Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 8 450 513 głosów (43,5 proc.); Rafał Trzaskowski –  5 917 340 (30,46 proc.); Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.); Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.); Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.); Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.); Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.); Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.); Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.); Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.); Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

22.55

Kończymy relację z kolejnego dnia kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich. Na najnowsze informacje zapraszamy jutro od rana.

22.45

„Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy” – napisał wieczorem na Twitterze kandydat opozycji na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

22.30

To zjawisko jest niepokojące, że tak słabo zostało przygotowane głosowanie dla Polaków za granicą – ocenił były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

21.05

W drugiej turze mamy do wyboru kandydata dużo lepszego, którym jest prezydent Andrzej Duda i drugiego, zdecydowanie gorszego – Rafała Trzaskowskiego – mówił w Polsat News Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

20.50

 Chcemy, patrząc na te kolejki, które stały do lokali wyborczych, zaproponować rozwiązanie, które osobom po 60. roku życia, osobom w ciąży, które mają małe dziecko czy są niepełnosprawni, pozwoli wejść do tych lokali wyborczych bez kolejki – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

20.25

Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim w najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster.

20.00

Wspólna debata TVN, TVN24, Onet i WP nie odbędzie się ze względu na odmowną decyzję sztabu Andrzeja Dudy – ogłosili we wspólnym komunikacie redaktorzy naczelni wymienionych mediów.

19.40

Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk niepokoją zabiegi Rafała Trzaskowskiego i jego sztabu o głosy wyborców Krzysztofa Bosaka. – Rafał Trzaskowski musi utrzymać kredyt zaufania u sympatyków Lewicy, ale nie uda mu się to, jeśli nadmiernie będzie zabiegał o głosy Konfederacji – mówiła szefowa kampanii Roberta Biedronia w TVN24.

17.20

Telewizja Polsat zaproponowała TVN i TVP wspólną organizację debaty przed II turą wyborów prezydenckich. Propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem.

Fotorzepa, Piotr Wittman

Fotorzepa, Piotr Wittman

16.30

Premier Mateusz Morawiecki podczas kampanijnej wizyty w Tomaszowie Mazowieckim zachęcał do „tłumnego” udziału w wyborach, szczególnie seniorów. Przekonywał, że koronawirusa już nie trzeba się bać, „bo jest w odwrocie.”

16.20

– Niektóre z naszych postulatów różnią się tylko niuansami. Myślę, że będziemy współpracować – powiedział Rafał Trzaskowski podczas debaty z Szymonem Hołownią o „ponadpartyjnej prezydenturze”.

15.58

15.55

– Jeżeli Kancelaria Prezydenta nie potrafi jasno odpowiedzieć na pytania w tej sprawie, to znaczy, że ta sprawa ma jakieś drugie dno. I my będziemy żądali od pana prezydenta Dudy wyjaśnień – zapowiedział w rozmowie z Onetem Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do ułaskawienia przez prezydenta osoby skazanej za za zgwałcenie małoletniego krewnego. O ułaskawieniu tym napisała we wtorek „Rzeczpospolita”

15.35

Na Facebooku trwa dyskusja między Rafałem Trzaskowskim a Szymonem Hołownią.

15.20

„Różni nas prawie wszystko, dlatego będziemy chcieli z Wami wygrać” – napisał w mediach społecznościowych, zwracając się do wyborców Konfederacji, były premier i szef RE Donald Tusk.

15:01

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że weźmie udział w debacie telewizyjnej z Rafałem Trzaskowskim, ale na uczciwych, ustalonych ze sztabami zasadach. – A nie, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowksiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić – oświadczył w Złotowie, odnosząc się do propozycji debaty w TVN, używając w odniesieniu do niej słowa „dyktat”. – Niech dzisiaj pan Trzaskowski i jego ludzie nie pokrzykują, że ja się boję brać udział w debacie. Ja się nie boję, może on się boi i dlatego się TVN-em zasłania? – mówił prezydent.

14:21

Niech Rafał Trzaskowski przeprosi za obronę pedofila-celebryty – mówił na konferencji prasowej wicerzecznik PiS, członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy Radosław Fogiel.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

13:46

Duda w Złotowie: Ja się nie boję debaty, może Trzaskowski się boi i dlatego się TVN-em zasłania.

13:43

Duda w Złotowie: Wezmę udział w debacie, tak jak brałem nie raz, ale na uczciwych zasadach. A nie, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić. I okazuje się, że Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów, ja się na to nie zgadzam. Dlaczego mają być gorzej traktowane telewizje polskie? Zagraniczne media będą chroniły Trzaskowskiego? W czyim interesie?

13:42

13:39

Duda w Złotowie: Będzie w Polsce wolność słowa, a nie chorobliwa lewicowa, czy lewacka poprawność polityczna.

13:38

Duda w Złotowie: Polacy nie będą jeździli na wielkie międzynarodowe lotnisko do Berlina, bo wielkie międzynarodowe lotnisko będzie w Polsce.

13:36

Duda w Złotowie: Nie pozwolę, by pogorszono sytuację polskiej rodziny. Nie pozwolę na to, by eksperymentowano na dzieciach, nie pozwolę na to, by agresywna seksualizacja była wprowadzana do szkół, nie pozwolę, by pary homoseksualne mogły adoptować dzieci.

13:32

Duda, podobnie jak wcześniej w Drawsku Pomorskim, mówi o obniżce stawek VAT w związku z wprowadzeniem nowej matrycy podatkowej. Wskazuje na obniżenie VAT-u na artykuły dla niemowląt z 8 do 5 proc.; na artykuły higieniczne dla kobiet; oraz na żywność.

13:31

Duda w Złotowie: Biorąc pod uwagę wcześniejsze obniżki cena gazu obniża się o 18 procent.

13:29

Duda w Złotowie: Cieszę się także z tego, że dzisiaj otrzymałem jasny komunikat od prezesa spółki Jerzego Kwiecińskiego, że od dzisiaj PGNiG obniża ceny gazu po raz kolejny. Od dzisiaj cena gazu obniża się o 10,5 procenta.

13:26

Andrzej Duda w Złotowie: PGNiG wygrała proces z rosyjskim Gazpromem i właśnie dzisiaj Gazprom wpłacił na rachunek spółki 1,5 mld dolarów odszkodowania nienależnie pobranych opłat. Przyjąłem to z radością bo wspierałem polską spółkę ze wszystkich sił.

13:10

Trzaskowski w Wałczu: Dzisiaj nie chodzi o rozpamiętywanie przeszłości, chodzi o to, aby spojrzeć w przyszłość.

13:07

Trzaskowski w Wałczu: 57 proc. z nas, wolnych obywateli, zagłosowało za zmianą. Pamiętacie taki wynik 27:1? Dzisiaj jest 10:1 bo tylu było kandydatów po stronie opozycji.

13:06

Trzaskowski w Wałczu: Jak wygram wybory to na pewno wojsko, policja będą apolityczne.

13:00

Trzaskowski w Wałczu: Chce powiedzieć wyborcom Szymona Hołowni: tak, potrzebne jest weto. Weto podatkowe, weto samorządowe, weto zielone.

12:57

Trzaskowski w Wałczu: Prezydent powinien być silny, niezależny. Nie jest najlepszym pomysłem podpisywanie czegokolwiek w nocy. Bo w nocy słabo widać.

12:55

Rafał Trzaskowski w Wałczu: Słyszymy, że rząd nie radzi sobie z sytuacją. Słyszymy, że chcą podnosić podatki. Dlatego w tych czasach potrzebny jest silny prezydent, który będzie patrzył im na ręce i powie: nie ma zgody na podnoszenie podatków. Prezydent z PiS zgodził się na podniesienie 30 obciążeń. Potrzebny jest prezydent, który postawi jasne weto podatkowe.

12:34

Prezydent stanął w tej sprawie po stronie ofiar – tak prezydencki minister Paweł Mucha odniósł się do ułaskawienia przez prezydenta osoby skazanej za za zgwałcenie małoletniego krewnego. O ułaskawieniu tym napisała we wtorek „Rzeczpospolita”.

12:15

Zapewniam, że póki ja żyję, nie skończymy w Koalicji Obywatelskiej ani nie zostaniemy wchłonięci przez Platformę – powiedział Szymon Hołownia w radiowej Trójce deklarując jednocześnie, że w drugiej turze wyborów zagłosuje na wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego, jednak „bez przyjemności”.

12:01

Jest jeszcze 12 dni kampanii i niewykluczone, że pan prezes Kaczyński pojawi się i wypowie na bieżące tematy, tym bardziej, że jest bardzo ważną osobą w naszym środowisku. Pragnę również zauważyć, że nie kto inny, tylko pan prezes Kaczyński ogłosił, że naszym kandydatem w 2015 roku będzie pan poseł Andrzej Duda, można powiedzieć, że pan prezes jest ojcem kandydatury, Andrzeja Dudy – mówił Jan Maria Jackowski w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:47

Niewykluczone, że pan prezes Jarosław Kaczyński pojawi się i wypowie na bieżące tematy, tym bardziej, że jest bardzo ważną osobą w naszym środowisku – mówił Jan Maria Jackowski, senator PiS, pytany o nieobecność prezesa PiS w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:38

Czy to są właściwe standardy? Czy to jest wizja rodziny której chce PiS? – pytała w Sejmie posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, odnosząc się do ułaskawienia przez prezydenta osoby skazanej za za zgwałcenie małoletniego krewnego. O ułaskawieniu tym napisała we wtorek „Rzeczpospolita”.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:02

Duda: Chcę wolnej Polski, w której wszyscy są wolni.

10:54

Duda: Prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami musi być chronione.

10:47

Duda: Obniżamy podatek VAT na owoce – będzie jednolita stawka 5 proc., były różne stawki. Stawka na produkty dla niemowląt jest obniżana z 8 do 5 proc. Stawka na produkty higieniczne dla kobiet będzie obniżana do 5 proc. Można dalej wymieniać produkty – stawka podatku VAT na musztardę zostanie obniżona z 23 do 5 proc.

10:44

Duda w Drawsku Pomorskim: My obniżaliśmy podatki. Obniżyliśmy podatek w pierwszej grupie dochodowej, z 18 na 17 procent. Wprowadziliśmy ulgę termomodernizacyjną, my podwyższyliśmy kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających. Ci, którzy zarabiają do 8 tysięcy złotych w ogóle nie płacą w Polsce podatków.

10:21

Trzaskowski pytany o udział w debacie TVP: Dość ustawek, prezydent był już na dwóch debatach w TVP.

10:17

Trzaskowski w Szczecinku: Panie prezydencie nie róbmy ustawek z TVP. Już dosyć tych pytań przygotowanych przez TVP. Warto porozmawiać o prawdziwych problemach.

10:06

Trzaskowski w Szczecinku: Mam poczucie, że system ułaskawień przy panu prezydencie Dudzie nie jest przejrzysty.

10:05

Rafał Trzaskowski w Szczecinku: Dochodzą do nas informacje, że rządzący wiedzą, że nie poradzą sobie z sytuacją, która nadchodzi i szykują podnoszenie podatków. Ja przedłożę projekt ustawy, która zwiększy kwotę wolną od podatku, ustawę Wszystko na rękę. Wszyscy, którzy zarabiają poniżej 30 tys. zł będą zwolnione z podatku. Osoby, które mają dochód od 30 do 65 tys. zł ta kwota wolna od podatku będzie wynosić 8 tysięcy złotych.

10:01

– Widać, że ludzie, którzy są przeciwni panu prezydentowi, są niezwykle rozbudzeni, mają rozbudzone agresywne, negatywne emocje – powiedział w TVP Info szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do zrywania plakatów wyborczych Andrzeja Dudy.

9:59

Szef BBN Paweł Soloch napisał na Twitterze, że przełamanie weta Turcji ws. planów obronnych dla Polski nastąpiło w wyniku rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem.

Fot. US DoD

Fot. US DoD

9:38

Duda w Drawsku Pomorskim: Przyjęcie tych planów wzmacnia nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

9:36

Duda w Drawsku Pomorskim: Mogę ogłosić, przyszła oficjalna wiadomość z Kwatery Głównej NATO, że plany GRP, tzw. plany stopniowej odpowiedzi (chodzi o plany obrony Polski i państw bałtyckich – red.), wzmacniające nasze bezpieczeństwo i system obronny zostały sojuszniczo zatwierdzone.

9:35

Duda w Drawsku Pomorskim: Cieszę się, że polscy żołnierze, po dołączeniu do NATO, ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi niosą pokój.

9:34

Duda w Drawsku Pomorskim: Obecność amerykańskich żołnierzy w naszym kraju jest znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej, a z drugiej strony znakiem rzeczywistej odpowiedzialności amerykańskiej za pokój na świecie.

9:29

Prezydent Andrzej Duda jest na poligonie w Drawsku Pomorskim, na zakończeniu ćwiczeń Defender Europe 20.

9:22

– Polski Stronnictwo Ludowe zawsze źle wypada w wyborach prezydenckich, ale myśleliśmy, że tym razem to przełamiemy – mówił w Polskim Radiu poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski (Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL i Kukiz’15 uzyskał w wyborach 2,36 proc. głosów). Bartoszewski dodał jednak, że „wczoraj było posiedzenie szefostwa partii, które jednogłośnie poparło Kosiniaka-Kamysza”.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

8:50

Joanna Scheuring-Wielgus w TVN24 wytknęła prezydentowi Andrzejowi Dudzie to, że – jak informowała we wtorek „Rzeczpospolita” – ułaskawił on osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego. – Duda ułaskawił pedofila, który zgwałcił swojego nieletniego krewnego. Ten argument dla mnie dyskredytuje prezydenta Andrzeja Dudę. Jak to się ma do Karty Rodziny? – pytała. Na uwagę, że sprawa jest złożona, o czym informował na Twitterze prezydencki minister Paweł Mucha, Scheuring-Wielgus odparła: – On (ułaskawiony pedofil – red.) zgwałcił chłopca.

8:15

W nocy z wtorku na środę zmarł Tomasz Grzelewski, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej.

7:58

– Prezydent chciałby spotkać się z większą liczbą widzów, stąd apel do telewizji o dogadanie się – wtedy i wilk będzie syty, i owca cała – mówił członek sztabu prezydenta, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak dodał debacie organizowanej przez trzy telewizje prezydent „z przyjemnością poświęci nawet dwie czy dwie i pół godziny”.

7:47

– Nasza optyka w Konfederacji generalnie jest taka, że i Andrzej Duda, i Rafał Trzaskowski nie różnią się między sobą szczególnie. W kwestii polityki międzynarodowej nie zarejestrowałem między nimi jakichś istotnych różnic. Myślę, że obaj idą głównym nurtem, absolutnie poprawnym politycznie – powiedział w TVN24 poseł Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich ocenił też, że używanie wobec PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia nazwy Zjednoczona Prawica jest „rodzajem manipulacji i sprzyjania PiS-owi”.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:37

„Moim zdaniem pierwszym celem PiS, po utrwaleniu swej władzy poprzez zwycięstwo A. Dudy, będzie zniszczenie Was. I zrobią to wszelkim środkami z wykorzystaniem prokuratury i służb specjalnych. Nie łudźcie się. Jako będący na prawo od PiS jesteście dla nich, tak jak kiedyś LPR, największym zagrożeniem” – pisze na swoim profilu na Facebooku Roman Giertych, były wicepremier i były lider LPR, w „liście do Konfederatów”.

7:02

„Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – osoby pełnoletnie. Od popełnienia przestępstw minęło wiele lat” – napisał na Twitterze prezydencki minister Paweł Mucha po artykule „Rzeczpospolitej”, w którym poinformowaliśmy, że prezydent Andrzej Duda w czasie swojej kadencji ułaskawił m.in. osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego.

6:39

5:49

Lider Ruchu Narodowego, Robert Winnicki przypomina materiały z przeszłości poświęcone Konfederacji w TVP.

6:00

Niemal dwie godziny trwała awaria systemu informatycznego, przez który wyborcy mogli rejestrować się na II turę. MSZ udostępniło możliwość wysłania zgłoszeń e-mailem – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:48

Starcie Duda–Trzaskowski w TVP to z  góry ustawiony mecz, bo TVP przechodzi w tej kampanii samą siebie – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

5:28

Nie odmawiam Szymonowi Hołowni zdolności i prawa do budowania czego tylko zechce na scenie politycznej (aby w granicach prawa). Ale nie wierzę, że bajka o bezpartyjnym uprawianiu polityki kiedykolwiek poza czasem wielkich rewolucji może się ziścić – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

5:05

Konfederacji nie da się łatwo kupić, a nagłe pojednawcze gesty PiS mogą mieć odwrotny skutek – pisze w „Rzeczpospolitej” Łukasz Warzecha.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

4:32

Prezydent zadeklarował, że weźmie udział w debacie zorganizowanej przez trzy telewizje. Nie ma jednak pewności, że do rozmowy prezydenckiej w ogóle dojdzie. Ostatnie kilkadziesiąt godzin to sprzeczne propozycje i deklaracje kandydatów. – Panie prezydencie, ile można słuchać tematów zastępczych, niech się pan nie boi. Stańmy do prawdziwej debaty o Polsce. Może byłoby fajnie, gdyby pan nie znał wszystkich pytań – mówił Rafał Trzaskowski – o debacie nad debatą pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

Fot. Wojtek RADWANSKI, JANEK SKARZYNSKI/AFP

Fot. Wojtek RADWANSKI, JANEK SKARZYNSKI/AFP

4:24

Najważniejsze stanie się 12 lipca. Będzie to wybór między Zachodem a Białorusią. Równie historyczny, jak dokonany 31 lat wcześniej; między trwaniem w gnijącym socjalizmie a odwagą drogi na Zachód – pisze w „Rzeczpospolitej” Jerzy Surdykowski.

4:20

– Krzysztof Bosak powiedział dzisiaj, że weźmie udział w wyborach i na pewno nie zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego – oświadczył na antenie TVP Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy. „Twierdzenie, że powiedziałem dzisiaj na kogo zagłosuję lub nie zagłosuję jest kłamstwem, panie europośle” – odpowiedział Bosak na Twitterze.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.