Reklama
Rozwiń

A może wybory w sobotę 23 maja? Prawo nie stawia przeszkód

Dodatkowy dzień wolny np. 23 lub 22 maja pozwoliłby przesunąć wybory korespondencyjne nie o tydzień, jak do tej pory spekulowano, ale o 13 dni - aż na 23 maja, zachowując konstytucyjne ograniczenia.

Aktualizacja: 10.04.2020 13:50 Publikacja: 10.04.2020 08:41

A może wybory w sobotę 23 maja? Prawo nie stawia przeszkód

Foto: Adobe Stock

W tej sytuacji przedłużanie prac w Senacie, prawnie rzecz biorąc, traci moc.

W Tarczy 2 zamieszczono przepis, że w okresie stanu epidemii premier może określić dodatkowe dni wolne od pracy, uwzględniając bezpieczeństwo zdrowotne. Wprawdzie minister Henryk Kowalczyk z PiS zapewniał, że to nowe uprawnienie nie ma żadnego związku z wyborami, ale pojawiły się spekulacje, że może mieć.

Zatem pospekulujmy - w ramach prawa.

Gdyby rząd uzyskał to uprawnienie (bo poprawka jeszcze nie obowiązuje), główna przeszkoda do przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych (obok niepewnego przebiegu epidemii) w postaci hamującego działania Senatu, traci sens. A Państwowa Komisja Wyborcza i Poczta zyskać mogą znacznie więcej czasu na przygotowanie się do wyborów.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. trafiła z Sejmu do Senatu 6 kwietnia, zatem 30 dniowy maksymalny termin na rozpatrzenie tej ustawy upłynie 6 maja. Trudno do końca przewidzieć zachowanie Senatu, ale Tomasz Grodzki jego marszałek zapytany czy chce "zamrozić" na maksymalny termin 30 dni tę ustawę, powiedział, że sądzi, że Senat wykorzysta 30 dni, czyli tyle ile mu przysługuje m.in. na konsultacje itp.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama