Reklama
Rozwiń

Kancelarie prawnicze specjalizują się w nowych technologiach

Prawnicy zauważają, że jest więcej zleceń związanych ?z działalnością cyfrową, innowacjami i ich podatkowymi aspektami.

Aktualizacja: 05.06.2014 10:41 Publikacja: 05.06.2014 08:40

Kancelarie prawnicze specjalizują się w nowych technologiach

Foto: www.sxc.hu

Kolejne firmy prawnicze tworzą departamenty, które zajmują się nowymi technologiami. Taki zespół powstał ostatnio m.in. w kancelariach Linklaters, Wardyński i Wspólnicy. Niektóre wyodrębniają kolejne specjalizacje związane z nowymi technologiami– tak jak kancelaria Bird & Bird, która w tym roku utworzyła m.in. zespół Tech-Science. Jego zadaniem jest skupianie się na projektach powstających na styku nauki i biznesu.

Dzieje się w branży

Prawnicy rozwijają te zespoły, widzą bowiem w tych branżach duży potencjał.

– Utworzyliśmy właśnie odrębny departament prawa telekomunikacji, mediów i nowych technologii oraz własności intelektualnej – mówi Artur Kulawski, partner zarządzający warszawskim biurem Linklaters. – Do tej pory zespół zajmujący się tą dziedziną był częścią departamentu korporacyjnego. Zauważyliśmy jednak, że dużo dzieje się w tym sektorze rynku, mamy sporo nowych zleceń, uznaliśmy więc, że warto wydzielić tę praktykę – dodaje.

Podkreśla, że zwiększa się m.in. liczba zleceń związanych z prawem mediów, własnością intelektualną, ochroną danych osobowych.

Silną praktykę w zakresie technologii ma od lat kancelaria Wierzbowski Eversheds (w tegorocznym rankingu „Rz" została wskazana jako lider w tej dziedzinie).

Cyfrowi przedsiębiorcy

– Rzeczywiście, rynek cyfrowy się rozwija, pracy jest coraz więcej – mówi Arwid Mednis, partner w tej kancelarii (obok Eligiusza Krześniaka ze Squire Sanders i Xawerego Konarskiego z Traple Konarski Podrecki został wskazany jako lider w tej dziedzinie: technologie, media, telekomunikacja). Podkreśla, że przedsiębiorcy prowadzą coraz więcej różnorodnych działalności w internecie, pojawia się w związku z tym coraz więcej różnorodnych problemów do rozwiązania dla prawników, m.in. podatkowych.

Zapotrzebowanie na porady z tej dziedziny prawa zauważyła także kancelaria Wardyński i Wspólnicy, która właśnie powołała praktykę nowych technologii. W biuletynie prawnicy tej praktyki wracają uwagę np. na aspekty podatkowe, ale także m.in. innowacje w sektorze żywnościowym, crowdfundingu, podatkowego wsparcia działalności innowacyjnej, bitcoinów.

Z kolei kancelaria Bird & Bird, która od lat specjalizuje się m.in. właśnie w dziedzinie nowych technologii, wyodrębniła także w tym roku zespół Tech & Science. Został powołany m.in. do obsługi firm wprowadzających nowe technologie, przedstawicieli środowiska naukowego, ale także do funduszy venture capital, private equity, aniołów biznesu i instytucji finansowych.

Nauka i procesy

Małgorzata Darowska, partner Bird & Bird podkreśla, że wyniki nawet najbardziej innowacyjnych badań wciąż w małym zakresie przekładają się na rynkowe zastosowania w nowych produktach, technologiach czy usługach. Liczy jednak na to, że w przyszłości będzie się to zmieniać, stąd inwestycja w taką specjalizację.

Mecenas Kulawski zwraca z kolei uwagę na to, że do kancelarii wpływa także wiele spraw procesowych związanych z nowymi technologiami. Jego kancelaria zdecydowała się już w roku ubiegłym na wyodrębnienie departamentu procesowego.

W jakich branżach jeszcze dużo się dzieje?

– Zauważamy także większą liczbę zleceń związanych z sektorem energetycznym, zwłaszcza w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz infrastruktury, m.in. przy budowie dróg – dodaje mecenas Kulawski.

Jakiej pomocy szukają przedsiębiorcy

Gdzie jest praca dla firm prawnych

W najbliższym czasie więcej niż połowa firm planuje utrzymanie zewnętrznej obsługi na dotychczasowym poziomie – wynika ?z pierwszego badania dyrektorów działów prawnych Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (opisywaliśmy go ?w „Rz" z 26 maja). 17 proc. zamierza ograniczyć wydatki ?na zewnętrzną obsługę, zaledwie 8 proc. – zwiększyć.

Badani dyrektorzy działów prawnych wskazywali też, że najczęściej zlecają regularnie zewnętrznym doradcom skomplikowane procesy sądowe i administracyjne, sprawy związane z prawem handlowym, windykacją i własnością intelektualną.

Wśród prac zlecanych nieregularnie wymieniane były także nowe technologie, jednak nie aż tak często. O wiele więcej wskazań dotyczyło tu fuzji, postępowań sądowych czy też własności intelektualnej.

Generalnie jednak dyrektorzy działów prawnych wskazują, że zlecają zewnętrznym kancelariom sprawy i opinie, co do których brakuje ekspertów wewnątrz działu prawnego.

Kolejne firmy prawnicze tworzą departamenty, które zajmują się nowymi technologiami. Taki zespół powstał ostatnio m.in. w kancelariach Linklaters, Wardyński i Wspólnicy. Niektóre wyodrębniają kolejne specjalizacje związane z nowymi technologiami– tak jak kancelaria Bird & Bird, która w tym roku utworzyła m.in. zespół Tech-Science. Jego zadaniem jest skupianie się na projektach powstających na styku nauki i biznesu.

Dzieje się w branży

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono