W nowym roku na listach mediatorów sądowych znajdą się także ci z Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
– Mamy już za sobą pierwsze szkolenia, będziemy przeprowadzać kolejne. Chcemy, aby docelowo sieć mediatorów adwokatów była dostępna w całej Polsce – mówi Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jej zdaniem adwokaci zaangażowani w mediację mogą m.in. podnieść jakość przygotowywanych ugód.
Zgodnie z obowiązującym prawem trzeba ukończyć szkolenie, aby zostać mediatorem. Są nimi prawnicy, ale i np. psycholodzy.
– Alternatywne rozwiązywanie sporów jest szybsze i tańsze. Dzięki niemu obie strony mogą mieć satysfakcję z rozwiązania sprawy. Może to być sposób na znalezienie dodatkowego zajęcia dla adwokatów z doświadczeniem, ale i na odnalezienie się na rynku młodych prawników – twierdzi Małgorzata Gruszecka, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Mediacjami chcą też szerzej zajmować się radcowie prawni. Przy Krajowej Radzie Radców Prawnych rusza Centrum Mediacji Gospodarczej.