Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 września 2016 r. (I SA/Gd 649/16).
Stan faktyczny
W listopadzie 2015 r. podatniczka wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o PIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjaśniła, że jest notariuszem i wspólnie z drugim notariuszem prowadzi kancelarię w formie spółki cywilnej. Od 1 października 2013 r. podjęła niestacjonarne studia doktoranckie na uniwersytecie, na wydziale prawa i administracji. Obecnie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej z zakresu postępowania cywilnego. Studia doktoranckie mają trwać od czterech do sześciu lat. Prawniczka podkreśliła, że studia są odpłatne i z tego tytułu poniosła już opłaty za poszczególne semestry, a także za wydanie legitymacji doktoranta, koszty dojazdu, materiały dydaktyczne oraz udział w obligatoryjnych seminariach i konferencjach.
Zwróciła również uwagę, że samo pisanie pracy doktorskiej wiąże się z prowadzeniem badań naukowych, co oznacza konieczność ponoszenia kosztów na dojazdy do bibliotek także w innych miastach, zakwaterowania, jak również z wydatkami na wykonywanie kserokopii oraz na zakup literatury naukowej.
Prawniczka zapytała czy koszty ponoszone w związku z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi w zakresie prawa oraz koszty prowadzenia badań i poszukiwań naukowych związanych z pisaniem pracy doktorskiej, można uznać za koszty uzyskania przychodów.
Sama uważała, że tak. Podkreślała, że zdobycie tytułu doktora nauk prawnych będzie wyróżniać ją na rynku spośród innych osób wykonujących zawód notariusza. Dodatkowo zwiększy zaufanie klientów, dając jej tym samym większą szansę na osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej. Ponadto prowadzenie badań naukowych sprawi, że jej warsztat pracy będzie lepszy, sprawniejszy i umożliwi przyjmowanie zleceń, które charakteryzują się znacznym stopniem zawiłości prawnej. Notariusz dodała, że samo uzyskanie tytułu doktora umożliwi jej także prowadzenie zajęć dydaktycznych, co będzie stanowić nowe, dodatkowe źródło przychodów, a tym samym dochodów.