Przy wykorzystaniu Internetu nie tylko zakłada się konta w banku lub robi zakupy. Popularne stało się również udzielanie porad prawnych. Żeby się o tym przekonać, wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać hasło „porady prawne", a wyświetla się kilkadziesiąt stron.
Tylko w necie
Zasady uzyskiwania porad na ogół są podobne. Najpierw wysyła się pytanie prawne na specjalnym formularzu lub e-mail na podany na stronie adres. Nie trzeba podawać swojego imienia i nazwiska, prawnikowi wystarczy nick.
Mało jest stron, które specjalizują się w określonej tematyce, zazwyczaj udzielają porad z większości dziedzin prawa. Większość uzależnia wysokość honorarium od stopnia skomplikowania sprawy.
Po wpłaceniu należności (przelewem, kartą płatniczą lub kredytową) poradę uzyskuje się po jednym lub dwu dniach. W Internecie można także zlecić przygotowanie pozwu, skargi lub innego pisma procesowego. Na niektórych stronach porady online są tylko elementem serwisu prawnego. Wiele z nich nie budzi zaufania. Trudno się zorientować, kto jest ich właścicielem oraz kto udziela porad. Są jednak i profesjonalne strony prowadzone przez kancelarie prawne lub firmy, które udostępniają je prawnikom.
Od stycznia tego roku działa wirtualna kancelaria prawna Joanny Nawrockiej, radcy prawnego z Krakowa.