Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów

Decyzja administracyjna jest rozstrzygnięciem zapewniającym bardzo szerokie gwarancje procesowe jednostce. Nie jest jednak jasne czy obowiązek jej wydania może wynikać z przepisów prawa miejscowego.

Publikacja: 03.01.2022 12:36

Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów

Foto: Adobe Stock

W teorii prawa decyzja administracyjna jest kwalifikowanym aktem administracyjnym. Jest to takie władcze rozstrzygnięcie organu administracji publicznej kształtujące sferę prawa i obowiązków jednostki, które wydawane jest w indywidualnej sprawie administracyjnej.

Ustalenie, że dana sprawa załatwiana jest w formie decyzji administracyjnej ma fundamentalne konsekwencje dla całego postępowania i determinuje procedurę stosowaną przez organ administracji publicznej. Konsekwencją wymogu załatwiania sprawy w formie decyzji administracyjnej jest konieczność prowadzenia postępowania w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego