Aktualizacja: 22.06.2017 07:18 Publikacja: 22.06.2017 07:00
Foto: 123RF
– Wybór metody ustalania stawki minimalnej wynagrodzenia dla pełnomocnika należy do normodawcy, który korzysta ze znacznej swobody regulacyjnej – stwierdził Trybunał. Uznał, że przepis rozporządzenia o taksie z wyboru i urzędu jest zgodny z konstytucją.
Skarżyła go do TK kobieta, na rzecz której sąd rejonowy zasądził odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę oraz zwrot kosztów zastępstwa prawnego. Pozwany złożył apelację, a skarżąca zażalenie na wysokość przyznanych kosztów zastępstwa prawnego. Kobieta wskazała, że, zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c., strona przegrywająca musi zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. W sprawach prawa pracy określone w rozporządzeniu stawki minimalne za czynności adwokackie nie pozwalają jednak na realizację tej normy. Skarżąca podkreśla, że sprawy o odszkodowanie z prawa pracy należą do długotrwałych i czasochłonnych. Tymczasem kwestionowany przepis ustanawia stawkę minimalną 60 zł. Koszty zastępstwa procesowego powinny więc zostać obliczone inaczej.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas