Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.), podatkowi temu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, m.in. tytułem zachowku, zapisu lub polecenia testamentowego.
Zgodnie z przepisami Księgi IV ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) osoby uprawnione do zachowku, osoby na rzecz, których spadkodawca sporządził zapis w testamencie oraz adresaci polecenia nie nabywają własności rzeczy lub praw majątkowych, wynikających z ww. praw, z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).
Moment śmierci spadkodawcy nie oznacza zatem równoczesnego przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na inne podmioty tytułem zachowku, zapisu lub polecenia testamentowego. Przeniesienie takie następuje z chwilą wykonania tych praw przez spadkobierców na rzecz uprawnionych osób.
Reasumując powyższe należy stwierdzić, że [b]nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem zachowku, zapisu lub polecenia, będące przedmiotem opodatkowania w podatku od spadków i darowizn, następuje z chwilą wykonania tych praw.
W tym określonym przypadku moment nabycia własności rzeczy i praw majątkowych pokrywa się z chwilą powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn, jednakże są to dwie odrębne kategorie prawne i nie należy ich utożsamiać.[/b]