Przystępujemy do finalnych rozliczeń z polskim fiskusem

Jeśli uzyskałeś dochody za granicą i ustaliłeś, że ze względu na przyjętą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania trzeba się z nich rozliczyć z polskim fiskusem, musisz zgromadzić dokumenty będące podstawą rozliczenia i zaopatrzyć się w odpowiednie formularze

Aktualizacja: 02.04.2007 12:54 Publikacja: 02.04.2007 01:01

Zeznanie obejmujące dochody zagraniczne składa się zasadniczo na formularzu PIT-36. Ten formularz wypełniają rozliczający się z dochodów z pracy, z umów-zleceń itp. Jednakże z dochodów (zysków) giełdowych uzyskanych za granicą rozliczamy się na PIT-38, a z dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą opodatkowanych według stawki liniowej - na formularzu PIT-36L. Do zeznania za 2006 r. obejmującego dochody zagraniczne po raz pierwszy należy dołączyć załącznik PIT/ZG "Informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym 2006". Jest to załącznik do wszystkich wskazanych formularzy: PIT-36, PIT-36L i PIT-38.

Sporządzanie zeznania podatkowego rozpoczynamy zawsze od skompletowania i wypełnienia załączników. Dla rozliczających się z polskim fiskusem z dochodów uzyskanych za granicą będzie to obowiązkowo PIT/ZG, a gdy korzystają z ulg i odliczeń, ewentualnie także PIT/O, PIT/D oraz np. PIT/X "Informacja o zryczałtowanym podatku dochodowym" - w razie uzyskania za granicą dochodów kapitałowych opodatkowanych ryczałtowo.

Wszyscy rozliczający się z dochodów uzyskanych za granicą (oprócz opodatkowanych ryczałtowo wykazywanych w załączniku PIT/X) dołączają do zeznania PIT/ZG "Informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym 2006". Musisz sięgnąć po ten załącznik zarówno wtedy, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, w którym zarobkowałeś, przewiduje metodę unikania podwójnego opodatkowania, jak i wtedy, gdy wskazuje metodę proporcjonalnego odliczenia. Jest to nowy formularz. Obowiązuje po raz pierwszy w rozliczeniach za 2006 r.

Jeśli w 2006 r. uzyskałeś dochody w kilku krajach, musisz złożyć odrębny PIT/ZG dla każdego z nich.

Małżonkowie, jeśli oboje uzyskali objęte nim dochody, składają odrębny PIT/ZG bez względu na to, czy rozliczają się indywidualnie czy z małżonkiem.

Oprócz obowiązkowego PIT/ZG konieczne okazać się może także sięgnięcie po inne załączniki.

Dla rozliczających się z dochodów zagranicznych, którzy mieli także dochody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej, będzie to:

- PIT/B "Informacja o wysokości

dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym";

Instytut Monitorowania Mediów, Raport NOM, październik 2024

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła

- PIT/Z "Informacja o wysokości

dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy, osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym". Korzystający i z ulg, i z odliczeń muszą sięgać po:

- PIT/D "Informacja o odliczeniach wydatków mieszkaniowych w 2005 r." przeznaczony dla podatników, którzy z racji wydatków poniesionych w 2005 r. korzystają z ulg mieszkaniowych, także tych zlikwidowanych, ale przysługujących w ramach praw nabytych, i którzy dokonują odliczeń za lata wcześniejsze, jeśli nie mogli ich przedtem wykorzystać.

- PIT/O "Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym" przeznaczony do wykazania ulg: z racji darowizn, wydatków na rehabilitację niepełnosprawnych, zwrotu nienależnych świadczeń, wydatków na używanie sieci Internet, przysługującej przedsiębiorcom w ramach praw nabytych ulgi na szkolenie uczniów lub zatrudnianie pracowników w celu nauki zawodu.

- PIT-2/K "Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych" wypełniają podatnicy mający prawo do ulgi na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych i dołączają do zeznania, w którym po raz pierwszy pomniejszyli z tej racji podstawę opodatkowania (swój dochód). Potem tego formularza już się nie składa. Formularzowi zeznania PIT-36 może jeszcze towarzyszyć:

- PIT/M "Informacja o dochodach małoletnich dzieci podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców w roku podatkowym". Ten formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy mają obowiązek doliczyć do swych dochodów dochody małoletniego dziecka czy dzieci. Składają oni PIT-36 także wtedy, gdy w trakcie roku podatkowego nie rozliczali się z fiskusem samodzielnie i gdyby nie dochody dzieci, składaliby PIT-37.

Osoby, które uzyskały w 2006 r. dochody za granicą i teraz będą rozliczać się z nich w kraju, niejednokrotnie wyjechały w trakcie roku lub tylko na kilka miesięcy i uzyskały również dochody w kraju. W rozliczeniach z polskim fiskusem posłużą się oni także informacjami sporządzonymi na formularzach z oznaczeniem PIT otrzymanymi od polskich płatników. Dotyczy to również podatników rozliczających się z małżonkiem, który miał w 2006 r. dochody z pracy, pobierał emeryturę lub rentę, pracował na umowie-zleceniu lub o dzieło, zasiadał w radzie nadzorczej spółki itp.

W rachubę wchodzi najczęściej PIT-11/8B "Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy", który pracodawcy przekazują pracownikom, jeśli nie wyręczyli ich w rocznym rozliczeniu z fiskusem. Instytucje dokonujące wypłat emerytur i rent z zagranicy przekazują PIT-11/8B osobom otrzymującym te świadczenia, biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - bezrobotnym, firmy i instytucje - osobom, którym dokonywały wypłat z umów-zleceń i o dzieło, a także z innych rodzajów działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 2 i pkt 5 - 9 updf), m.in. członkom zarządów, rad nadzorczych, komisji spółek, spółdzielni itd.

Osoby, które muszą dochody uzyskane za granicą uwzględnić w zeznaniu składanym w polskim urzędzie skarbowym, opierają się na informacjach uzyskanych od zagranicznych pracodawców czy zleceniodawców. Obowiązek przesyłania podatnikom informacji analogicznych do wysłanych przez polskich płatników na PIT-11/8B czy PIT-8C jest w świecie powszechny. Dotyczy to zwłaszcza państw, w których nasi rodacy zarobkują najczęściej.

Korzystający z ulg i odliczeń muszą skompletować także dokumenty potwierdzające prawo do nich.

Jeśli już ustaliliśmy, że ze względu na dotyczącą naszych zagranicznych dochodów metodę unikania podwójnego opodatkowania musimy rozliczyć się z nich z polskim fiskusem, pomniejszamy je przede wszystkim o równowartość diet. W niektórych wypadkach, gdy pracowaliśmy za granicą krótko, a nasze zarobki były niewielkie, może się okazać, że w ogóle nie będzie trzeba się z nich rozliczać.

Osoby pracujące za granicą mogą w zeznaniu za 2006 r. pomniejszyć swoje zagraniczne dochody o równowartość diet przysługujących podróżującym do danego kraju służbowo za każdy dzień pobytu za granicą. Dotyczy to każdej sytuacji, gdy zagraniczne dochody są uwzględniane w rozliczeniach z polskim fiskusem, bez względu na metodę unikania podwójnego opodatkowania.

W rozliczeniu za 2006 r. są do wyboru dwa sposoby odliczania diet - trzeba wybrać jeden, ten, który bardziej się nam opłaca:

- można pomniejszyć dochód o równowartość pełnej diety za każdy dzień, w którym praca była wykonywana, ale za nie więcej niż 30 dni,

- można pomniejszyć dochód o 30 proc. diety, ale za każdy dzień pobytu i bez dodatkowego ograniczenia.

Drugi sposób jest korzystny dla pracujących przez dłuższy czas, ale niekorzystny dla wyjeżdżających do pracy na krótko: na miesiąc, dwa lub trzy.

To odliczenie dotyczy tylko dochodów z pracy i ze stypendiów (o czym dalej). Uzyskującym tam dochody ze wszystkich innych tytułów niż stosunek pracy lub stypendium (art. 21 ust. 1 pkt 20a updf) ono nie przysługuje.

Osoby, które uzyskały za granicą dochody z wykonywania wolnego zawodu na podstawie umowy-zlecenia w rozliczeniach z polskim fiskusem uwzględniają zagraniczne zarobki w pełnej wysokości, ale po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów wedle polskich norm (art. 22 updf). Tak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania klasyfikują samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą, oświatową, a także samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów, dentystów, księgowych. Jeśli jednak osoby te wykonują swój zawód na podstawie umowy o pracę, będą to dochody ze stosunku pracy. Co za tym idzie, podatnicy mogą je pomniejszyć w rozliczeniach z polskim fiskusem o równowartość diet za każdy dzień wykonywania pracy, ale nie więcej niż o równowartość 30 diet.

Jeśli uzyskałeś za granicą stypendium, które nie jest objęte żadnym ze zwolnień, masz prawo do pomniejszenia dochodów z tego tytułu do celów rozliczeń z polskim fiskusem o równowartość diet przysługujących osobom podróżującym z Polski służbowo do danego kraju za każdy dzień pobierania tam stypendium.

Do końca 2004 r. stypendyści korzystali także z odliczeń z racji kosztów zakwaterowania. Teraz tego zwolnienia nie ma. Obowiązuje natomiast zwolnienie z opodatkowania ryczałtów na koszty utrzymania i zakwaterowania wypłacanych z budżetu państwa w związku ze skierowaniem do pracy dydaktycznej w szkołach i ośrodkach akademickich za granicą przyznanych na podstawie odrębnych przepisów (nowy art. 21 ust. 23a lit. b updf). Dochodów zwolnionych z opodatkowania w zeznaniu rocznym się nie uwzględnia. Gdyby jednak taka osoba otrzymała jednocześnie stypendium od zagranicznej osoby czy instytucji, będzie się z niego rozliczać na wskazanych zasadach, czyli może je pomniejszyć o równowartość diet.

Także zwolnienie obejmujące ryczałty na koszty utrzymania i zakwaterowania wypłacane z budżetu państwa przysługuje niezależnie od obowiązującej wedle umowy zawartej z danym krajem metody unikania podwójnego opodatkowania.

Rozliczający się z polskim fiskusem z dochodów zagranicznych mają prawo pomniejszyć je o koszty ich uzyskania stosownie do polskich przepisów. Tak więc, jeśli uzyskałeś dochody z pracy za granicą, to do celów rozliczeń z polskim fiskusem pomniejszysz je o zryczałtowane koszty uzyskania według zasad i w wysokości przysługującej pracującym w Polsce (limity tych kosztów na str. 8).

Osoby uzyskujące tam dochody np. z honorariów autorskich mają prawo do 50-proc. kosztów uzyskania, a osiągające dochody z umowy-zlecenia - do 20-proc. kosztów uzyskania.

W szczególny sposób zaokrąglamy kwotę zmniejszenia podatku o 1 proc. z racji wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tę kwotę zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli np. kwota podatku (po odliczeniach i ewentualnych doliczeniach) wynosi 6897 zł, 1 proc. z tego to 68 zł 97 gr, a po zaokrągleniu - 68 zł 90 gr.

- dla pracujących na jednym etacie - 102 zł 25 gr miesięcznie, ale nie więcej niż 1227 zł za cały rok;

- dla wieloetatowców - łącznie maksimum 1840 zł 77 gr rocznie;

- dla pracujących na jednym etacie poza stałym miejscem zamieszkania nieotrzymujących dodatku za rozłąkę - 127 zł 82 gr miesięcznie i 1533 zł 84 gr za rok;

- dla pracujących poza stałym miejscem zamieszkania wieloetatowców - łącznie maksimum 2300 zł 94 gr rocznie.

Z działalności wykonywanej osobiście, tj.: przychodów osób pełniących obowiązki obywatelskie i społeczne bez względu na sposób powołania; przychodów członków zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych (spółek, fundacji itp.); przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze:

- jeśli podatnik uzyskuje te przychody od jednego podmiotu - 102 zł 25 gr miesięcznie, ale nie więcej niż 1227 zł za cały rok;

- jeśli tego samego rodzaju przychody z jednego z tytułów podatnik uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu - łącznie maksimum 1840 zł 77 gr rocznie.

Australia - 87 AUD, Austria - 45 EUR, Belgia - 45 EUR, Białoruś - 45 USD, Brazylia - 50 USD, Bułgaria -36 EUR, Cypr - 33 EUR, Czechy - 33 EUR, Dania - 324 DKK, Estonia - 39 EUR, Finlandia - 42 EUR, Francja - 45 EUR, Grecja - 45 EUR, Hiszpania - 48 EUR, Holandia - 42 EUR, Irlandia - 45 EUR, Islandia -36 EUR, Japonia - 6900 JPY, Kanada - 67 CAD, Litwa - 33 USD, Łotwa - 48 EUR, Luksemburg - 45 EUR, Niemcy - 42 EUR, Norwegia - 401 NOK, Portugalia - 48 EUR, Rosja - 50 EUR, Słowacja - 33 EUR, Słowenia - 36 EUR, Stany Zjednoczone - 46 USD, Szwecja - 351 SEK, Turcja - 43 USD, Wielka Brytania - 32 GBP, Włochy - 42 EUR.

www.mofnet.gov.pl>podatki>formularzepodatkowe>PIT.

- Przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia podatku (zaliczki na podatek) w kasie urzędu skarbowego lub na rachunek urzędu w banku, placówce pocztowej, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

- W obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

- brak zaznaczenia w poz. 6, że chodzi o łączne opodatkowanie przychodów małżonków lub preferencyjne opodatkowanie przewidziane dla samotnych rodziców,

- brak w części L "Dodatkowe informacje" wskazania (zakreśla się odpowiedni kwadrat lub kwadraty), jakie załączniki dołącza się do tego formularza (obowiązkowy PIT/ZG i np. PIT/D, PIT/O, NIP-1 czy NIP-3 z ewentualnym zgłoszeniem aktualizacyjnym), - niewskazanie (w poz. 8) celu złożenia formularza ("złożenie zeznania" albo "korekta zeznania"),

- brak pełnych danych w części B "Dane identyfikacyjne i adres", a także brak NIP, które wpisuje się (u góry) w poz. 1 i 2,

- brak podpisów w części M "Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka".

Zeznanie obejmujące dochody zagraniczne składa się zasadniczo na formularzu PIT-36. Ten formularz wypełniają rozliczający się z dochodów z pracy, z umów-zleceń itp. Jednakże z dochodów (zysków) giełdowych uzyskanych za granicą rozliczamy się na PIT-38, a z dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą opodatkowanych według stawki liniowej - na formularzu PIT-36L. Do zeznania za 2006 r. obejmującego dochody zagraniczne po raz pierwszy należy dołączyć załącznik PIT/ZG "Informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym 2006". Jest to załącznik do wszystkich wskazanych formularzy: PIT-36, PIT-36L i PIT-38.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10