Mężczyzna zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o udostępnienie w formie skanu, protokołów kontroli sanitarnej - tematycznej lub interwencyjnej - przeprowadzonej przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną od 2011 roku w zakładzie żywienia zbiorowego. Zainteresowany chciał przede wszystkim zobaczyć arkusz oceny stanu sanitarnego zakładu wraz załącznikami.
PIS wyjaśnił wnioskodawcy, że żądane przez niego informacje nie mogą być udostępnione w sposób i formie określonej we wniosku. Inspektor stwierdził, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie przewiduje prawa wglądu do akt w sprawach bieżącego nadzoru sanitarnego obiektów podlegających kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Prawo wglądu mają jedynie strony postępowania administracyjnego.
Organ wskazał również, że żądane przez mężczyznę dokumenty prowadzonych postępowań od 2011 roku tworzą zbiór materiałów, który nie stanowi informacji publicznej. Natomiast żądanie udostępnienia akt sprawy nie jest wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, ale żądaniem udostępnienia określonego zbioru materiałów. Prawo do informacji publicznej dotyczy informacji o sprawie publicznej, a więc informacji o konkretnym fakcie, a nie udostępnienia zbioru materiałów zebranych w sprawie określonego obiektu.
PIS dodał, że nie może udzielić informacji w sposób i formie żądanej przez wnioskodawcę z uwagi na ochronę tajemnicy ustawowo chronionej. Jego zdaniem dostęp do zbioru dokumentów jest możliwy ewentualnie poprzez złożenie wniosku do prokuratury lub sądu w związku z prowadzonym postępowaniem.
Mężczyzna postanowił wnieść do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na bezczynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, polegającą na nieudostępnieniu protokołów zawierających, jego zdaniem, informacje publiczne. W uzasadnieniu opisał przebieg postępowania oraz przedstawił swoją wykładnię przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.