- To jest krok milowy dla Polski dlatego, że te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.
Użytkownicy smartfonów z aplikacją mObywatel mogą teraz regulować swoje zobowiązania wobec urzędów w niektórych miejscowościach nie tylko za pomocą BLIKA, lecz także używając kart płatniczych. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął się w Złotoryi, gdzie mieszkańcy korzystają z niej od sierpnia br.
Obecnie z ePłatności korzysta już ponad 50 polskich gmin (pełna lista pod adresem gov.pl/eplatnosci/lista-urzedow-w-programie), a wkrótce dołączą kolejne. Według Gawkowskiego, w przyszłym roku ePłatności będą dostępne we wszystkich gminach w Polsce.
Mieszkańcy gmin i miejscowości uczestniczących w pilotażu zrealizowali już 78 300 transakcji BLIKIEM. Teraz będą mogli płacić także kartami bankowymi. Poprzez ePłatności mogą rozliczać pięć rodzajów zobowiązań: podatek od nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, łączne zobowiązanie pieniężne, podatek leśny od osób fizycznych oraz podatek rolny od osób fizycznych.
- Naszym celem jest, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli – powiedział wicepremier Gawkowski.