fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

„Ponury dzień” w Wielkiej Brytanii. Liczba zgonów przekroczyła 10 tys.

AFP
Władze poinformowały w niedzielę, że całkowita liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w brytyjskich szpitalach wynosi już ponad 10 tys. Minister zdrowia Matt Hancock nazwał niedzielę „ponurym dniem”.

W ciągu ostatniej doby zanotowano kolejnych 737 ofiar śmiertelnych. Dzienny wzrost jest niższy niż w sobotę, kiedy poinformowano o 917 zgonach, ale brytyjskie media podkreślają, że nie oznacza to automatycznie, że Wielka Brytania już osiągnęła szczyt zachorowań. Być może odpowiadają za to opóźnienia w zgłaszaniu przypadków, co ma być spowodowane trwającymi świętami.

W Wielkiej Brytanii notuje się jak dotąd piątą najwyższą liczbę zgonów na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Włochami, Hiszpanią i Francją.

Minister zdrowia Matt Hancock na codziennej konferencji prasowej poinformował, że w Wielkiej Brytanii dostępna jest obecnie „rekordowa liczba 9775 respiratorów”. - Zwiększamy zapasy środków ochrony indywidualnej i cieszę się, że w systemie ochrony zdrowia są jej teraz rekordowe ilości - mówił.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA