W ustawie o radcach prawnych nowelizacja wprowadza też istotne zmiany ustrojowe dotyczące funkcjonowania organów samorządu. Wydłuża do czterech lat kadencje organów samorządu (poczynając od kadencji po dniu wejścia w życie ustawy) oraz nadaje status organów rzecznikom dyscyplinarnym i Głównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, a także znosi dotychczasowy zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu - więcej niż dwie kadencje - w stosunku do funkcji w organach dyscyplinarnych.
Sejm przyjął, głosowane łącznie po dwie, cztery poprawki senackie, w tym tę, która skutkuje nadaniem ustawie tytułu - ustawa o zmianie ustawy prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Pozostałe dwie poprawki, zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Sejm odrzucił. Wyniki tych głosowań nie mają żadnego istotnego wpływu na brzmienie ustawy, w stosunku do projektu, wobec którego Krajowa Rada Radców Prawnych zajmowała pozytywne stanowisko.
Tym samym Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, która trafia teraz do podpisu prezydenta i wejdzie w życie 14 dni po jej opublikowaniu, co zapewne nastąpi w najbliższym czasie.
Ustawa rozszerza też katalog kompetencji Krajowej Rady Radców Prawnych o prawo uchwalania regulaminów szczegółowych zasad wykonywania zawodu. Skutkuje to celowością pominięcia w przewidzianym do rozpatrywania na najbliższym Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Radców Prawnych i przedłożonym przez KRRP projekcie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, szeregu projektowanych postanowień zaliczonych do takich właśnie szczegółowych zasad.