Czy wybory prezydenckie mogą się odbyć w sobotę 23 maja?

We wtorek późnym wieczorem Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Teraz projektem zajmie się Sejm. Wiele wskazuje na to, że wybory nie odbędą się w zaplanowanym pierwotnie terminie 10 maja.

Aktualizacja: 06.05.2020 11:26 Publikacja: 06.05.2020 08:46

Czy wybory prezydenckie mogą się odbyć w sobotę 23 maja?

Foto: Adobe Stock

Jeśli nie najbliższa niedziela, to kiedy? Sejm dodał do ustawy poprawkę, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów, przy zachowaniu terminów przeprowadzenia wyborów prezydenta określonych w Konstytucji. Przyznanie takiego uprawnienia budzi jednak ogromne wątpliwości konstytucjonalistów.

Wybierając niedzielę 10 maja marszałek Sejmu Elżbieta Witek wybrała przedostatnią możliwą niedzielę na wybory. Pojawiły się jednak głosy, że może przesunąć je o tydzień na 17 maja. Z analizy „Rzeczpospolitej" wynika, że istnieje możliwość przesunięcia ich jeszcze o dodatkowe 5-6 dni na piątek lub sobotę.

Zgodne z art. 128 ust. 2 konstytucji wybory prezydenta zarządza marszałek nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda objął urząd 6 sierpnia 2015 r. zatem 6 sierpnia 2020 r. o godz. 24.00 kończy się jego kadencja. Aby zachować odstęp 75 dni wybory mogą się odbyć najpóźniej w sobotę 23 maja.

Konstytucja nie mówi, że wybory muszą być w niedzielę, a w przypadku prezydenta nawet nie w dzień wolny od pracy, ale kodeks wyborczy o tym mówi w art. 4.

Wielu powie, że sobota to dzień wolny od pracy, bo nie pracujemy jak w niedzielę. Owszem raczej nie pracujemy - ale jak wyjaśnia prof. Arkadiusz Sobczyk, sobota jest dniem pracy, a to że w wielu instytucjach, zakładach nie pracuje się w soboty to kwestia porozumień zakładowych czy układów zbiorowych. I tu może być wykorzystane nowe uprawnienie premiera, który mógłby nadać sobocie 23 maja status dnia wolnego od pracy. A gdyby nawet uznano, że ostatnim dniem dopuszczonym przez Konstytucję jest piątek 22 maja, to piątek mógłby uzyskać status dnia wolnego.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił