Oczekiwanie na zmianę zasad opodatkowania

Polacy pracujący w Austrii mają nadzieję na zmianę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecna zniechęca ich do jakichkolwiek inwestycji w kraju

Aktualizacja: 02.04.2007 12:40 Publikacja: 02.04.2007 01:01

W sobotę po raz trzeci spotkaliśmy się z naszymi rodakami w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Chcieli przede wszystkim wiedzieć, od kiedy nie będą już musieli rozliczać się z polskim fiskusem.

Dla tych, którzy będą składać zeznanie podatkowe w Polsce, szczególne ważne było, jak przeliczać zagraniczne zarobki na złotówki.

Dla osób fizycznych zasadą jest przyjęcie średniego kursu NBP z dnia otrzymania wynagrodzenia. Jeżeli nasz rodak był zatrudniony przez cały rok, ale pensję otrzymywał w formie tzw. tygodniówki, musi najpierw odjąć od austriackiego przychodu diety za 5 dni, tj. 67,5 euro (30 proc. z 45 euro diety dziennej pomnożone przez 5 dni). Następnie przeliczy dochód na złotówki według kursu NBP z piątego dnia, czyli tego, w którym otrzymał swoją tygodniową wypłatę. Kolejny krok to zsumowanie wszystkich obliczeń i dopiero potem wyliczenie PIT według skali i z zastosowaniem stawek krajowych. Na koniec należy odjąć podatek zapłacony w Austrii. W efekcie zwykle okazuje się, że trzeba dopłacić w Polsce kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Od 2007 r. nieco inaczej wygląda sytuacja tych, którzy uzyskują nad Dunajem dochody z działalności gospodarczej. Dotyczy to więc również osób, które założyły tzw. Gewerbe, czyli jednoosobowe firmy, w praktyce przeważnie zajmujące się świadczeniem usług budowlanych. Oni, zgodnie z ustawą o PIT, muszą brać pod uwagę kurs z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Adam Mariuk, doradca podatkowy w spółce Deloitte, przestrzegał, że w najtrudniejszej sytuacji są ci, którzy jednocześnie zarabiają we własnej firmie i u kogoś innego. Ze względu na niejednolite przepisy ustawy o PIT muszą przeliczać swoje zarobki na złotówki według różnych kursów. Art. 11 ustawy nakazuje stosować kurs z dnia otrzymania wynagrodzenia, a art. 14 z dnia poprzedniego.

- Czy od dochodu opodatkowanego w Polsce mogę odliczać austriackie składki na ubezpieczenie społeczne, które są niemałe? - pytali uczestnicy wiedeńskiego spotkania.

- Niestety nie, mimo że jest to niezgodne z przepisami unijnymi -odpowiadaliśmy.

Ustawa o PIT w art. 26 ust. 1 zezwala bowiem tylko na odliczanie składek płaconych na ubezpieczenie społeczne w Polsce.

- Czy gdyby polsko-austriacka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania została zmieniona jeszcze w tym roku, zarobków z 2007 r. nie trzeba by już przeliczać i sumować z dochodami z Polski? - chcieli wiedzieć inni rodacy z Wiednia.

I tutaj niestety nie mieliśmy dla nich dobrych wiadomości. Nawet gdyby w najbliższych miesiącach zostały podpisane protokoły zmieniające zasady opodatkowania zarobków austriackich z obecnej tzw. metody potrącenia na wyłączenie z progresją, to i tak zarobki z2007 r. trzeba by rozliczyć na starych zasadach.

Na szczęście można wierzyć, że to już ostatni raz.

- Negocjacje są na dobrej drodze. A sprzyja temu inicjatywa i wytrwałość "Rz" - zauważa Jan Masalski, radca handlowy polskiej ambasady w Wiedniu. Czytaj również w "Dobrej Firmie" jak rozliczyć dochody z zagranicy

W sobotę po raz trzeci spotkaliśmy się z naszymi rodakami w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Chcieli przede wszystkim wiedzieć, od kiedy nie będą już musieli rozliczać się z polskim fiskusem.

Dla tych, którzy będą składać zeznanie podatkowe w Polsce, szczególne ważne było, jak przeliczać zagraniczne zarobki na złotówki.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem