W głosowaniu podczas nadzwyczajnego zgromadzenia warszawskiej ORA Pietrzak uzyskał 638 głosów, osiągając znaczną przewagę nad swoim najsilniejszym konkurentem Krzysztofem Boszko (301 głosów). Pozostali kandydaci: Marcin Mazur, Robert Rynkun-Werner i Sławomir Zdunek uzyskali po kilkadziesiąt głosów.
Nowy dziekan jest adwokatem od 2005 roku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się głównie prawem karnym i ochroną praw człowieka. Przewodniczy Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jest laureatem nagrody im. Edwarda Wende. Pietrzak dał się poznać także ze swej działalności zagranicznej, m in. jako stały przedstawiciel polskiej adwokatury przy Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Wybrano go także do Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz pomocy ofiarom tortur.
Mikołaj Pietrzak w rozmowie z „Rzeczpospolitą" w przeddzień wyborów ujawnił swoje pomysły m.in. na poprawę sytuacji młodych adwokatów, którzy walczą o klientów na trudnym rynku. Postulował większą elastyczność w formach wykonywania zawodu, a także reformę funduszu wzajemnej pomocy koleżeńskiej, by stał się realnym wsparciem dla tych którzy dopiero rozpoczynają karierę.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby wybrało też nowego Rzecznika Dyscyplinarnego. Został nim adw. Krzysztof Stępiński, znany czytelnikom „Rz” z często publikowanych na naszych łamach artykułów na temat stanu polskiego prawa i samorządów prawniczych.
Wybory były konsekwencją dymisji poprzedniego dziekana, Grzegorza Majewskiego. Do jego rezygnacji we wrześniu br. doszło w atmosferze skandalu. Media ujawniły bowiem jego udział w warszawskiej aferze reprywatyzacyjnej. Sam Majewski utrzymywał, że zawsze działał zgodnie z prawem i etyką adwokacką. Palestra wciąż wyjaśnia tę sprawę w postępowaniu dyscyplinarnym. Po rezygnacji Majewskiego jego obowiązki pełniła wicedziekan Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.