Fikcja doręczenia. Sąd: brak drugiego zawiadomienia to naruszenie procedury

Dwukrotne awizowanie przesyłki od fiskusa jest bezwzględną przesłanką prawidłowości doręczenia.

Aktualizacja: 25.11.2021 12:08 Publikacja: 25.11.2021 07:33

Fikcja doręczenia. Sąd: brak drugiego zawiadomienia to naruszenie procedury

Foto: Fotorzepa / Radek Pasterski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę podatnika, któremu fiskus odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Sprawa dotyczyła skuteczności doręczenia decyzji, którą podatnikowi określono zobowiązanie podatkowe w VAT za trzy kolejne miesiące 2014 r. Urzędnicy wysłali ją pocztą. Podatnik jej nie odebrał, ale fiskus zastosował fikcję tzw. doręczenia zastępczego.

Podatnik złożył odwołanie i wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia, bo przekonywał, że decyzja nie została mu doręczona. Nic to nie dało. Fiskus odmówił przywrócenia terminu. Stwierdził, że podatnik ponosi winę w jego niezachowaniu, gdyż pomimo doręczenia zastępczego mógł się dowiedzieć o wydaniu decyzji. Zwłaszcza że upoważnił żonę do jej odbioru i de facto odebrał kopię decyzji.

Mężczyzna zaskarżył odmowę i wygrał. Krakowski WSA – w przeciwieństwie do fiskusa – stwierdził, że w sprawie nie wszystko było w porządku, a już na pewno nie w zgodzie z procedurą.

Czytaj więcej

Przedwczesne zwrócenie przesyłki nadawcy, a przyjęcie fikcji doręczenia zastępczego - wyrok WSA

Kontrola sądu dokonana z urzędu stwierdziła bowiem brak na kopercie zawierającej adnotację o doręczeniu zastępczym jakiejkolwiek wzmianki o powtórnym awizowaniu przesyłki poleconej.

Tymczasem, jak przypomniał sąd, zgodnie z przepisami przewidującymi tzw. fikcję doręczenia, w razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany operator pocztowy przechowuje pismo przez 14 dni w swojej placówce.

Doręczenie przesyłki w trybie zastępczym opiera się na domniemaniu prawnym, że trafiła ona do rąk adresata, ale pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów prawnych, m.in. dwukrotnej awizacji przesyłki. W spornej sprawie z dowodu doręczenia decyzji nie wynika zaś, aby przesyłka była dwukrotnie awizowana. A jak podkreślił WSA, jest to bezwzględna przesłanka prawidłowości doręczenia decyzji w trybie zastępczym. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Kr 399/21

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń