Członkowie okręgowej izby adwokackiej zdecydują o dietach dla działaczy

O tym, jak wynagradzać działaczy palestry w okręgowych izbach, mają zdecydować członkowie tego samorządu już w najbliższy weekend.

Publikacja: 18.11.2014 18:28

Członkowie okręgowej izby adwokackiej zdecydują o dietach dla działaczy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ogólną kwotę przeznaczaną na diety samorządowych działaczy będą akceptowały zgromadzenia poszczególnych izb okręgowych. Rady będą natomiast decydowały o szczegółowym podziale tych środków. Taką propozycję uregulowania rozdziału diet ma przedstawić na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej specjalny zespół powołany właśnie do opracowania zasad wynagradzania członków organów adwokatury i organów izb.

Zgromadzenie zaakceptuje koszt

– Zaproponujemy Naczelnej Radzie Adwokackiej przyjęcie uchwały w kształcie, który opracował zespół – zapowiada prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu i członek tego zespołu. – Chcielibyśmy, aby projektowanego podziału diet dokonywała rada, proponując rozdział tych środków między osoby pełniące poszczególne funkcje w samorządzie. Ta ogólna kwota przeznaczana na diety jako część budżetu będzie musiała być zaakceptowana przez zgromadzenie izby jako najwyższą władzę na poziomie izby – precyzuje prof. Gutowski.

Różna praktyka

Dziekan poznańskiej ORA podkreśla też, że to kompromisowe rozwiązanie. Podczas dyskusji na ten temat pojawiały się bowiem różne pomysły – od ustalania wysokości diet przez zgromadzenia po pozostawienie tej kwestii w wyłącznej kompetencji rad.

Do określenia zasad ustalania wysokości diet zobowiązał Naczelną Radę Adwokacką ubiegłoroczny Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury. Dziś praktyka w izbach bywa różna.

Co się wydarzyło w Warszawie

Stracili diety, odzyskali 60 proc.

Sprawa diet wywołała w tym roku burzę w stołecznej palestrze. Części adwokatów wynagrodzenia, które otrzymywali działacze, wydawały się zbyt wysokie (np. dziekan pobierał ok. 12 tys. zł). W czerwcu zgromadzenie izby, wbrew stanowisku prezydium rady, przegłosowało zlikwidowanie wszystkich diet i obniżenie składek adwokackich o połowę – do 120 zł.

Część działaczy podała się do dymisji. O odejściu ze stanowiska mówił też dziekan warszawskiej ORA Paweł Rybiński. Podkreślał, że działalność w samorządzie wymaga zbyt dużego nakładu pracy i czasu, by wymagać wykonywania jej za darmo.

W październiku zgromadzenie zaakceptowało propozycję przedstawioną przez prezydium ORA. Zdecydowano o przywróceniu diet – na poziomie 60 proc. tych, które obowiązywały wcześniej. Składki adwokackie mają być też podwyższone w przyszłym roku do 150–160 zł.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo