Kancelarie prawnicze ciągle zarabiają na infrastrukturze

Dla wielu dużych kancelarii obsługa inwestycji to obecnie wiodąca praktyka. Pracują nie tylko przy ich realizacji, ale i sporach czy rozliczeniach.

Aktualizacja: 03.10.2013 10:30 Publikacja: 03.10.2013 09:45

Kancelarie prawnicze ciągle zarabiają na infrastrukturze

Kancelarie prawnicze ciągle zarabiają na infrastrukturze

Foto: www.sxc.hu

Prawnicy kancelarii mówią o spowolnieniu na rynku, jednak jest branża, w której widzą duży, niezmienny potencjał. Rozwijają mianowicie praktyki infrastrukturalne. Wydawałoby się, że boom inwestycyjny związany z Euro mamy już za sobą, jednak prawnicy mają tu ciągle dużo pracy.

Obwodnice i spalarnie

– Inwestycje infrastrukturalne nie zatrzymały się po Euro, choć taki może być odbiór, bo nie są one już tak nagłaśniane – mówi Marcin Wystrychowski, partner firmy doradczej TheStorm działającej w branży prawnej. – Projekty, przy których prawnicy mają pracę, nadal są prowadzone, choć mają inny charakter. Dużo się dzieje, jeśli chodzi o infrastrukturę związaną z gospodarką odpadami i gospodarką wodno-kanalizacyjną, kolejnictwem i energetyką, w drogownictwie co prawda pokończyły się już budowy autostrad, ale powstają dziesiątki obwodnic, prawnicy także dużo pracują przy inwestycjach samorządowych – mówi Wystrychowski.

Wadim Kurpias, partner w warszawskim biurze CMS Cameron McKenna, kierujący Departamentem Infrastruktury i Finansowania Projektów, podkreśla, że branża czeka na uruchomienie dużych projektów.

– Nie narzekamy na brak pracy, jednak liczymy, że projekty, które zostały jakiś czas temu przygotowane lub ich przygotowanie dobiega końca, zostaną wkrótce uruchomione poprzez ogłoszenie odpowiednich postępowań przetargowych. W tej chwili mamy na rynku do czynienia w głównej mierze z mniejszymi projektami prowadzonymi przez poszczególne gminy, przy których też jest sporo pracy – dodaje. –W warszawskim biurze CMS Cameron McKenna w tym roku wyodrębniono departament właśnie ds. realizacji projektów infrastrukturalnych. Tendencje rynkowe wskazują na to, że ta praktyka ma duże perspektywy rozwoju – mówi mec. Kurpias.

Dużą, bo ponad 30-osobową praktykę infrastrukturalną ma także m.in. kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. Jest ona silna w Dentons czy Wierzbowski Eversheds, Sołtysiński Kawecki &Szlęzak.

– W tej chwili dla wiodących kancelarii ta praktyka jest chyba najważniejsza – mówi Zbyszko Wizner, partner w SK&S, kierujący właśnie praktyką infrastrukturalną. – W naszej kancelarii zajmuje się tymi kwestiami około 20 osób. Pracy jest nadal dużo, choć zmienia się jej charakter. Dominuje rozliczanie inwestycji – m.in. spory związane z należnościami czy wadami w wykonawstwie – mówi mec. Wizner. Podkreśla, że ważna jest też infrastruktura energetyczna i związana z gospodarką odpadami.

Nowa perspektywa

Infrastrukturą na rynku warszawskim zajmują się także mniejsze kancelarie.

– W tej chwili dużą część naszej praktyki zajmują kwestie sporne. Rokowania, roszczenia związane z zamykaniem dużych projektów – mówi Sebastian Pietrzyk, partner kancelarii Pietrzyk Orzechowski Wójtowicz. – Czekamy także na plany związane z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej. Pojawiły się już projekty drogowe czy kolejowe – mówi mec. Pietrzyk.

Także Wystrychowski zwraca uwagę, że uwaga prawników skupiona jest i na kwestiach związanych z nową perspektywą unijną.

– Ale jest też sporo pracy związanej ze starą – kontrole wykorzystania środków unijnych, rozliczanie tych inwestycji przysparza kancelariom dużo pracy – dodaje Wystrychowski.

Na czym zarabiają najwięksi

Wolniej w finansach

O podanie przychodów prosiliśmy kancelarie, przygotowując tegoroczny ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej". Największa kancelaria Dentons odnotowała przychody 130,5 mln zł ( w 2011– 138,5, w 2010 – 109,5), CMS Cameron McKenna 98 mln. ( w 2011 – 102,6, 2010 – 108,8), SK&S – 92,2 ( w 2011 – 89, 2010 – 82,7).

Prawnicy mówili o zmniejszeniu liczby fuzji i przejęć, o tym, że mniej dzieje się w finansach, na rynkach kapitałowych. Podkreślali, że procentują stabilne praktyki – m.in. podatki, prawo pracy, które nie zależą w takim stopniu od koniunktury.

Prawnicy kancelarii mówią o spowolnieniu na rynku, jednak jest branża, w której widzą duży, niezmienny potencjał. Rozwijają mianowicie praktyki infrastrukturalne. Wydawałoby się, że boom inwestycyjny związany z Euro mamy już za sobą, jednak prawnicy mają tu ciągle dużo pracy.

Obwodnice i spalarnie

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku