Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocnym ataku na Kraj Krasnodarski rannych zostało sześć osób.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Minister kultury: Pod okupacją rosyjską znajduje się aż 1,5 miliona eksponatów muzealnych
Według pełniącego obowiązki Ministra Kultury Rostysława Karandiejewa, na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy znajduje się około 1,5 miliona eksponatów muzealnych.
Ministerstwo Kultury podało, że pod koniec kwietnia wojna prowadzona w Rosji na pełną skalę spowodowała zniszczenia 1987 obiektów kulturalnych. Karandiejew dodał, że Ukraina utraciła wiele eksponatów muzealnych, nawet na terenach wyzwolonych. - Niektóre zostały skradzione, inne zostały uszkodzone w wyniku ataków wroga — powiedział Karandiejew.
Kijów, we współpracy z UNESCO, skrupulatnie dokumentuje te rosyjskie zbrodnie zarówno w ramach protokołów międzynarodowych, jak i krajowych.
Kułeba będzie rozmawiał w Kiszyniowie z ministrami spraw zagranicznych Mołdawii i Rumunii
„W stolicy Mołdawii minister spraw zagranicznych Ukrainy odbędzie trójstronne rozmowy z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Mihailem Popșoi oraz ministrem spraw zagranicznych Rumunii Luminițą Odobescu” – poinformowało MSZ.
Kluczowymi tematami rozmów będzie wzmocnienie współpracy w trójkącie Ukraina-Mołdawia-Rumunia, przystąpienie Ukrainy i Mołdawii do UE, rozwój współpracy trzech krajów w obszarach energetyki, infrastruktury i transportu, szczególnie w kontekście ożywienia gospodarczego Ukrainy, wzmocnienia jej systemu energetycznego i regionu jako całości, rozwoju infrastruktury granicznej oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych.
Donald Tusk o wizycie Orbána w Moskwie: To nie może być prawda
YouTube blokuje kanały rosyjskich artystów
YouTube zablokował wiele kanałów rosyjskich artystów w ramach sankcji UE.
Prezydent Słowacji wzywa do powściągliwości w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO
Podczas wizyty w Polsce, na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą Peter Pellegrini zwrócił uwagę na różnice w poglądach obu prezydentów na kwestię negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO.
- Prezydent Polski opowiada się za wcześniejszym rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO, podczas gdy my wzywamy do powściągliwości, aby zapobiec dalszej eskalacji napięć – powiedział słowacki prezydent
Dodał też, że on i Duda odbyli szczerą dyskusję na temat kolejnego szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. - Potwierdziłem, że Słowacja przekroczyła kwotę inwestycji w obronę i w tej chwili nasze inwestycje wynoszą 2,11 proc. PKB – powiedział słowacki prezydent w odpowiedzi na propozycję Dudy, aby na kolejnym szczycie postanowić o inwestycji 3 proc. PKB w obronę.
Wystawa złota Scytów w Kijowie
W skarbcu Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie otwarto wystawę odzyskanego złota scytyjskiego.
Na wystawie prezentowane są artefakty, o odzyskanie których Ukraina walczyła od niemal 10 lat. Wszyscy należą do kultur różnych ludów - Greków, Scytów, Sarmatów, Gotów, Hunów i innych. Wystawa będzie czynna do zakończenia okupacji Krymu, po czym planowane jest przeniesienie kolekcji na półwysep.
Wystawa złota Scytów w Kijowie
Atak na Dniepr: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do siedmiu
Liczba ofiar ataku rakietowego przeprowadzonego przez Federację Rosyjską 3 lipca wzrosła do siedmiu
3 lipca rano Rosjanie zaatakowali Dniepr przy użyciu rakiet i dronów. Poinformowano o śmierci sześciu osób. 4 lipca ogłoszono w mieście dniem żałoby po ofiarach rosyjskich ostrzałów, które miały miejsce w ostatnich dniach.
Duda: Mamy nadzieję, że Polska nigdy nie będzie musiała wysyłać swoich żołnierzy na Ukrainę
Polska wysyła na Ukrainę dużą ilość pomocy wojskowej, ale nie ma zamiaru wysyłać swoich żołnierzy, gdyż oznaczałoby to przystąpienie państwa NATO do wojny – powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Republiki Słowackiej Peterem Pellegrinim w Warszawie.
Duda zauważył, że Polska dostarcza Ukrainie dużą ilość sprzętu i środków, a także amunicję. Według niego jest to „ogromna pomoc warta miliardy dolarów”. Ponadto polski przywódca zauważył, że w Polsce szkoli się ukraiński personel wojskowy. - Ale my nie wysyłamy naszych żołnierzy na Ukrainę i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wysyłać naszych żołnierzy na Ukrainę, aby tam walczyli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej… Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i że Rosja nie doprowadzi do takiej sytuacji – powiedział Duda.
Ukraińskie drony uderzyły w fabrykę prochu
Drony kamikadze ukraińskiego wywiadu wojskowego uderzyły w największą w Rosji fabrykę prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, działającą w Kotowsku pod Tambowem
Trwa wyjaśnianie skutków ataku, rozmiaru zniszczeń i strat.
Władze rosyjskie zaprzeczają, że uderzono w prochownię. Maksim Jegorow, szef obwodu tambowskiego, powiedział, że „oba UAV zostały zestrzelone. Nie ma ofiar ani uszkodzeń. Sytuacja jest pod kontrolą”. Niemniej jednak lokalni mieszkańcy udostępniali w Internecie filmy, które wyraźnie pokazują uderzenie jednego z dronów kamikadze, po którym następuje detonacja
W rosyjskim ostrzale uszkodzona została infrastruktura portowa w Odessie
W czwartek wieczorem armia rosyjska uderzyła rakietą balistyczną w infrastrukturę frontową obwodu odeskiego – poinformowała służba prasowa Sił Obronnych Południa Ukrainy.
Uszkodzone zostały obiekty portowe oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. „W wyniku ataku rakietowego zginął jeden cywil, a 7 zostało rannych”-poinformował Ołeh Kiper, szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Holandia nie wyklucza udziału we francuskiej inicjatywie szkolenia ukraińskich wojskowych
Rząd holenderski „ogólnie nie wyklucza” udziału we francuskiej inicjatywie zorganizowania szkolenia ukraińskich wojskowych na Ukrainie. Minister obrony Holandii Ruben Brekelmans zauważył jednak, że jest zbyt wcześnie, aby zająć ostateczne stanowisko w tej sprawie.
Ukrinform przypomina, że prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że chce w najbliższej przyszłości stworzyć koalicję krajów gotowych wysłać instruktorów na Ukrainę.
Przewodniczący Rady Europejskiej o wizycie Orbána w Rosji: Nie ma mandatu UE
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wydał komentarz w odpowiedzi na doniesienia mediów, że premier Węgier Viktor Orbán złoży wizytę w Rosji w piątek 5 lipca.
Michel powiedział, że Węgry, które w lipcu objęły rotacyjną prezydencję Rady UE, nie mają mandatu do współpracy z Rosją w imieniu UE.
Zełenski podpisał dekrety o mianowaniu ponad 200 sędziów
Prezydent powołał 200 sędziów na stanowiska w lokalnych sądach powszechnych. Odrębnymi dekretami prezydent mianował sędziów na stanowiska w sądach handlowych i administracyjnych.
Obywatele Rosji nie będą wpuszczani do Czech bez paszportu biometrycznego
Od środy, 3 lipca, Czechy przestały uznawać niebiometryczne paszporty Federacji Rosyjskiej, a obywatele Rosji posiadający takie paszporty nie będą mogli legalnie przebywać w Czechach. Czechy poinformowały o swojej decyzji na posiedzeniu właściwego organu UE i wezwały inne kraje do podjęcia podobnych działań.
- Jeśli obywatel Rosji okaże w Czechach paszport niebiometryczny, wówczas jego pobyt jest nielegalny i obecnie podejmowane są decyzje dotyczące jego konsekwencji. Paszporty niebiometryczne są znacznie łatwiejsze do modyfikacji i sfałszowania-powiedziała – powiedziała Mariana Wernerová z biura komunikacji czeskiego MSZ
Apple usuwa 25 aplikacji VPN z Rosji
Firma Apple usunęła 25 aplikacji mobilnych VPN ze swojego AppStore w Rosji na wniosek rosyjskiego organu nadzorującego komunikację Roskomnadzor, podaje Interfax.
Popyt na usługi VPN w Rosji wzrósł po tym, jak Władimir Putin rozkazał wojskom na Ukrainę w 2022 r., a władze ograniczyły dostęp do niektórych zachodnich mediów społecznościowych. Rosyjski organ nadzorujący komunikację Roskomnadzor zablokował już dostęp do niektórych dużych sieci VPN, ale inne pozostały dostępne.
Orbán trzy dni po wizycie w Kijowie poleci do Moskwy?
Tak twierdzą serwis VSquare i Radio Wolna Europa, powołując się na różne źródła.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán w piątek uda się z wizytą do Moskwy, gdzie spotka się z Władimirem Putinem - twierdzą serwis VSquare i Radio Wolna Europa.
Nowatorska operacja ukraińskich kardiochirurgów
Chirurdzy z Narodowego Instytutu Chirurgii Sercowo-Naczyniowej im. Amosowa przeprowadzili operację serca 49-letniego ukraińskiego obrońcy Jurija Siczki bez nacięcia klatki piersiowej. Zastosowano dostęp donaczyniowy przez ramię.
Jurij Siczka to były pracownik techniczny szkoły w obwodzie winnickim. Odniósł ciężką ranę klatki piersiowej w pobliżu Bachmuta, gdy pomagał w ewakuacji ciał zmarłych. Rosyjski pocisk przebił mu płuca i utkwił w sercu. Lekarze z miasta Dniepr przeprowadzili pilną operację, która uratowała życie żołnierza, ale w jego tętnicy sercowej pozostała niebezpieczna dziura, przez którą krew dostała się do jamy serca. Stanowiło to poważne zagrożenie dla jego życia. Ze względu na złożoność sytuacji żołnierz został przetransportowany do Kijowa.
Tam kardiochirurdzy zdecydowali się na operację bez przecinania klatki piersiowej, z dostępu wewnątrznaczyniowego przez ramię. Metoda ta nie wymagała nawet znieczulenia ogólnego.
„Według naszych danych jest to pierwszy na świecie przypadek wykonania takiej operacji w ten sposób” – podał Instytut Amosowa.
Rosja zwerbowała w tym roku do armii około 190 000 żołnierzy
Jak dotąd około 190 000 rekrutów podpisało kontrakty, które mają dołączyć do rosyjskiej armii w 2024 roku – podaje państwowa agencja informacyjna RIA, cytując byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział, że obecny średni wskaźnik rekrutacji wynosi około 1000 osób dziennie.
Rosja zachęca ludzi do przyłączania się do wojny na Ukrainie, płacąc im pensje powyżej średniej. Putin stwierdził, że nie ma potrzeby przeprowadzać nowej rundy przymusowej mobilizacji, ponieważ tak wielu mężczyzn podpisuje dobrowolne umowy.
Putin nazywa talibów "sojusznikami w walce z terroryzmem"
Mimo iż od czasu zdobycia władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie są formalnie uznawani w Rosji za terrorystów, ich delegacje wielokrotnie już przyjeżdżały na zaproszenie Kremla. W tym roku były już dwukrotnie, a po marcowym ataku terrorystycznym na Krokus City Hall pod Moskwą talibowie potępili zamachowców.
Rosyjscy pranksterzy z nagrodą państwową
Wczoraj podczas ceremonii Kreml wręczył nagrodę Władimirowi Kuzniecowowi i Aleksiejowi Stolarowowi, posługującym się pseudonimami „Vovan i Lexus”.
Otrzymali najwyższe odznaczenie państwowe, przyznawane obywatelom Rosji i cudzoziemcom między innymi za "wzmacnianie pokoju, przyjaźni, współpracy i zrozumienia między Rosją a innymi narodami".
Kuzniecow i Stolarow „wkręcili” wielu polityków na świecie, podszywając się pod wielu znanych polityków. Jako Petro Poroszenko rozmawiali ostatnio z Bronisławem Komorowskim (choć były prezydent temu zaprzecza), w 2020 roku rozmawiali z Andrzejem Dudą jako sekretarz generalny ONZ.
Światową sławę zyskali we wrześniu 2015 roku, gdy zażartowali sobie z Eltona Johna. Słynny muzyk głośno krytykował wówczas prowadzoną przez Kreml krucjatę przeciwko społeczności LGBT. Wyraził także chęć porozmawiania z Władimirem Putinem o prawach homoseksualistów.
Putin powtarza warunki zakończenia wojny
Rosja nie ogłosi zawieszenia broni na Ukrainie, dopóki Kijów nie podejmie kroków, które będą „nieodwracalne” i akceptowalne dla Moskwy, powiedział Władimir Putin. Stwierdził także, że nie ma sensu, aby Rosja próbowała odwoływać się do ukraińskiego parlamentu w sprawie pomysłów Moskwy na zakończenie konfliktu między obydwoma krajami.
W zeszłym miesiącu Putin powiedział, że Rosja zakończy wojnę na Ukrainie tylko wtedy, gdy Kijów zgodzi się porzucić swoje ambicje wstąpienia do NATO i oddać w całości cztery obwody, do których pretensje rości Moskwa.
Ambasador Rosji w USA zapowiada zakończenie swojej misji
Przygotowania do zakończenia misji Anatolija Antonowa zostało zauważone przez rosyjską gazetę „Kommiersant”, która dotarła do odręcznej notatki, którą Antonow wysłał z gratulacjami dla moskiewskiego zespołu doradców z okazji jego 30. rocznicy powstania
„Moje zadanie dobiega końca. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy nadal bronić interesów naszej Ojczyzny!” - napisał Antonow.
Antonow objął swoje stanowisko w Waszyngtonie we wrześniu 2017 r. Po jego odejściu Moskwa stanie przed wyborem następcy, który swoja misję rozpocznie w okresie najgorszych stosunków Rosja-USA od dziesięcioleci.
Rosjanie zrzucili bombę na miejscowość w obwodzie charkowskim
W ataku zginęła 67-letnia kobieta. 74-letni mieszkaniec wsi został ranny.
Amnestia na Białorusi: Wolność odzyskało 10 więźniów politycznych
W białoruskich więzieniach nadal pozostaje ok. 1 400 osób uwięzionych z przyczyn politycznych, w większości zatrzymanych po protestach opozycji przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 roku.
Czytaj więcej
Z więzień na Białorusi wypuszczono, w ramach amnestii, co najmniej 10 więźniów politycznych - twierdzą obrońcy praw człowieka z Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”. Mimo amnestii w więzieniach pozostaje jeszcze 1 400 więźniów politycznych, w tym m.in. dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.
Wołodymyr Zełenski: Ukraina ma 14 brygad, dla których brakuje broni
W rozmowie z agencją Bloomberga Zełenski skarżył się na opóźnienia w dostawach broni na Ukrainę, które sprawiają, że 14 brygad nie może zostać w pełni ukompletowanych.
Alarm powietrzny w Sewastopolu
Szef okupacyjnych władz Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował, że w mieście ogłoszono alarm powietrzny. Po kilku minutach ostrzeżenie wycofano.
Wołodymyr Zełenski powiedział czego oczekuje na szczycie NATO
Decyzji ws. dostaw zestawów przeciwlotniczych Patriot na Ukrainę oraz przyjęcia nowych dwustronnych porozumień ws. bezpieczeństwa oczekuje prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po zbliżającym się szczycie NATO (9-11 lipca).
Ukraina nadal zagrożona atakami rakietowymi z wód Morza Czarnego
O takiej groźbie poinformował Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. Pletenczuk podkreślił, że Flota Czarnomorska nadal posiada okręty zdolne przenosić pociski Kalibr, w tym okręty podwodne. Z pokładu wszystkich tych okrętów może atakować cele na całej Ukrainie.
Z AppStore znikają w Rosji aplikacje umożliwiające łączenie się z internetem za pośrednictwem VPB
Żądanie takie przedstawiły rosyjskie władze twierdząc, że aplikacje takie są „niezgodne z rosyjskim prawem”.
O czym rozmawiali gen. Kukuła i Syrski?
Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła w czasie roboczego spotkania w Kijowie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandrem Syrskim. Polskie dowództwo podało, że generałowie dyskutowali na temat bieżącej sytuacji na froncie wojny Rosji z Ukrainą. Tematem rozmów były także potrzeby ukraińskiego wojska i szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium Polski. "Doceniamy pomoc wojskowo-sprzętową i wsparcie dyplomatyczne Polski" - oświadczył gen. Syrski, dziękując za pomoc w szkoleniu ukraińskich żołnierzy.
Rosyjski patrol w Cieśninie Koreańskiej
Rosyjska korweta Sowierszennyj z Floty Oceanu Spokojnego będzie prowadzić wspólne patrole z chińskimi okrętami w Cieśninie Koreańskiej -podała rosyjska marynarka wojenna. To czwarty wspólny rosyjsko-chiński patrol morski w regionie Azji i Pacyfiku - czytamy w komunikacie. Podczas patrolu "planowane jest prowadzenie wspólnych działań w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i obrony powietrznej oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych" - przekazano. Cieśnina Koreańska łączy Morze Wschodniochińskie i Morze Żółte z Morzem Japońskim.
Przez okupowany Mariupol przejeżdżają rosyjskie konwoje
Ciężarówki z żołnierzami i amunicją mają kierować się z okupowanej części obwodu zaporoskiego do północnej części obwodu donieckiego — podaje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.
Fala upałów w Rosji. Pobity rekord temperatury
Eksperci ostrzegają, że w niemal wszystkich gęsto zaludnionych terenach Rosji jest wyjątkowo gorąco – oceniają, że fala upałów swoim zasięgiem ma obejmować 12 z 16 największych miast kraju. W czwartek w Moskwie zarejestrowano 32,7 st. Cel., co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917 roku.
Czytaj więcej
Przez Rosję przechodzi fala upałów – w czwartek w Moskwie zarejestrowano 32,7 st. Cel., co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917 roku. Wysokie temperatury swoim zasięgiem mają obejmować 12 z 16 największych miast kraju - oceniają eksperci.
Ukraińcy informują o rozbiciu rosyjskiej grupy dywersyjnej, która weszła do miejscowości Sotnyćkyj Kozaczok w obwodzie charkowskim
Wcześniej strona ukraińska informowała, że rosyjska grupa dywersyjna próbuje „stworzyć napięcie” w rejonie tej miejscowości.
UNESCO potwierdziło uszkodzenie przez Rosjan ponad 400 obiektów kultury na Ukrainie
UNESCO przeprowadziło analizę zdjęć satelitarnych, które wykazały, że na Ukrainie w czasie wojny uszkodzonych zostało co najmniej 400 obiektów kultury.
Białoruś została pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy
Dotychczas Białoruś miała status kraju obserwatora w Organizacji. Białoruś została przyjęta do Organizacji w czasie trwającego szczytu w Astanie.
Szef Sztabu Generalnego z wizytą w Kijowie
Gen. Wiesława Kukułę do Kijowa zaprosił głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski.
Rzecznik Zełenskiego zaprzecza, jakoby prezydent Ukrainy chciał rozmawiać z Tuckerem Carlsonem
„Tucker Carlson powinien sprawdzić swoje źródła w FSB uważniej. Prezydent Ukrainy ma zupełnie inny grafik i nie ma w nim miejsca dla Tuckera Carlsona” - napisał Serhij Nikiforow.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski nie udzieli wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi, Tuckerowi Carlsonowi, ponieważ ma "zupełnie inny harmonogram pracy" - napisał w mediach społecznościowych Serhij Nikiforow, sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy.
Od maja 2023 roku hipersoniczne Kindżały nie dosięgają celów w Kijowie
Informacje takie przekazuje dowódca ukraińskiej 96. Brygady Przeciwlotniczej. Z jego wypowiedzi wynika, że Kindżały i wszystkie inne pociski balistyczne są skutecznie zwalczane przez zestawy Patriot.
Czytaj więcej
Wszystkie rosyjskie pociski hipersoniczne Kindżał, wystrzelone przeciwko celom w Kijowie od maja 2023 roku, czyli od momentu, gdy chroniące stolicę Ukrainy zestawy przeciwlotnicze Patriot osiągnęły gotowość bojową, zostały strącone przed osiągnięciem celów.
Siedem osób rannych w ostrzale Nikopola
Informację taką przekazał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Miasto było obiektem ostrzału artyleryjskiego.
Kosiniak-Kamysz o obronie Polski: Musimy sami być gotowi do działania
- Ukraina, gdyby nie była zdolna przez pierwsze dwa-trzy tygodnie, do samodzielnej obrony, nie doczekałaby się na donacje sprzętu i na pomoc państw zachodnich. Każde państwo członkowskie w NATO musi mieć siłę własnego państwa — podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej.
Czytaj więcej
Ukraina, gdyby nie była zdolna przez pierwsze dwa-trzy tygodnie, do samodzielnej obrony, nie doczekałaby się na donacje sprzętu i na pomoc państw zachodnich - mówił w rozmowie z TVP Info wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rosyjskie grupy dywersyjne aktywne w rejonie wsi w obwodzie charkowskim
Rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Andrij Demczenko poinformował, że rosyjskie grupy dywersyjne nie są obecnie aktywne w obwodzie sumskim, natomiast Rosjanie próbują wywierać presję przez działania dywersyjne w obwodzie charkowskim, w pobliżu miejscowości Sotnyćkyj Kozaczok.
Białoruś: Organizacje religijne z zakazem angażowania się w działalność polityczną
Białoruś znowelizowała Ustawę o wolności sumienia i organizacjach religijnych. Zmienione przepisy weszły w życie 6 lipca. Na ich mocy organizacje religijne działające na Białorusi mają zakaz angażowania się w działalność polityczną, ponadto wszystkie organizacje religijne muszą przejść ponowną rejestrację w ciągu roku.
Dwa rosyjskie okręty wojenne przypłynęły do Wenezueli, która jest ważnym sojusznikiem Moskwy w Ameryce Łacińskiej (WIDEO)
Wcześniej zatrzymały się na Kubie. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro określił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina jako „starszego brata”. Według rosyjskiego MON planowo kilkudniowa misja ma „zagwarantować obecność marynarki wojennej w ważnych obszarach operacyjnych”. Dowództwo Południowe Stanów Zjednoczonych zapewniło, że obecność rosyjskich okrętów „ze względu na swoją skalę i charakter nie stwarza zagrożenia”.
Wołodymyr Zełenski dziękuje Amerykanom za nowy pakiet pomocy wojskowej
„Liczymy na dalsze wsparcie USA, które wzmocni ukraińską obronność i umożliwi nam skuteczne przeciwstawianie się rosyjskiej agresji i ochronę naszych obywateli przed rosyjskim terrorem” - napisał Zełenski.
Ukraińcy podają, że zestrzelili większość atakujących dronów
Ukraińskie dowództwo podało, że w nocy Rosjanie przeprowadzili atak za pomocą 22 dronów kamikadze typu Shahed. Według Kijowa, 21 tych maszyn zostało zestrzelonych.
Ponad 20 osób rannych w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim rannych zostało 21 osób - podał w mediach społecznościowych szef miejscowej administracji Ołeh Syniehubow.
Zakład energetyczny w obwodzie czernihowskim uszkodzony
W nocy alarm powietrzny w obwodzie czernihowskim trwał pięć godzin. Rosyjski dron Shahed uderzył w jeden z zakładów energetycznych w regionie, w wyniku czego 6 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu - podał szef lokalnej administracji Wiaczesław Czaus.
Dożywocie dla Ukrainki. "Zaprzeczała agresji Rosji"
Sąd Rejonowy w Czerkasach skazał lokalną mieszkankę na dożywotnie więzienie oraz konfiskatę całego majątku za zaprzeczanie agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę oraz kolaborację - podała miejscowa prokuratura. Według śledczych, oskarżona, skazana w 2022 r. za negowanie agresji zbrojnej Rosji i gloryfikację jej uczestników, a także za kolaborację, podczas okresu próbnego nałożonego przez sąd nadal usprawiedliwiała inwazję Rosji na Ukrainę i w mediach społecznościowych chwaliła rosyjski personel wojskowy. W lutym 2023 r. kobieta miała też przekazać rosyjskiej FSB informacje o obiektach wojskowych w Czerkasach.
Putin w Astanie
Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Pałacu Niepodległości w Astanie, gdzie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy - podają rosyjskie media. Na marginesie szczytu Putin ma spotkać się z pełniącym obowiązki prezydenta Iranu Mohammadem Mochberem.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Dniepr z 28 czerwca wzrosła do trzech
Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że pod gruzami uszkodzonego w ataku z 28 czerwca budynku znaleziono zwłoki kobiety.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu ukraińskiego myśliwca MiG-29 na jednym z ukraińskich lotnisk
Resort obrony Rosji twierdzi, że MiG-29 został zniszczony w czasie ataku przy użyciu pocisku Iskander na lotnisko Dołgincewo w obwodzie dniepropietrowskim.
W nocy nad Rosją strącono cztery ukraińskie drony
Dwa drony zostały strącone nad obwodem briańskim, jeden nad obwodem biełgorodzkim, jeden nad obwodem tambowskim — wylicza Ministerstwo Obrony Rosji. Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował, że w wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego przez ukraiński dron na budynek mieszkalny w jednej z wsi obwodu, ranne zostały trzy osoby — małżeństwo i ich 16-letni syn.
Badanie: Kogo Ukraińcy uważają za niezawodnych sojuszników? Nie Polskę
Najbardziej Ukraińcy polegają na Wielkiej Brytanii i małej Litwie — wynika z badań European Council on Foreign Relations (ECFR).
Czytaj więcej
Wielka Brytania, Litwa, Niemcy i Francja. Te kraje Ukraińcy uważają za bardziej niezawodnych sojuszników niż Polskę, wynika z badań European Council on Foreign Relations (ECFR).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 547 470 żołnierzy, 8 132 czołgi, 15 600 pojazdów opancerzonych, 14 777 zestawów artyleryjskich, 1 115 wyrzutni rakiet, 878 zestawów przeciwlotniczych, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 694 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 923 pojazdy (w tym cysterny) i 2 468 jednostek sprzętu specjalnego.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Jeden rosyjski okręt znajduje się też na wodach Morza Azowskiego. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W czasie nocnego ataku żaden rosyjski dron nie doleciał do Kijowa
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że wszystkie drony, atakujące stolicę Ukrainy falami, zostały strącone na podejściach do Kijowa przez obronę przeciwlotniczą.
Na Ukrainie odwołano alarm powietrzny
Wcześniej, w związku z atakiem dronów, m.in. w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Władimir Putin weźmie dziś udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie
Na marginesie szczytu Putin spotka się też z p.o. prezydentem Iranu, Mohammadem Mochberem.
Nad obwodem briańskim w Rosji zniszczono dwa ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ataku dronów nikt nie ucierpiał, nie pociągnął on też za sobą żadnych zniszczeń.
Ukraińska piechota morska zniszczyła haubicę D-30 ostrzeliwującą miejscowość w obwodzie mikołajowskim
Haubica, po jej zlokalizowaniu, została zniszczona przy użyciu dronów. Nagranie z ataku na nią zostało opublikowane na profilu Marynarki Wojennej Ukrainy na Facebooku.
Tucker Carlson zapowiada wywiad z Wołodymyrem Zełenskim
Amerykański dziennikarz, który w lutym przeprowadził wywiad z Władimirem Putinem, pisze w serwisie X, że po dwóch latach starań prawdopodobnie uda mu się przeprowadzić wywiad z prezydentem Ukrainy.
Ukraina: Tylko 3 proc. rosyjskich dronów i rakiet wymierzonych w cele wojskowe
Pierwszy sekretarz stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy międzynarodowych organizacjach w Wiedniu, Danyło Kubaj, w czasie spotkania Forum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa działającego w ramach OBWE stwierdził, że 97 proc. rosyjskich rakiet, dronów i bomb jest wymierzonych w cele cywilne.
W Paryżu zorganizowano wystawę współczesnej sztuki ukraińskiej połączonej ze sprzedażą dzieł sztuki
Zyski z wystawy mają zostać przeznaczone na zakup środków medycznych, a także na odbudowanie i wyposażenie szpitala w Nowowołyńsku. W pierwszym dniu wystawy, otwartej w Centrum Kulturalnym ambasady Ukrainy we Francji, udało się uzyskać ze sprzedaży wystawianych dzieł 10 tys. euro. Na wystawie prezentowane są prace 68 ukraińskich artystów.
Nocny atak dronów na Ukrainę
Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim, a także w północnych i wschodnich obwodach kraju.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 861. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 861. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy doszło do ataku ukraińskich dronów morskich na Noworosyjsk.