się w trudnej sytuacji.
Dużo emocji budziła kwestia dostępu do zawodu. Część delegatów (m.in. z izby świętokrzyskiej) proponowała by zobowiązać Radę do działania na rzecz okresowego lub liczbowego ograniczenia dostępu do profesji adwokata, np. poprzez wprowadzenie limitów na aplikacji adwokackiej i radcowskiej – na wzór ogólnej. Mec.Wojciech Czech mówił podczas obrad, że do zaproponowania takiej uchwały zobowiązali delegatów młodzi adwokaci z izby świętokrzyskiej.
- Czy chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w Niemczech, gdzie jest 160 tys. adwokatów i wielu z nich jest kierowcami taksówek? – pytał mec. Czech.- Dotyczący tych kwestii rozdział naszej uchwały programowej powinien mieć tytuł „Adwokatura zagrożona bezrobociem". My dziś oszukujemy młodych ludzi tworząc przekonanie, że wejdą do dobrze płatnego zawodu. Przychodzą do nas i mówią, że to oszustwo – mówił.
Delegaci nie przegłosowali jednak tak ostrego stanowiska. Rozdział w uchwale programowej nie otrzymał tytułu „Adwokaci zagrożeni bezrobociem", tylko „Pomoc społeczna. Adwokatura zagrożona brakiem możliwości wykonywania zawodu". Nie znalazł się w nim także wprost sformułowany apel o ograniczanie dostępu do zawodu. Choć Krajowy Zjazd Adwokatury zaznaczył, że system naboru wymaga weryfikacji. Gdyż wbrew założeniom aktów tzw. ustawy deregulacyjnej tworzy kolejną grupę społeczną zagrożoną brakiem możliwości wykonywania zawodu. NRA została także zobowiązana do szerokiego informowania społeczeństwa o tej sytuacji. Tym adwokatom, którzy nie radzą sobie na rynku, powinna być udzielana pomoc socjalna. Ma być opracowany program udzielania takiego wsparcia.
Rada została także zobowiązania do aktywnego uczestniczenia w procesie legislacyjnym. W oddzielnej uchwale Zjazd podkreślił, że negatywnie ocenia zmiany kodeksu postępowania karnego dające radcom prawnym możliwość występowania jako obrońcy. Wskazał, że powinny zostać podejmowane działania w celu niedopuszczenia do wejścia ich w życie.