Agencje zatrudnieni: Ostrożnie z zagranicznymi wyjazdami do pracy

Z usług niepublicznych agencji zatrudnienia wysyłających pracowników do innych krajów korzysta rocznie około 100 tys. osób.

Publikacja: 06.06.2013 09:51

Agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z klientem pisemnej umowy.

Agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z klientem pisemnej umowy.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej napływają informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy, w tym również o pobieraniu od klientów wysokich opłat bez gwarancji zatrudnienia.

Wyjeżdżając za granicę do pracy, trzeba zachować ostrożność. Osoba, która chce skorzystać z usług agencji, powinna sprawdzić, czy figuruje ona w rejestrze. Jeśli nie, intencje pośrednika najprawdopodobniej nie są czyste. Takiej firmy należy unikać.

Wykaz agencji znajduje się na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl. Informacje można uzyskać również telefonicznie w wojewódzkich urzędach pracy.

Agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z klientem pisemnej umowy. Musi ona posiadać takie informacje, jak nazwa zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków, obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej oraz agencji. Powinny być w niej wyszczególnione również kwoty należne agencji zatrudnienia.

Może się jednak zdarzyć, że umowa nawet będzie spełniała wszystkie wymogi formalne, ale będzie niekorzystna dla pracownika. Chodzi o postanowienia, z których wynika np., że trzeba wykupić przejazd, ewentualnie ukończyć kurs nauki języka obcego właśnie u tego pośrednika, a bilet lub kurs kosztują zdecydowanie więcej, niż powinny. W takiej sytuacji zainteresowany powinien podjąć decyzję, czy przystaje na te warunki, czy nie.

Agencja może żądać zwrotu  faktycznie poniesionych  kosztów

Może się również okazać, że pracodawcą zagranicznym jest agencja pracy tymczasowej. Praca na rzecz takiej agencji często nie będzie miała charakteru stałego i uzależniona będzie od liczby zleceń. Wówczas koszty związane z zakwaterowaniem i utrzymaniem mogą pochłonąć bądź wręcz przekroczyć otrzymane wynagrodzenie.

Polska agencja pośrednictwa pracy nie ma prawa pobierania opłat za znalezienie zatrudnienia w kraju. Z wydatkami muszą się jednak liczyć te osoby, które chcą zarabiać za granicą. W tym wypadku bowiem firma może się domagać opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy.

Chodzi tu o wydatki na: dojazd i powrót osoby skierowanej, uzyskanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów – pod warunkiem, że te opłaty zostaną wyszczególnione w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy za granicą. Agencja zatrudnienia nie może jednak żądać zwrotu kosztów związanych ze skierowaniem do swojego odpowiednika w innym państwie.

Przed zapłatą pośrednikowi za przejazd warto sprawdzić ceny u innych przewoźników. Nie należy płacić przed wyjazdem za granicę za oferowane przez pośrednika mieszkanie, ponieważ zwykle kontakt z nim kończy się po pobraniu opłat.

Więcej informacji na temat bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą można znaleźć w poradniku opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście