Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucając skargę najemcy starającego się o wykupienie mieszkania od gminy. Uznał, że sąd administracyjny nie jest kompetentny do załatwienia skargi na bezczynność urzędników w sprawie sprzedaży nieruchomości gminnej w drodze bezprzetargowej (sygn. akt II SAB/Wr 16/12).
Skargę na bezczynność prezydenta swojego miasta wniósł wrocławianin, który chciał wykupić od gminy mieszkanie. Skarżący zwrócił się o zobowiązanie Urzędu Miejskiego Wrocławia do przystąpienie do czynności przygotowania umowy sprzedaży lokalu i jego zbycia. Poprosił też o ukaranie dyscyplinarne pracownika winnego niezałatwienie jego sprawy w terminie.
Wniosek bez odpowiedzi
Skarżący wyjaśnił, że został oficjalnie poinformowany o przysługującym mu pierwszeństwie w nabyciu mieszkania, które wynajmuje od gminy. Pismo zawierało istotne warunki umowy sprzedaży w tym: cenę oraz terminy do składania wniosku - oświadczenia o gotowości nabycia mieszkania. Najemcę został też pouczony o skutkach niedotrzymania terminu do złożenia wniosku postanowił działać. W połowie października 2011 r. złożył oświadczenie, że chce skorzystać z prawa wykupu mieszkania. I czekał. Czekał bardzo cierpliwie, jednak na początku kwietnia 2012 r. zaniepokojony ustną informacją urzędnika o zarządzeniu odstępującym od zamiaru sprzedaży mieszkania, złożyły kolejny wniosek. Tym razem poprosił o wyjaśnienie dlaczego miasto zwleka z decyzją.
Rekcja była błyskawiczna. Kilka dni po jego złożeniu dostał pismo z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego. Nieoczekiwanie potencjalny nabywca został zawiadomiony, że miesiąc wcześniej wszczęto postępowanie zmierzającego do... wypowiedzenia mu umowy najmu mieszkania! Potem zapadła cisza, a sprawa trafiła do sądu administracyjnego.
Pozew, a nie skarga
Niestety skarga na bezczynność okazała się niedopuszczalna. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że nie jest uprawniony do załatwienia sprawy skarżącego. Zauważył, że tryb oraz sposób nabywania nieruchomości będących własnością jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność jednostek samorządu terytorialnego, następuje w drodze umowy cywilnoprawnej. Oczywistym zatem jest, że do tak zawartej umowy zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego.