Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z 11 lutego 2010 r. w sprawie przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego

Publikacja: 15.02.2010 11:50

Ministerstwo Finansów raz jeszcze wyjaśnia:

Zgodnie z wytycznymi MF dla dyrektorów izb skarbowych, pracownicy urzędów skarbowych nie mogą odmówić przekazania 1 proc. podatku organizacjom niefigurującym w tzw. „słowniku OPP” systemu komputerowego POLTAX, jeśli figurują one w [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/445904]Wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1 proc. podatku wg stanu na dzień 3 lutego 2010 r. prowadzonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej[/link] (MPiPS).

Oznacza to, że jeśli pracownik urzędu skarbowego otrzyma zeznanie, na którym podatnik wskazał OPP nie figurującą w tzw. „słowniku OPP” systemu komputerowego POLTAX, [b]powinien sprawdzić, czy organizacja ta figuruje[/b] w [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/445904]Wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1 proc. podatku wg stanu na dzień 3 lutego 2010 r. prowadzonym przez MPiPS[/link]. Jeśli tak, pracownik US powinien przyjąć takie zeznanie, gdyż wykaz ten jest wiążącym źródłem informacji o OPP, nadrzędnym także w stosunku do systemu POLTAX.

Każdy 1 proc. podatku przekazany na rzecz OPP figurującej w wykazie MPiPS zostanie przekazany przez US na rzecz tej organizacji, po aktualizacji „słownika OPP” systemu komputerowego POLTAX.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że opóźnienia wynikające z konieczności aktualizacji systemu POLTAX nie będą miały wpływu na terminowe przekazanie 1 proc. na rzecz OPP wskazanej w zeznaniu. Nie będą miały także wpływu na zwrot nadpłaty wynikającej z zeznania.

Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalny adres [mail=jedenprocent@mf.gov.pl]jedenprocent@mf.gov.pl[/mail], pod który można zgłaszać każdy przypadek odmowy przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego znajdującą się w wykazie MPiPS.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo