W ramach prac nad raportem HFPC i FRA przeprowadzają wywiady z dziećmi, które były przesłuchiwane w postępowaniu karnym lub wysłuchiwane w postępowaniu cywilnym.
Wywiady prowadzone są przez wykwalifikowanych badaczy. W trakcie wywiadów nie pyta się o sprawy w związku z którymi dzieci były przesłuchiwane/wysłuchiwane. Pytania zadawane w trakcie wywiadów dotyczą tego, jak dziecko się czuło w trakcie przesłuchania/wysłuchania, czy dziecku zaoferowano pomoc przed lub po przesłuchaniu/wysłuchaniu oraz kto prowadził przesłuchanie/wysłuchanie.
Wywiady odbywają się w miejscu i czasie dogodnym dla dziecka, trwają ok. 30 minut i są poufne (przekazane informacje pozostaną anonimowe). W trakcie rozmowy, na prośbę dziecka może towarzyszyć mu zaufana osoba.
- Wizyta w sądach może być dla dzieci bardzo trudna. Poznając opinię dzieci i młodzieży na temat sposobów przeprowadzania przesłuchań lub wysłuchań możemy przyczynić się do zmian na lepsze w zakresie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom – podkreślają przygotowujący raport.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej zapraszają do wzięcia udziału w badaniu rodziców dzieci, które uczestniczyły w postepowaniu karnym lub cywilnym.