Do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej napływają informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy, w tym również o pobieraniu od klientów wysokich opłat bez gwarancji zatrudnienia.
Wyjeżdżając za granicę do pracy, trzeba zachować ostrożność. Osoba, która chce skorzystać z usług agencji, powinna sprawdzić, czy figuruje ona w rejestrze. Jeśli nie, intencje pośrednika najprawdopodobniej nie są czyste. Takiej firmy należy unikać.
Wykaz agencji znajduje się na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl. Informacje można uzyskać również telefonicznie w wojewódzkich urzędach pracy.
Agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z klientem pisemnej umowy. Musi ona posiadać takie informacje, jak nazwa zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków, obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej oraz agencji. Powinny być w niej wyszczególnione również kwoty należne agencji zatrudnienia.
Może się jednak zdarzyć, że umowa nawet będzie spełniała wszystkie wymogi formalne, ale będzie niekorzystna dla pracownika. Chodzi o postanowienia, z których wynika np., że trzeba wykupić przejazd, ewentualnie ukończyć kurs nauki języka obcego właśnie u tego pośrednika, a bilet lub kurs kosztują zdecydowanie więcej, niż powinny. W takiej sytuacji zainteresowany powinien podjąć decyzję, czy przystaje na te warunki, czy nie.