Dziękujemy za śledzenie niedzielnej relacji, na kolejne doniesienia dotyczące walki z pandemią koronawirusa zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

23:09

Mimo wprowadzonych we Francji surowych ograniczeń, dotyczących gromadzenia się i przemieszczania, w jednym z paryskich kościołów odbyła się tradycyjna wielkanocna rezurekcja. Na miejsce została wezwana policja.

22:51

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odrzucił rezygnację Süleymana Soylu, ministra spraw wewnętrznych, który kilka godzin temu zrezygnował ze stanowiska po tym, jak z zaledwie dwugodzinnym wyprzedzeniem poinformował obywateli o wprowadzeniu dwudniowego zakazu wychodzenia z domów.

22:44

Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, wprowadzą największą w historii obniżkę wydobycia ropy – o 10 proc. światowej podaży. Celem jest aby podtrzymanie spadających ze względu na pandemię koronawirusa ceny tego surowca.

22:39

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło w sobotę, że „z tolerancją” będzie podchodzić do wyjść z domu, podyktowanych chęcią adopcji zwierzęcia ze schroniska.

22:04

Trzyosobowy zespół pobił rekord Cannonball – jazdy od wybrzeża do wybrzeża USA, przejeżdżając wzdłuż Stany Zjednoczone samochodem Audi A8 L w 26 godzin i 38 minut. Poprzedni rekord, ustanowiony w zeszłym roku, wynosił 27 godzin i 25 minut. Rekord został pobity już 4 kwietnia, ale poinformowano o tym dopiero teraz, obawiając się represji ze względu na ograniczenia, wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa. Nowi rekordziści nie ukrywają, że sukces osiągnęli dzięki pustym autostradom.

21:47

Noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych nie tylko chroni oczy, ale również zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. – Obecnie noszenie okularów zmniejsza ryzyko powikłań związanych z soczewkami kontaktowymi i zmniejsza mimowolną potrzebę dotykania twarzy – powiedziała doktor Stella Hornby, konsultantka ds. okulistyki z Oxford Eye Hospital.

21:20

Wiceminister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko powiedział, że prezydent Wołodymyr Zełenski zaoferował nagrodę w wysokości miliona dolarów amerykańskich miejscowym naukowcom, którzy opracują skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dotąd 2777 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

20:37

Süleyman Soylu, turecki minister spraw wewnętrznych, zrezygnował ze stanowiska po tym, jak z zaledwie dwugodzinnym wyprzedzeniem poinformował obywateli o wprowadzeniu dwudniowego zakazu wychodzenia z domów.

20:30

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, oceniła w rozmowie z dziennikiem „Bild am Sonntag”, że być może osoby starsze będą musiały pozostawać w izolacji nawet do przyszłego roku, aby chronić się przed koronawirusem.

20:06

W Afryce na razie wykryto nieliczne przypadki koronawirusa. Władze robią dużo, by ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Wiedzą, że służba zdrowia nie jest przygotowana. Jak wygląda sytuacja w Senegalu, mówi „Rzeczpospolitej” mieszkająca tam od 20 lat Polka.

19:45

W Wielką Sobotę doszło do 39 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 40 zostało rannych. Jest to dwukrotnie mniej niż w 2019 roku, mimo to nadal za dużo.

19:34

Liczba zgonów spowodowanych chorobą COVID-19 we Francji wzrosła w niedzielę o 561 – do ponad 14,3 tys.

19:20

Włoska Serie A, podobnie jak niemiecka Bundesliga, rozważa mecze przy pustych trybunach aż do grudnia.

19:16

Musimy zacząć odblokowywać gospodarkę. Miałbym marzenie, żeby to było już w maju. Każdy kolejny miesiąc multiplikuje wyzwania i może się okazać, że przeszkoda będzie za wielka na nasze siły – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca i sportowiec, prezes Gemini Holding.

19:04

Prawie 4,8 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Turcji, mimo wprowadzonego przez rząd zakazu opuszczania domów przez mieszkańców.

18:39

36-letni mieszkaniec Moskwy chciał zrobić sobie selfie na parapecie. Wypadł przez okno, ale w ostatniej chwili zdążył złapać się za parapet i w końcu, zanim osłabł, wyciągnęli go policjanci. Następnie wypisali mu mandat za naruszenie zasad izolacji, bo był nie w swoim domu.

18:20

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi już prawie 20 tys. – wynika z najnowszych danych. W ciągu ostatniej doby potwierdzono jednak tylko 431 nowych zgonów – najmniej od 19 marca.

17:56

Kościoły należące do Patriarchatu Gruzji były dziś, w prawosławną Niedzielę Palmową, pełne, mimo wprowadzonego przez rząd stanu wyjątkowego. Pod koniec marca rząd Gruzji nałożył ograniczenia, spowodowane pandemią koronawirusa, zakazując między innymi zgromadzeń większych niż trzyosobowych.

Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi. Screen z transmisji w gruzińskiej 1TV

Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi. Screen z transmisji w gruzińskiej 1TV

17:51

Ursula von der Leyen odradza rezerwowanie już teraz urlopowych wyjazdów na lipiec i sierpień. Sceptycznie postrzega też vouchery ze niewykorzystane usługi turystyczne – donosi Deutsche Welle.

17:41

Ofiar śmiertelnych COVID-19 w Stanach Zjednoczonych jest już ponad 21 tys. – po tym, jak Nowy Jork poinformował o kolejnych 758 zgonach.

17:36

Całkowita liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w brytyjskich szpitalach wynosi już ponad 10 tys. Minister zdrowia Matt Hancock nazwał niedzielę „ponurym dniem”.

17:30

17:16

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 8,4 tys. testów – ok. 2,8 tys. mniej niż dzień wcześniej. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że z COVID-19 wyzdrowiało dotąd 439 chorych.

17:08

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 potwierdzonych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 24 pacjentów.

16:29

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opublikował wideo, w którym dziękuje pracownikom brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej NHS, kilka godzin po wypisaniu ze szpitala w Londynie. – Trudno jest znaleźć słowa, by wyrazić moją wdzięczność – powiedział. Szef gabinetu podziękował też obywatelom za przestrzeganie zasad dystansu społecznego, pomimo ciepłej pogody w Wielkiej Brytanii.

16:20

Sportowcy apelują, by nie odpuszczać narodowej kwarantanny.

15:44

Papież Franciszek w swoim orędziu wielkanocnym odnosząc się do sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa, wyraził swą bliskość ze wszystkimi, którzy zostali w jakikolwiek sposób dotknięci epidemią. Wyraził też swoją troskę o wszystkich tych, którzy boją się o swoją przyszłość.

15:40

W Wielkiej Brytanii jest już 10 tys. ofiar koronawirusa. Świadczą o tym najnowsze dane, pochodzące od angielskiej NHS. Oficjalne statystyki dla całego kraju zostaną przekazane wieczorem.

15:30

Liczba zgonów, spowodowanych koronawirusem na całym świecie, wynosi już ponad 110 tys.

14:30

Boris Johnson wychodzi ze szpitala.

14:25

Poseł Konfederacji zawiadomi Sanepid w związku z postępowaniem polityków PiS podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

14:03

385 osób ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przeszło testy na obecność koronawirusa. Zakażonych jest 11 podchorążych – informuje RadioZet.

13:23

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 2500 osób.

13:07

Koronawirus nie odpuszcza także w Belgii. Ostatnia doba to ponad 1600 nowych przypadków zakażenia i 268 zgonów.

12:28

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 619 osób. Po trzech dniach spadków liczby zgonów w tym kraju, znów nastąpił wzrost.

11:41

Boris Johnson zabrał głos po raz pierwszy od czasu hospitalizacji i podziękował lekarzom. „Zawdzięczam im życie”.

11:16

– Warunki panującej epidemii, wymagają od nas wszystkich zrozumienia naszej odpowiedzialności za zdrowie i życie nasze i bliźnich – mówi w rozmowie z rp.pl biskup Marek Solarczyk

10:40

Dlaczego Bóg zezwala na zło? Czy to on zesłał zarazę na świat? Dlaczego pojawiła się pandemia koronawirusa? Czy to, co nas dzisiaj spotyka, ma jakiś cel? Nie tylko dzieci stawiają w ostatnich dniach takie pytania rodzicom, korzystając z tego, że spędzają z nimi więcej czasu. Pojawiają się też one w głowach wielu dorosłych – pisze Michał Szułdrzyński w Plusie Minusie.

10:14

„Proszę państwa, przed nami niezwykłe święta. Chciałem państwu życzyć przede wszystkim jak najwięcej zdrowia. Dużo, dużo cierpliwości” – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył życzenia w nagraniu opublikowanym w Niedzielę Wielkanocną na Twitterze.

9:53

Do walki z koronawirusem można odblokować patenty – pisze Aleksandra Sołyga-Żurek

9:25

W ogarniętym epidemią koronawirusa Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli brakuje personelu. Ponad 80 pacjentami opiekuje się tylko 6 osób. Władze Stalowej Woli apelują o pomoc i proszą, by osoby z odpowiednimi kwalifikacjami (pielęgniarki i opiekunki) zgłaszały się, by wesprzeć DPS-u.

9:00

Wielkanocne msze w kościołach w Jerozolimie są odprawiane bez udziału wiernych. Restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa w tegoroczną Wielkanoc w Ziemi Świętej są bezprecedensowe.

8:29

Uważam, że pierwszą ofiarą obecnej sytuacji jest edukacja. Nie chodzi mi o chaos w szkołach, to zupełnie oddzielna, smutna sprawa. Chodzi mi o bieżącą edukację dotyczącą zagrożenia – mówi rp.pl dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

8:00

W Moskwie od najbliższej środy zacznie obowiązywać system elektronicznych przepustek. Władze stolicy Rosji systematycznie ograniczają też ruch samochodów i zamierzają ograniczać wjazd do miasta.

7:40

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar jest zaniepokojony doniesieniami o nasilającej się w trakcie epidemii koronawirusa fali przemocy domowej. Wystosował list otwarty do osób jej doświadczających oraz ludzi z ich otoczenia.

7:15

W USA zmarło więcej osób z powodu COVID-19 niż jakimkolwiek innym kraju – pisze Aleksandra Słabisz z Nowego Jorku

6:59

6:55

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarło 208 osób.

6:45

W Polsce koronawirusa wykryto jak dotąd u 6356 osób.

6:30

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1774446 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 108504 osób. Za wyleczone uznaje się 401500 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.