Pierwsze decyzje Minister Kultury. Dorota Ignatjew dyrektorką Starego Teatru w Krakowie.

Sąd konkursowy rekomendował do dyrekcji Narodowego Starego Teatru w Krakowie Dorotę Ignatjew – poinformowała na pierwszym spotkaniu z mediami nowa ministra kultury Hanna Wróblewska. Przekazała też, że Polska zapłaci 130 mln euro kary za niewdrożenie dyrektywy o streamingu przez poprzedni rząd.

Publikacja: 23.05.2024 04:30

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podczas spotkania prasowego w siedzibie M

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podczas spotkania prasowego w siedzibie MKiDN

Foto: PAP

Hanna Wróblewska rozpoczęła spotkanie z mediami, przypominając, że jej droga do kierowania Ministerstwem Kultury wiodła przez wszystkie szczeble, poczynając od zadań pomocniczych, poprzez działania kuratorskie, kierowanie narodową Galerią Zachęta i wicedyrekcją Muzeum Getta Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że na polityczne stanowisko trafiła osoba z ogromnym doświadczeniem i znana w środowisku.

Hanna Wróblewska i konkursy

– Współtworzyłam ruch Obywatele Kultury, który doprowadził do podpisania Paktu dla Kultury z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem – powiedziała ministra. Dodajmy, że stało się to po burzliwym Kongresie Kultury, krytycznym wobec rządu Tuska, zaś sygnowany przez niego potem Pakt dla Kultury za cel postawił sobie wprowadzenie zasady 1 proc. dla kultury w budżecie państwa.

– Kulturę rozumiem jako przestrzeń dialogu, która łączy wszystkich Polaków, co oznacza, że jest w niej miejsce na różne opcje, estetyki, poglądy. Nawet jeśli będą podejmowane decyzje, z którymi ktoś się nie zgadza, najpierw musimy poznać wszystkie stanowiska i racje. Innym moim priorytetem będzie powszechny dostęp Polaków do kultury – mówiła Hanna Wróblewska.

Czytaj więcej

„Biedermannowie” w Łodzi. Woleli zginąć, niż iść do obozu NKWD

Zadeklarowała, że ogromne znaczenie przykładać będzie do konsultacji środowiskowych, chce też przywrócić mocną pozycję i transparentność konkursów na stanowiska dyrektorskie. Przypomniała, że za poprzednich rządów konkursy odbywały się głównie w instytucjach samorządowych, zaś dyrektorów narodowych instytucji kultury ministerstwo powoływało na podstawie samodzielnych decyzji.

Pierwsza decyzja związana z konkursami podjęta za kadencji Hanny Wróblewskiej będzie dotyczyć Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Sąd konkursowy większością głosów rekomendował na dyrektorkę Dorotę Ignatjew, ona zaś jako dyrektora artystycznego wskazała Jakuba Skrzywanka.

– Przez najbliższy tydzień będziemy uzgadniać warunki kontraktu – powiedziała Hanna Wróblewska.

Hanna Wróblewska w obronie Teatru im. Słowackiego

Jeszcze w czerwcu odbędą się konkursy na stanowiska kierownicze w Polskiej Operze Kameralnej, Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych i Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Potem czekają nas wybory w Zachęcie i Instytucie Polonica. W listopadzie kończy się kadencja dyrektorki Instytutu Teatralnego Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz. Pytana o Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ministra odpowiedziała, że trwa tam kontrola, zaś w kwestii odbudowy Pałacu Saskiego stwierdziła, że uchwalona ustawa nie znajduje się w kompetencji resortu kultury, jednak zmiana kształtu placu Piłsudskiego jest potrzebna.

Na pytanie „Rzeczpospolitej” o przyszłość Teatru im. Słowackiego w Krakowie Hanna Wróblewska odpowiedziała, że ministerstwo podtrzymuje propozycję współprowadzenia teatru, przekazaną do Sejmiku Województwa Małopolskiego, tam jednak nie ukonstytuował się jeszcze nowy zarząd. Rozmowy o współprowadzeniu Teatru im. Żeromskiego, gdzie do jesieni trzeba dokończyć inwestycję rozbudowy, prowadzone są z nowymi władzami sejmiku świętokrzyskiego. Dopiero po wyborze nowych władz łódzkiego będzie możliwa zmiana dyrekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, o co już wystąpiło ministerstwo.

Czytaj więcej

Cannes 2024: Rosjanin uzależniony od imperializmu

Będzie Kongres Kultury

Hanna Wróblewska potwierdziła też kontynuację prac nad ustawą, która ma uregulować sprawy socjalne artystów, w tym ubezpieczenia. Pytana o sytuację w czasopismach patronackich minister Wróblewska powiedziała, że w najbliższy poniedziałek spotyka się z nowym dyrektorem Instytutu Grzegorzem Jankowiczem. Z kolei środowisko kultury zgłosiło pomysł przeprowadzenia Kongresu Kultury.

Wiceminister Andrzej Wyrobiec poinformował, że prace nad nową ustawą medialną oparte będą na Europejskim akcie o wolności mediów. Dodał, że zwlekanie od 2021 r. przez poprzedni rząd w sprawie przyjęcia europejskiej dyrektywy dotyczącej wypłaty tantiem ze streamingu dla autorów i wykonawców kosztować będzie polskiego podatnika 130 mln euro.

Hanna Wróblewska rozpoczęła spotkanie z mediami, przypominając, że jej droga do kierowania Ministerstwem Kultury wiodła przez wszystkie szczeble, poczynając od zadań pomocniczych, poprzez działania kuratorskie, kierowanie narodową Galerią Zachęta i wicedyrekcją Muzeum Getta Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że na polityczne stanowisko trafiła osoba z ogromnym doświadczeniem i znana w środowisku.

Hanna Wróblewska i konkursy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Teatr Dramatyczny po Monice Strzępce: Spajanie horyzontów Wojciecha Farugi
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Teatr
Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego
Teatr
Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji
Teatr
Wielka gwiazda Starego Teatru nie żyje. Zmarła Izabela Olszewska
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Teatr
Nie żyje Jan Szurmiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży