Ukraina: Patrioty kontra "niepokonane" rosyjskie rakiety - ponad 20 do zera

Wszystkie rosyjskie pociski hipersoniczne Kindżał, wystrzelone przeciwko celom w Kijowie od maja 2023 roku, czyli od momentu, gdy chroniące stolicę Ukrainy zestawy przeciwlotnicze Patriot osiągnęły gotowość bojową, zostały strącone przed osiągnięciem celów.

Publikacja: 04.07.2024 11:17

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: Jens Buttner/Pool via REUTERS

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 862

Takie informacje przekazał, w czasie rozmowy z agencją Ukrinform, dowódca 96. Brygady Przeciwlotniczej, płk Serhij Jaremenko.

Pułkownik ukraińskiej obrony przeciwlotniczej: Dla nas każdy cel balistyczny jest taki sam

- Kiedy zwalczamy pociski balistyczne, nie ma dla nas znaczenia, czy są to pociski Ch-47M Kindżał (hipersoniczne, według producenta osiągają prędkość do 10 Machów, czyli dziesięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku), czy pociski Iskander-M czy 48N (pociski używane przez zestawy S-400) lub Cyrkony wystrzeliwane przez zestawy rakietowe Bastion (hipersoniczne pociski przeciwokrętowe). Dla nas to jest głównie cel balistyczny — mówił płk Jaremenko.

Czytaj więcej

USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd

Pocisk balistyczny, w odróżnieniu od pocisku kierowanego, osiąga wysoki pułap, z którego następnie spada, z dużą prędkością na cel.

- Dopiero później (po strąceniu — red.), analitycy i eksperci, na podstawie cech charakterystycznych i znalezionych szczątków, identyfikują jaki był to dokładnie cel powietrzny. Powiem tylko jedną rzecz: wszystkie „Kindżały”, które zostały wystrzelone przeciw Ukrainie, od momentu, gdy zestaw przeciwlotniczy Patriot (chroniący Kijowa — red.) osiągnął gotowość bojową, zostały z powodzeniem przechwycone. Od początku maja 2023 roku nawet jeden pocisk balistyczny nie dosięgnął celu w granicach stolicy państwa. Ponad 20 Kindżałów wystrzelono w kierunku Kijowa, wszystkie zostały z powodzeniem przechwycone — podkreślił dowódca Brygady Przeciwlotniczej.

Wszystkie „Kindżały”, które zostały wystrzelone przeciw Ukrainie, od momentu, gdy zestaw przeciwlotniczy Patriot (chroniący Kijowa — red.) osiągnął gotowość bojową, zostały z powodzeniem przechwycone

Płk Serhij Jaremenko, dowódca 96. Brygady Przeciwlotniczej

Kiedy przed kilkoma laty Władimir Putin pokazał światu po raz pierwszy pociski Kindżał stwierdził, że jest to „niepokonana” broń, której nie przechwyci żaden zestaw przeciwrakietowy, którym dysponuje Zachód.

Jak najskuteczniej zwalczać bomby kierowane? Ukraiński pułkownik: Strącając samoloty

Mówiąc o zwalczaniu bomb kierowanych, których Rosjanie zaczęli używać przeciwko celom na Ukrainie, płk Jaremenko podkreślił, że najskuteczniejsze jest zwalczanie samolotów przenoszących bomby.

- Nie będzie przenoszącego — nie będzie bomb kierowanych. Mamy broń, która na to pozwala, ale mamy jej za mało. Potrzebujemy broni, potrzebujemy kierowanych pocisków przeciwlotniczych — stwierdził.

Ukraina od wielu miesięcy apeluje do Zachodu o dostarczenie jej większej liczby zachodnich, zaawansowanych technicznie zestawów przeciwlotniczych, takich jak Patriot czy NASAMS. Strona ukraińska szacowała, że do skutecznej ochrony całego kraju potrzebowałaby 25 takich baterii.

Takie informacje przekazał, w czasie rozmowy z agencją Ukrinform, dowódca 96. Brygady Przeciwlotniczej, płk Serhij Jaremenko.

Pułkownik ukraińskiej obrony przeciwlotniczej: Dla nas każdy cel balistyczny jest taki sam

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 871
Konflikty zbrojne
Izraelski atak na południe Strefy Gazy. 71 osób nie żyje, prawie 300 rannych
Konflikty zbrojne
Rosja straszy zmianą doktryny użycia broni atomowej. Co może mieć na myśli?
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą