Przedstawiciele poszczególnych profesji prawniczych przy coraz trudniejszej sytuacji na rynku szukają możliwości poszerzenia swoich uprawnień. Adwokaci i radcy prawni chętnie zajmowaliby się tym, co dziś jest zastrzeżone dla notariuszy. A rejenci widzą możliwości zwiększenia swoich zadań w uzyskaniu części uprawnień, które dziś zastrzeżone są dla sądów.
Radcy o nowej ustawie
W warszawskiej izbie radców prawnych powstał nawet projekt zmian w ustawie o radcach prawnych. Wynika z niego, że mogliby sporządzać poświadczenia: własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu oraz pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu. Dziś są to uprawnienia zastrzeżone dla rejentów.
– Takie zmiany przepisów postulujemy od lat – mówi Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – W 2008 roku przedstawiliśmy ówczesnemu ministrowi projekt zmian w ustawie o radcach prawnych, który zawierał m.in. propozycje dotyczące szerszego katalogu uprawnień radców. Chcemy w tej kwestii przeprowadzić środowiskową konsultację i zająć się celowością i zakresem zmiany ustawy o radcach prawnych na krajowym zjeździe radców prawnych – mówi prezes Sałajewski.
Wśród możliwych dodatkowych uprawnień dla adwokatów i radców prawnych pojawia się też kwestia protokołów ze zgromadzeń spółek prawa handlowego. Dziś jest bowiem konieczność sporządzenia ich przez notariuszy.
– Są to czynności, które mogłyby być wykonywane przez adwokatów – przekonuje Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mówi też o pomyśle wprowadzenia obowiązkowego zastępstwa procesowego w sądach okręgowych. Ta zmiana nie byłaby związana z uprawnieniami innych profesji.