Poznamy majątki małżonków polityków i prezesów spółek. Jest projekt ustawy

Do Sejmu trafił projekt dotyczący majątków odrębnych małżonków najważniejszych osób w państwie, ale także parlamentarzystów i samorządowców. Obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych zostaną objęci zarządzający spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Publikacja: 22.11.2023 11:01

Premier Mateusz Morawiecki z małżonką Iwoną Morawiecką

Premier Mateusz Morawiecki z małżonką Iwoną Morawiecką

Foto: PAP/Piotr Nowak

Projekt ustawy w tej sprawie wniosła do Sejmu Koalicja Obywatelska. We wtorek wprowadzenie takich rozwiązań zapowiedział lider partii i kandydat na premiera Donald Tusk. – W interesie reputacji klasy politycznej jest, abyśmy jak najszybciej przyjęli tę ustawę, zgodnie z którą każda posłanka, każdy poseł, senatorka, senator, minister, premier, prezydent miasta, burmistrzyni – będą ujawniali także majątki swoich współmałżonków – stwierdził.

Projekt, który trafił do Sejmu zakłada, że majątki odrębne małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.

Nowe przepisy mają objąć Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, jak również wójta, burmistrza, prezydenta miasta, członków zarządu powiatu i województwa, a także posłów i senatorów.

Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, w sytuacji rozdzielności majątkowej, tego typu majątki odrębne nie podlegają zasadom jawnych oświadczeń majątkowych.

Projekt przewiduje również objęcie obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych wszystkich prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa bez względu na jego wielkość. W uzasadnieniu projektu wskazano na "pojawiające się informacje o budzących wątpliwości dochodach osób zarządzających spółkami z udziałem skarbu państwa".

Autorzy przekonują, że zaproponowane rozwiązania "pogłębią transparentność osób zasiadających w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa". Jak dodano, "to niezwykle ważna zmiana, która ze względu na charakter właścicielski omawianych podmiotów umożliwi zwiększenie kontroli oraz jawności majątku osób, które w określonym stopniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa".

W oświadczeniach majątkowych nie trzeba będzie podawać danych adresowych o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację mienia.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej

Prawo chroni majątek żony Mateusza Morawieckiego przed kontrolą CBA

Czytaj więcej

TK zablokował zeznania majątkowe dotyczące małżonków i dzieci polityków
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego