[b]Niemiecka firma chce mnie zatrudnić, ale praca wykonywana będzie poza Europą. Kto ma płacić podatki? [/b]– pyta czytelnik.
O opodatkowaniu dochodów z pracy wykonywanej przez polskiego rezydenta poza Polską decyduje wiele czynników. Najważniejszym jest faktyczne miejsce wykonywania pracy, jej czas oraz istnienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a państwem, w którym praca jest wykonywana.
Zgodnie [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych [/link](dalej updof) polski rezydent musi opodatkować w Polsce wszystkie dochody, bez względu na miejsce ich osiągania.
Z drugiej strony większość państw zakłada opodatkowanie dochodów z pracy wykonywanej na ich terytorium. Zasady te mogą być modyfikowane umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie dopuszczają one opodatkowania dochodów z pracy w danym państwie, tylko ze względu na siedzibę pracodawcy. Jeśli więc Polak zostanie zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę, a pracę będzie wykonywał np. w Rosji, dochód z niej nie będzie opodatkowany w Niemczech.
[b]O opodatkowaniu dochodów w kraju, w którym praca jest wykonywana, decyduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Gdy jej nie ma, dochód zostanie prawdopodobnie opodatkowany zgodnie z wewnętrznym prawem tego państwa.[/b] Wówczas podatnik będzie musiał go wykazać do opodatkowania także w Polsce, ale będzie mógł pomniejszyć polski podatek o ten zapłacony za granicą. W niektórych przypadkach przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwolą na opodatkowanie dochodu wyłącznie w Polsce.