W odpowiedzi na pytania, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Jeśli rodzice czytelnika nabyli nieruchomość tytułem zasiedzenia, a następnie czytelnik nabył tę nieruchomość w drodze dziedziczenia, to opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) podlega nabycie wyłącznie tytułem dziedziczenia.
Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, zaś zgodnie z art. 924 tej ustawy spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Analiza tych przepisów wskazuje, iż za dzień nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku uznaje się dzień śmierci spadkodawcy.
Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Jednak zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; gdy pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.
Spadkobiercy (podatnicy podatku) stosownie do art. 17a ust. 1 ustawy są zobowiązani do złożenia w organie podatkowym zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.