04:42
05.07.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 863
00:07
05.07.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
05.07.2024

Minister kultury: Pod okupacją rosyjską znajduje się aż 1,5 miliona eksponatów muzealnych

Według pełniącego obowiązki Ministra Kultury Rostysława Karandiejewa,  na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy znajduje się około 1,5 miliona eksponatów muzealnych.

Ministerstwo Kultury podało, że pod koniec kwietnia wojna prowadzona w Rosji na pełną skalę spowodowała zniszczenia 1987 obiektów kulturalnych. Karandiejew dodał, że Ukraina utraciła wiele eksponatów muzealnych, nawet na terenach wyzwolonych. - Niektóre zostały skradzione, inne zostały uszkodzone w wyniku ataków wroga — powiedział Karandiejew.

Kijów, we współpracy z UNESCO, skrupulatnie dokumentuje te rosyjskie zbrodnie zarówno w ramach protokołów międzynarodowych, jak i krajowych.

23:28
04.07.2024

Kułeba będzie rozmawiał w Kiszyniowie z ministrami spraw zagranicznych Mołdawii i Rumunii

„W stolicy Mołdawii minister spraw zagranicznych Ukrainy odbędzie trójstronne rozmowy z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Mihailem Popșoi oraz ministrem spraw zagranicznych Rumunii Luminițą Odobescu” – poinformowało MSZ.

Kluczowymi tematami rozmów będzie wzmocnienie współpracy w trójkącie Ukraina-Mołdawia-Rumunia, przystąpienie Ukrainy i Mołdawii do UE, rozwój współpracy trzech krajów w obszarach energetyki, infrastruktury i transportu, szczególnie w kontekście ożywienia gospodarczego Ukrainy, wzmocnienia jej systemu energetycznego i regionu jako całości, rozwoju infrastruktury granicznej oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych.

23:00
04.07.2024

Donald Tusk o wizycie Orbána w Moskwie: To nie może być prawda

22:42
04.07.2024

YouTube blokuje kanały rosyjskich artystów

YouTube zablokował wiele kanałów rosyjskich artystów w ramach sankcji UE.

22:20
04.07.2024

Prezydent Słowacji wzywa do powściągliwości w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO

Podczas wizyty w Polsce, na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą  Peter Pellegrini zwrócił uwagę na różnice w poglądach obu prezydentów na kwestię negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO.

- Prezydent Polski opowiada się za wcześniejszym rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO, podczas gdy my wzywamy do powściągliwości, aby zapobiec dalszej eskalacji napięć  – powiedział słowacki prezydent

Dodał też, że on i Duda odbyli szczerą dyskusję na temat kolejnego szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. - Potwierdziłem, że Słowacja przekroczyła kwotę inwestycji w obronę i w tej chwili nasze inwestycje wynoszą 2,11 proc.  PKB – powiedział słowacki prezydent w odpowiedzi na propozycję Dudy, aby na kolejnym szczycie postanowić o inwestycji 3 proc. PKB w obronę.

21:48
04.07.2024

Wystawa złota Scytów w Kijowie

W skarbcu Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie otwarto wystawę odzyskanego złota scytyjskiego.

Na wystawie prezentowane są artefakty, o odzyskanie których Ukraina walczyła od niemal 10 lat. Wszyscy należą do kultur różnych ludów - Greków, Scytów, Sarmatów, Gotów, Hunów i innych. Wystawa będzie czynna do zakończenia okupacji Krymu, po czym planowane jest przeniesienie kolekcji na półwysep.

Wystawa złota Scytów w Kijowie

Wystawa złota Scytów w Kijowie

X/Nexta

21:21
04.07.2024

Atak na Dniepr: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do siedmiu

Liczba ofiar ataku rakietowego przeprowadzonego przez Federację Rosyjską 3 lipca wzrosła do siedmiu

3 lipca rano Rosjanie zaatakowali Dniepr przy użyciu rakiet i dronów. Poinformowano o śmierci sześciu osób. 4 lipca ogłoszono w mieście dniem żałoby po ofiarach rosyjskich ostrzałów, które miały miejsce w ostatnich dniach.

21:06
04.07.2024

Duda: Mamy nadzieję, że Polska nigdy nie będzie musiała wysyłać swoich żołnierzy na Ukrainę

Polska wysyła na Ukrainę dużą ilość pomocy wojskowej, ale nie ma zamiaru wysyłać swoich żołnierzy, gdyż oznaczałoby to przystąpienie państwa NATO do wojny – powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Republiki Słowackiej Peterem Pellegrinim w Warszawie.

Duda zauważył, że Polska dostarcza Ukrainie dużą ilość sprzętu i środków, a także amunicję. Według niego jest to „ogromna pomoc warta miliardy dolarów”. Ponadto polski przywódca zauważył, że w Polsce szkoli się ukraiński personel wojskowy. - Ale my nie wysyłamy naszych żołnierzy na Ukrainę i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wysyłać naszych żołnierzy na Ukrainę, aby tam walczyli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej… Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i że Rosja nie doprowadzi do takiej sytuacji – powiedział Duda.

20:44
04.07.2024

Ukraińskie drony uderzyły w fabrykę prochu

Drony kamikadze ukraińskiego wywiadu wojskowego  uderzyły w największą w Rosji fabrykę prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, działającą w Kotowsku pod Tambowem

Trwa wyjaśnianie skutków ataku, rozmiaru zniszczeń i strat.

Władze rosyjskie zaprzeczają, że uderzono w prochownię. Maksim Jegorow, szef obwodu tambowskiego, powiedział, że „oba UAV zostały zestrzelone. Nie ma ofiar ani uszkodzeń. Sytuacja jest pod kontrolą”. Niemniej jednak lokalni mieszkańcy udostępniali w Internecie filmy, które wyraźnie pokazują uderzenie jednego z dronów kamikadze, po którym następuje detonacja

20:19
04.07.2024

W rosyjskim ostrzale uszkodzona została infrastruktura portowa w Odessie

W czwartek wieczorem armia rosyjska uderzyła rakietą balistyczną w infrastrukturę frontową obwodu odeskiego – poinformowała służba prasowa Sił Obronnych Południa Ukrainy.

Uszkodzone zostały obiekty portowe oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. „W wyniku ataku rakietowego zginął jeden cywil, a 7 zostało rannych”-poinformował Ołeh Kiper, szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

20:00
04.07.2024

Holandia nie wyklucza udziału we francuskiej inicjatywie szkolenia ukraińskich wojskowych

Rząd holenderski „ogólnie nie wyklucza” udziału we francuskiej inicjatywie zorganizowania szkolenia ukraińskich wojskowych na Ukrainie. Minister obrony Holandii Ruben Brekelmans zauważył jednak, że jest zbyt wcześnie, aby zająć ostateczne stanowisko w tej sprawie.

Ukrinform przypomina, że prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że chce w najbliższej przyszłości stworzyć koalicję krajów gotowych wysłać instruktorów na Ukrainę.

19:41
04.07.2024

Przewodniczący Rady Europejskiej o wizycie Orbána w Rosji: Nie ma  mandatu UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wydał komentarz w odpowiedzi na doniesienia mediów, że premier Węgier Viktor Orbán złoży wizytę w Rosji w piątek 5 lipca.

Michel powiedział, że Węgry, które w lipcu objęły rotacyjną prezydencję Rady UE, nie mają mandatu do współpracy z Rosją w imieniu UE.

19:23
04.07.2024

Zełenski podpisał dekrety o mianowaniu ponad 200 sędziów

Prezydent powołał 200 sędziów na stanowiska w lokalnych sądach powszechnych. Odrębnymi dekretami prezydent mianował sędziów na stanowiska w sądach handlowych i administracyjnych.

19:00
04.07.2024

Obywatele Rosji nie będą wpuszczani do Czech bez paszportu biometrycznego

Od środy, 3 lipca, Czechy przestały uznawać niebiometryczne paszporty Federacji Rosyjskiej, a obywatele Rosji posiadający takie paszporty nie będą mogli legalnie przebywać w Czechach. Czechy poinformowały o swojej decyzji na posiedzeniu właściwego organu UE i wezwały inne kraje do podjęcia podobnych działań.

- Jeśli obywatel Rosji okaże w Czechach paszport niebiometryczny, wówczas jego pobyt jest nielegalny i obecnie podejmowane są decyzje dotyczące jego konsekwencji. Paszporty niebiometryczne są znacznie łatwiejsze do modyfikacji i sfałszowania-powiedziała – powiedziała Mariana Wernerová z biura komunikacji czeskiego MSZ

18:45
04.07.2024

Apple usuwa 25 aplikacji VPN z Rosji

Firma Apple usunęła 25 aplikacji mobilnych VPN ze swojego AppStore w Rosji na wniosek rosyjskiego organu nadzorującego komunikację Roskomnadzor, podaje Interfax.

Popyt na usługi VPN w Rosji wzrósł po tym, jak Władimir Putin rozkazał wojskom na Ukrainę w 2022 r., a władze ograniczyły dostęp do niektórych zachodnich mediów społecznościowych. Rosyjski organ nadzorujący komunikację Roskomnadzor zablokował już dostęp do niektórych dużych sieci VPN, ale inne pozostały dostępne.

18:18
04.07.2024

Orbán trzy dni po wizycie w Kijowie poleci do Moskwy?

Tak twierdzą serwis VSquare i Radio Wolna Europa, powołując się na różne źródła.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Viktor Orbán w piątek leci z wizytą do Moskwy
17:59
04.07.2024

Nowatorska operacja ukraińskich kardiochirurgów

Chirurdzy z Narodowego Instytutu Chirurgii Sercowo-Naczyniowej im. Amosowa przeprowadzili operację serca 49-letniego ukraińskiego obrońcy Jurija Siczki bez nacięcia klatki piersiowej. Zastosowano dostęp donaczyniowy przez ramię.

Jurij Siczka to były pracownik techniczny szkoły w obwodzie winnickim. Odniósł ciężką ranę klatki piersiowej w pobliżu Bachmuta, gdy pomagał w ewakuacji ciał zmarłych. Rosyjski pocisk przebił mu płuca i utkwił w sercu. Lekarze z miasta Dniepr przeprowadzili pilną operację, która uratowała życie żołnierza, ale w jego tętnicy sercowej pozostała niebezpieczna dziura, przez którą krew dostała się do jamy serca. Stanowiło to poważne zagrożenie dla jego życia. Ze względu na złożoność sytuacji żołnierz został przetransportowany do Kijowa.

Tam kardiochirurdzy zdecydowali się na operację bez przecinania klatki piersiowej, z dostępu wewnątrznaczyniowego przez ramię. Metoda ta nie wymagała nawet znieczulenia ogólnego.

„Według naszych danych jest to pierwszy na świecie przypadek wykonania takiej operacji w ten sposób” – podał Instytut Amosowa.

17:33
04.07.2024

Rosja zwerbowała w tym roku do armii około 190 000 żołnierzy

Jak dotąd około 190 000 rekrutów podpisało kontrakty, które mają dołączyć do rosyjskiej armii w 2024 roku – podaje państwowa agencja informacyjna RIA, cytując byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział, że obecny średni wskaźnik rekrutacji wynosi około 1000 osób dziennie.

Rosja zachęca ludzi do przyłączania się do wojny na Ukrainie, płacąc im pensje powyżej średniej.  Putin stwierdził, że  nie ma potrzeby przeprowadzać nowej rundy przymusowej mobilizacji, ponieważ tak wielu mężczyzn podpisuje dobrowolne umowy.

17:12
04.07.2024

Putin nazywa talibów "sojusznikami w walce z terroryzmem"

Mimo iż od czasu zdobycia władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie są formalnie uznawani w Rosji za terrorystów, ich delegacje wielokrotnie już przyjeżdżały na zaproszenie Kremla. W tym roku były już dwukrotnie, a po marcowym ataku terrorystycznym na Krokus City Hall pod Moskwą talibowie potępili zamachowców.

16:48
04.07.2024

Rosyjscy pranksterzy z nagrodą państwową

Wczoraj podczas ceremonii Kreml wręczył nagrodę Władimirowi Kuzniecowowi i Aleksiejowi Stolarowowi, posługującym się pseudonimami „Vovan i Lexus”.

Otrzymali  najwyższe odznaczenie państwowe, przyznawane obywatelom Rosji i cudzoziemcom między innymi za "wzmacnianie pokoju, przyjaźni, współpracy i zrozumienia między Rosją a innymi narodami".

Kuzniecow i Stolarow „wkręcili” wielu polityków na świecie, podszywając się pod wielu znanych polityków. Jako Petro Poroszenko rozmawiali ostatnio z Bronisławem Komorowskim (choć były prezydent temu zaprzecza), w 2020 roku rozmawiali z Andrzejem Dudą jako sekretarz generalny ONZ.

Światową sławę zyskali we wrześniu 2015 roku, gdy zażartowali sobie z Eltona Johna. Słynny muzyk głośno krytykował wówczas prowadzoną przez Kreml krucjatę przeciwko społeczności LGBT. Wyraził także chęć porozmawiania z Władimirem Putinem o prawach homoseksualistów.

16:23
04.07.2024

Putin powtarza warunki zakończenia wojny

Rosja nie ogłosi zawieszenia broni na Ukrainie, dopóki Kijów nie podejmie kroków, które będą „nieodwracalne” i akceptowalne dla Moskwy, powiedział Władimir Putin. Stwierdził także, że nie ma sensu, aby Rosja próbowała odwoływać się do ukraińskiego parlamentu w sprawie pomysłów Moskwy na zakończenie konfliktu między obydwoma krajami.

W zeszłym miesiącu Putin powiedział, że Rosja zakończy wojnę na Ukrainie tylko wtedy, gdy Kijów zgodzi się porzucić swoje ambicje wstąpienia do NATO i oddać w całości cztery obwody, do których pretensje rości Moskwa.

16:00
04.07.2024

Ambasador Rosji w USA zapowiada zakończenie swojej misji

Przygotowania do zakończenia misji  Anatolija Antonowa zostało zauważone przez rosyjską gazetę „Kommiersant”, która dotarła do odręcznej notatki, którą Antonow wysłał z gratulacjami dla moskiewskiego zespołu doradców z okazji jego 30. rocznicy powstania

„Moje zadanie dobiega końca. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy nadal bronić interesów naszej Ojczyzny!” - napisał Antonow.

Antonow objął swoje stanowisko w Waszyngtonie we wrześniu 2017 r. Po jego odejściu Moskwa stanie przed wyborem następcy, który swoja misję rozpocznie w okresie najgorszych stosunków Rosja-USA od dziesięcioleci.

15:42
04.07.2024

Rosjanie zrzucili bombę na miejscowość w obwodzie charkowskim

W ataku zginęła 67-letnia kobieta. 74-letni mieszkaniec wsi został ranny.

15:26
04.07.2024

Amnestia na Białorusi: Wolność odzyskało 10 więźniów politycznych

W białoruskich więzieniach nadal pozostaje ok. 1 400 osób uwięzionych z przyczyn politycznych, w większości zatrzymanych po protestach opozycji przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 roku.

Czytaj więcej

Amnestia: Aleksandr Łukaszenko uwolnił znanego opozycjonistę. 1 400 nie uwolnił
15:05
04.07.2024

Wołodymyr Zełenski: Ukraina ma 14 brygad, dla których brakuje broni

W rozmowie z agencją Bloomberga Zełenski skarżył się na opóźnienia w dostawach broni na Ukrainę, które sprawiają, że 14 brygad nie może zostać w pełni ukompletowanych.

14:30
04.07.2024

Alarm powietrzny w Sewastopolu

Szef okupacyjnych władz Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował, że w mieście ogłoszono alarm powietrzny. Po kilku minutach ostrzeżenie wycofano.

14:24
04.07.2024

Wołodymyr Zełenski powiedział czego oczekuje na szczycie NATO

Decyzji ws. dostaw zestawów przeciwlotniczych Patriot na Ukrainę oraz przyjęcia nowych dwustronnych porozumień ws. bezpieczeństwa oczekuje prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po zbliżającym się szczycie NATO (9-11 lipca).

14:08
04.07.2024

Ukraina nadal zagrożona atakami rakietowymi z wód Morza Czarnego

O takiej groźbie poinformował Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. Pletenczuk podkreślił, że Flota Czarnomorska nadal posiada okręty zdolne przenosić pociski Kalibr, w tym okręty podwodne. Z pokładu wszystkich tych okrętów może atakować cele na całej Ukrainie.

13:50
04.07.2024

Z AppStore znikają w Rosji aplikacje umożliwiające łączenie się z internetem za pośrednictwem VPB

Żądanie takie przedstawiły rosyjskie władze twierdząc, że aplikacje takie są „niezgodne z rosyjskim prawem”.

13:43
04.07.2024

O czym rozmawiali gen. Kukuła i Syrski?

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła w czasie roboczego spotkania w Kijowie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandrem Syrskim. Polskie dowództwo podało, że generałowie dyskutowali na temat bieżącej sytuacji na froncie wojny Rosji z Ukrainą. Tematem rozmów były także potrzeby ukraińskiego wojska i szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium Polski. "Doceniamy pomoc wojskowo-sprzętową i wsparcie dyplomatyczne Polski" - oświadczył gen. Syrski, dziękując za pomoc w szkoleniu ukraińskich żołnierzy.

13:41
04.07.2024

Rosyjski patrol w Cieśninie Koreańskiej

Rosyjska korweta Sowierszennyj z Floty Oceanu Spokojnego będzie prowadzić wspólne patrole z chińskimi okrętami w Cieśninie Koreańskiej -podała rosyjska marynarka wojenna. To czwarty wspólny rosyjsko-chiński patrol morski w regionie Azji i Pacyfiku - czytamy w komunikacie. Podczas patrolu "planowane jest prowadzenie wspólnych działań w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i obrony powietrznej oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych" - przekazano. Cieśnina Koreańska łączy Morze Wschodniochińskie i Morze Żółte z Morzem Japońskim.

13:16
04.07.2024

Przez okupowany Mariupol przejeżdżają rosyjskie konwoje

Ciężarówki z żołnierzami i amunicją mają kierować się z okupowanej części obwodu zaporoskiego do północnej części obwodu donieckiego — podaje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

12:40
04.07.2024

Fala upałów w Rosji. Pobity rekord temperatury

Eksperci ostrzegają, że w niemal wszystkich gęsto zaludnionych terenach Rosji jest wyjątkowo gorąco – oceniają, że fala upałów swoim zasięgiem ma obejmować 12 z 16 największych miast kraju. W czwartek w Moskwie zarejestrowano 32,7 st. Cel., co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917 roku.

Czytaj więcej

Rosja mierzy się z upałami. W Moskwie pobity rekord z 1917 roku
12:26
04.07.2024

Ukraińcy informują o rozbiciu rosyjskiej grupy dywersyjnej, która weszła do miejscowości Sotnyćkyj Kozaczok w obwodzie charkowskim

Wcześniej strona ukraińska informowała, że rosyjska grupa dywersyjna próbuje „stworzyć napięcie” w rejonie tej miejscowości.

12:11
04.07.2024

UNESCO potwierdziło uszkodzenie przez Rosjan ponad 400 obiektów kultury na Ukrainie

UNESCO przeprowadziło analizę zdjęć satelitarnych, które wykazały, że na Ukrainie w czasie wojny uszkodzonych zostało co najmniej 400 obiektów kultury.

11:57
04.07.2024

Białoruś została pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Dotychczas Białoruś miała status kraju obserwatora w Organizacji. Białoruś została przyjęta do Organizacji w czasie trwającego szczytu w Astanie.

11:47
04.07.2024

Szef Sztabu Generalnego z wizytą w Kijowie

Gen. Wiesława Kukułę do Kijowa zaprosił głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski.

11:32
04.07.2024

Rzecznik Zełenskiego zaprzecza, jakoby prezydent Ukrainy chciał rozmawiać z Tuckerem Carlsonem

„Tucker Carlson powinien sprawdzić swoje źródła w FSB uważniej. Prezydent Ukrainy ma zupełnie inny grafik i nie ma w nim miejsca dla Tuckera Carlsona” - napisał Serhij Nikiforow.

Czytaj więcej

Wywiad Tuckera Carlsona z Wołodymyrem Zełenskim? Jest zapowiedź, jest reakcja
11:15
04.07.2024

Od maja 2023 roku hipersoniczne Kindżały nie dosięgają celów w Kijowie

Informacje takie przekazuje dowódca ukraińskiej 96. Brygady Przeciwlotniczej. Z jego wypowiedzi wynika, że Kindżały i wszystkie inne pociski balistyczne są skutecznie zwalczane przez zestawy Patriot.

Czytaj więcej

Ukraina: Patrioty kontra "niepokonane" rosyjskie rakiety - ponad 20 do zera
10:29
04.07.2024

Siedem osób rannych w ostrzale Nikopola

Informację taką przekazał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Miasto było obiektem ostrzału artyleryjskiego.

10:27
04.07.2024

Kosiniak-Kamysz o obronie Polski: Musimy sami być gotowi do działania

- Ukraina, gdyby nie była zdolna przez pierwsze dwa-trzy tygodnie, do samodzielnej obrony, nie doczekałaby się na donacje sprzętu i na pomoc państw zachodnich. Każde państwo członkowskie w NATO musi mieć siłę własnego państwa — podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej.

Czytaj więcej

Polska, w razie ataku, musiałaby czekać na pomoc NATO? "Sami musimy być gotowi"
09:49
04.07.2024

Rosyjskie grupy dywersyjne aktywne w rejonie wsi w obwodzie charkowskim

Rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Andrij Demczenko poinformował, że rosyjskie grupy dywersyjne nie są obecnie aktywne w obwodzie sumskim, natomiast Rosjanie próbują wywierać presję przez działania dywersyjne w obwodzie charkowskim, w pobliżu miejscowości Sotnyćkyj Kozaczok.

09:36
04.07.2024

Białoruś: Organizacje religijne z zakazem angażowania się w działalność polityczną

Białoruś znowelizowała Ustawę o wolności sumienia i organizacjach religijnych. Zmienione przepisy weszły w życie 6 lipca. Na ich mocy organizacje religijne działające na Białorusi mają zakaz angażowania się w działalność polityczną, ponadto wszystkie organizacje religijne muszą przejść ponowną rejestrację w ciągu roku.

09:01
04.07.2024

Dwa rosyjskie okręty wojenne przypłynęły do Wenezueli, która jest ważnym sojusznikiem Moskwy w Ameryce Łacińskiej (WIDEO)

Wcześniej zatrzymały się na Kubie. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro określił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina jako „starszego brata”. Według rosyjskiego MON planowo kilkudniowa misja ma „zagwarantować obecność marynarki wojennej w ważnych obszarach operacyjnych”. Dowództwo Południowe Stanów Zjednoczonych zapewniło, że obecność rosyjskich okrętów „ze względu na swoją skalę i charakter nie stwarza zagrożenia”.

08:51
04.07.2024

Wołodymyr Zełenski dziękuje Amerykanom za nowy pakiet pomocy wojskowej

„Liczymy na dalsze wsparcie USA, które wzmocni ukraińską obronność i umożliwi nam skuteczne przeciwstawianie się rosyjskiej agresji i ochronę naszych obywateli przed rosyjskim terrorem” - napisał Zełenski.

08:46
04.07.2024

Ukraińcy podają, że zestrzelili większość atakujących dronów

Ukraińskie dowództwo podało, że w nocy Rosjanie przeprowadzili atak za pomocą 22 dronów kamikadze typu Shahed. Według Kijowa, 21 tych maszyn zostało zestrzelonych.

08:28
04.07.2024

Ponad 20 osób rannych w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim rannych zostało 21 osób - podał w mediach społecznościowych szef miejscowej administracji Ołeh Syniehubow.

08:12
04.07.2024

Zakład energetyczny w obwodzie czernihowskim uszkodzony

W nocy alarm powietrzny w obwodzie czernihowskim trwał pięć godzin. Rosyjski dron Shahed uderzył w jeden z zakładów energetycznych w regionie, w wyniku czego 6 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu - podał szef lokalnej administracji Wiaczesław Czaus.

07:58
04.07.2024

Dożywocie dla Ukrainki. "Zaprzeczała agresji Rosji"

Sąd Rejonowy w Czerkasach skazał lokalną mieszkankę na dożywotnie więzienie oraz konfiskatę całego majątku za zaprzeczanie agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę oraz kolaborację - podała miejscowa prokuratura. Według śledczych, oskarżona, skazana w 2022 r. za negowanie agresji zbrojnej Rosji i gloryfikację jej uczestników, a także za kolaborację, podczas okresu próbnego nałożonego przez sąd nadal usprawiedliwiała inwazję Rosji na Ukrainę i w mediach społecznościowych chwaliła rosyjski personel wojskowy. W lutym 2023 r. kobieta miała też przekazać rosyjskiej FSB informacje o obiektach wojskowych w Czerkasach.

07:40
04.07.2024

Putin w Astanie

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Pałacu Niepodległości w Astanie, gdzie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy - podają rosyjskie media. Na marginesie szczytu Putin ma spotkać się z pełniącym obowiązki prezydenta Iranu Mohammadem Mochberem.

07:25
04.07.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Dniepr z 28 czerwca wzrosła do trzech

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że pod gruzami uszkodzonego w ataku z 28 czerwca budynku znaleziono zwłoki kobiety.

07:14
04.07.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu ukraińskiego myśliwca MiG-29 na jednym z ukraińskich lotnisk

Resort obrony Rosji twierdzi, że MiG-29 został zniszczony w czasie ataku przy użyciu pocisku Iskander na lotnisko Dołgincewo w obwodzie dniepropietrowskim.

07:08
04.07.2024

W nocy nad Rosją strącono cztery ukraińskie drony

Dwa drony zostały strącone nad obwodem briańskim, jeden nad obwodem biełgorodzkim, jeden nad obwodem tambowskim — wylicza Ministerstwo Obrony Rosji. Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował, że w wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego przez ukraiński dron na budynek mieszkalny w jednej z wsi obwodu, ranne zostały trzy osoby — małżeństwo i ich 16-letni syn.

06:47
04.07.2024

Badanie: Kogo Ukraińcy uważają za niezawodnych sojuszników? Nie Polskę

Najbardziej Ukraińcy polegają na Wielkiej Brytanii i małej Litwie — wynika z badań European Council on Foreign Relations (ECFR).

Czytaj więcej

Sondaż ECFR. Kogo Ukraińcy uważają za niezawodnych sojuszników? Nie Polaków
06:40
04.07.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 547 470 żołnierzy, 8 132 czołgi, 15 600 pojazdów opancerzonych, 14 777 zestawów artyleryjskich, 1 115 wyrzutni rakiet, 878 zestawów przeciwlotniczych, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 694 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 923 pojazdy (w tym cysterny) i 2 468 jednostek sprzętu specjalnego.

06:12
04.07.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Jeden rosyjski okręt znajduje się też na wodach Morza Azowskiego. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

05:38
04.07.2024

W czasie nocnego ataku żaden rosyjski dron nie doleciał do Kijowa

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że wszystkie drony, atakujące stolicę Ukrainy falami, zostały strącone na podejściach do Kijowa przez obronę przeciwlotniczą.

05:12
04.07.2024

Na Ukrainie odwołano alarm powietrzny

Wcześniej, w związku z atakiem dronów, m.in. w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:39
04.07.2024

Władimir Putin weźmie dziś udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie

Na marginesie szczytu Putin spotka się też z p.o. prezydentem Iranu, Mohammadem Mochberem.

04:37
04.07.2024

Nad obwodem briańskim w Rosji zniszczono dwa ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ataku dronów nikt nie ucierpiał, nie pociągnął on też za sobą żadnych zniszczeń.

04:35
04.07.2024

Ukraińska piechota morska zniszczyła haubicę D-30 ostrzeliwującą miejscowość w obwodzie mikołajowskim

Haubica, po jej zlokalizowaniu, została zniszczona przy użyciu dronów. Nagranie z ataku na nią zostało opublikowane na profilu Marynarki Wojennej Ukrainy na Facebooku.

04:33
04.07.2024

Tucker Carlson zapowiada wywiad z Wołodymyrem Zełenskim

Amerykański dziennikarz, który w lutym przeprowadził wywiad z Władimirem Putinem, pisze w serwisie X, że po dwóch latach starań prawdopodobnie uda mu się przeprowadzić wywiad z prezydentem Ukrainy.

04:30
04.07.2024

Ukraina: Tylko 3 proc. rosyjskich dronów i rakiet wymierzonych w cele wojskowe

Pierwszy sekretarz stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy międzynarodowych organizacjach w Wiedniu, Danyło Kubaj, w czasie spotkania Forum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa działającego w ramach OBWE stwierdził, że 97 proc. rosyjskich rakiet, dronów i bomb jest wymierzonych w cele cywilne.

04:28
04.07.2024

W Paryżu zorganizowano wystawę współczesnej sztuki ukraińskiej połączonej ze sprzedażą dzieł sztuki

Zyski z wystawy mają zostać przeznaczone na zakup środków medycznych, a także na odbudowanie i wyposażenie szpitala w Nowowołyńsku. W pierwszym dniu wystawy, otwartej w Centrum Kulturalnym ambasady Ukrainy we Francji, udało się uzyskać ze sprzedaży wystawianych dzieł 10 tys. euro. Na wystawie prezentowane są prace 68 ukraińskich artystów.

04:25
04.07.2024

Nocny atak dronów na Ukrainę

Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim, a także w północnych i wschodnich obwodach kraju.

04:24
04.07.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 861. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 861. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 861. dniu wojny

PAP

04:23
04.07.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 861