Pierwsze decyzje Minister Kultury. Dorota Ignatjew dyrektorką Starego Teatru w Krakowie.

Sąd konkursowy rekomendował do dyrekcji Narodowego Starego Teatru w Krakowie Dorotę Ignatjew – poinformowała na pierwszym spotkaniu z mediami nowa ministra kultury Hanna Wróblewska. Przekazała też, że Polska zapłaci 130 mln euro kary za niewdrożenie dyrektywy o streamingu przez poprzedni rząd.

Publikacja: 23.05.2024 04:30

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podczas spotkania prasowego w siedzibie M

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podczas spotkania prasowego w siedzibie MKiDN

Foto: PAP

Hanna Wróblewska rozpoczęła spotkanie z mediami, przypominając, że jej droga do kierowania Ministerstwem Kultury wiodła przez wszystkie szczeble, poczynając od zadań pomocniczych, poprzez działania kuratorskie, kierowanie narodową Galerią Zachęta i wicedyrekcją Muzeum Getta Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że na polityczne stanowisko trafiła osoba z ogromnym doświadczeniem i znana w środowisku.

Hanna Wróblewska i konkursy

– Współtworzyłam ruch Obywatele Kultury, który doprowadził do podpisania Paktu dla Kultury z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem – powiedziała ministra. Dodajmy, że stało się to po burzliwym Kongresie Kultury, krytycznym wobec rządu Tuska, zaś sygnowany przez niego potem Pakt dla Kultury za cel postawił sobie wprowadzenie zasady 1 proc. dla kultury w budżecie państwa.

– Kulturę rozumiem jako przestrzeń dialogu, która łączy wszystkich Polaków, co oznacza, że jest w niej miejsce na różne opcje, estetyki, poglądy. Nawet jeśli będą podejmowane decyzje, z którymi ktoś się nie zgadza, najpierw musimy poznać wszystkie stanowiska i racje. Innym moim priorytetem będzie powszechny dostęp Polaków do kultury – mówiła Hanna Wróblewska.

Czytaj więcej

„Biedermannowie” w Łodzi. Woleli zginąć, niż iść do obozu NKWD

Zadeklarowała, że ogromne znaczenie przykładać będzie do konsultacji środowiskowych, chce też przywrócić mocną pozycję i transparentność konkursów na stanowiska dyrektorskie. Przypomniała, że za poprzednich rządów konkursy odbywały się głównie w instytucjach samorządowych, zaś dyrektorów narodowych instytucji kultury ministerstwo powoływało na podstawie samodzielnych decyzji.

Pierwsza decyzja związana z konkursami podjęta za kadencji Hanny Wróblewskiej będzie dotyczyć Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Sąd konkursowy większością głosów rekomendował na dyrektorkę Dorotę Ignatjew, ona zaś jako dyrektora artystycznego wskazała Jakuba Skrzywanka.

– Przez najbliższy tydzień będziemy uzgadniać warunki kontraktu – powiedziała Hanna Wróblewska.

Hanna Wróblewska w obronie Teatru im. Słowackiego

Jeszcze w czerwcu odbędą się konkursy na stanowiska kierownicze w Polskiej Operze Kameralnej, Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych i Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Potem czekają nas wybory w Zachęcie i Instytucie Polonica. W listopadzie kończy się kadencja dyrektorki Instytutu Teatralnego Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz. Pytana o Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ministra odpowiedziała, że trwa tam kontrola, zaś w kwestii odbudowy Pałacu Saskiego stwierdziła, że uchwalona ustawa nie znajduje się w kompetencji resortu kultury, jednak zmiana kształtu placu Piłsudskiego jest potrzebna.

Na pytanie „Rzeczpospolitej” o przyszłość Teatru im. Słowackiego w Krakowie Hanna Wróblewska odpowiedziała, że ministerstwo podtrzymuje propozycję współprowadzenia teatru, przekazaną do Sejmiku Województwa Małopolskiego, tam jednak nie ukonstytuował się jeszcze nowy zarząd. Rozmowy o współprowadzeniu Teatru im. Żeromskiego, gdzie do jesieni trzeba dokończyć inwestycję rozbudowy, prowadzone są z nowymi władzami sejmiku świętokrzyskiego. Dopiero po wyborze nowych władz łódzkiego będzie możliwa zmiana dyrekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, o co już wystąpiło ministerstwo.

Czytaj więcej

Cannes 2024: Rosjanin uzależniony od imperializmu

Będzie Kongres Kultury

Hanna Wróblewska potwierdziła też kontynuację prac nad ustawą, która ma uregulować sprawy socjalne artystów, w tym ubezpieczenia. Pytana o sytuację w czasopismach patronackich minister Wróblewska powiedziała, że w najbliższy poniedziałek spotyka się z nowym dyrektorem Instytutu Grzegorzem Jankowiczem. Z kolei środowisko kultury zgłosiło pomysł przeprowadzenia Kongresu Kultury.

Wiceminister Andrzej Wyrobiec poinformował, że prace nad nową ustawą medialną oparte będą na Europejskim akcie o wolności mediów. Dodał, że zwlekanie od 2021 r. przez poprzedni rząd w sprawie przyjęcia europejskiej dyrektywy dotyczącej wypłaty tantiem ze streamingu dla autorów i wykonawców kosztować będzie polskiego podatnika 130 mln euro.

Hanna Wróblewska rozpoczęła spotkanie z mediami, przypominając, że jej droga do kierowania Ministerstwem Kultury wiodła przez wszystkie szczeble, poczynając od zadań pomocniczych, poprzez działania kuratorskie, kierowanie narodową Galerią Zachęta i wicedyrekcją Muzeum Getta Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że na polityczne stanowisko trafiła osoba z ogromnym doświadczeniem i znana w środowisku.

Hanna Wróblewska i konkursy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego
Teatr
Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji
Teatr
Wielka gwiazda Starego Teatru nie żyje. Zmarła Izabela Olszewska
Teatr
Nie żyje Jan Szurmiej
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Teatr
Marszałek Małopolski przegrał. Dyrektor Krzysztof Głuchowski nie jest już odwoływany z Teatru Słowackiego
Teatr
Berlińskie Spotkania Teatralne. O tym, jak krytykowany przez recenzentkę choreograf zaatakował ją psią kupą