Rosja mierzy się z upałami. W Moskwie pobity rekord z 1917 roku

Przez Rosję przechodzi fala upałów – w czwartek w Moskwie zarejestrowano 32,7 st. Cel., co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917 roku. Wysokie temperatury swoim zasięgiem mają obejmować 12 z 16 największych miast kraju - oceniają eksperci.

Publikacja: 04.07.2024 12:35

Rosja mierzy się z upałami. W Moskwie pobity rekord z 1917 roku

Foto: AFP

adm

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na centrum pogodowe FOBUS, w Moskwie – gdzie podczas zimy temperatura spaść może nawet do minus 40 st. Cel. – 3 lipca o pół stopnia pobity został rekord tego dnia z 1917 roku. Rekordowe temperatury rejestrowano od rosyjskiego wybrzeża Pacyfiku, przez Syberię, aż po europejską część Rosji. 

Fala upałów w Rosji. Pobity dzienny rekord temperatury 

To najgorętsza pogoda w Rosji od ponad stulecia. W czwartek w Moskwie zarejestrowano 32,7 st. Cel. W wielu innych miastach termometry wskazywały zaś więcej niż 35 st. Cel. Specjaliści z FOBOS ostrzegają, że w niemal wszystkich gęsto zaludnionych terenach kraju jest wyjątkowo gorąco – fala upałów swoim zasięgiem ma obejmować 12 z 16 największych miast kraju. Rosyjscy eksperci uważają, że w niektórych z tych miast padną rekordy gorąca. Poza Moskwą może chodzić o Perm, Ufę i Niżny Nowogród.

Burmistrz Moskwy, Siergiej Sobianin, zaapelował do mieszkańców stołecznego obszaru metropolitalnego – liczącego ponad 20 milionów mieszkańców – aby zachowali szczególne środki ostrożności i unikali wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych porach dnia. - W ciągu dnia temperatura powietrza przekroczy normę klimatyczną i ponownie wzrośnie powyżej 30 stopni – zaznaczył Sobianin, cytowany przez agencją Reutera. Jak dodał, na piątek w kraju prognozowane są także burze i możliwe są opady gradu.

Upały w Rosji wywołały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na klimatyzatory i wentylatory. W komunikacji miejskiej rozdawano pasażerom wodę. 

Czytaj więcej

Coraz więcej Europejczyków umiera z powodu upałów. Nadchodzi „stres cieplny”

Z roku na rok może być coraz cieplej. Powodem zmiany klimatu

2023 rok można uznać za najgorętszy w historii – a przynajmniej w historii pomiarów globalnych temperatur. W tym roku nie jest lepiej – maj 2024 był 12. miesiącem z rzędu, który pobił rekordy temperatury. Średnia temperatura powietrza była o 0,65 stopnia Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020.

Analiza naukowców należących do organizacji naukowych badających ekstremalne zjawiska pogodowe – między innymi Climate Central, Red Cross Red Crescent Climate Centre i World Weather Attribution – wskazuje, że ostatnie 12 miesięcy było najgorętszymi w historii pomiarów na naszej planecie. „Prawie 80 procent światowej populacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od maja ubiegłego roku – doświadczyło co najmniej 31 dni nietypowego ciepła” – wynika z raportu naukowców opublikowanego na stronie internetowej Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. „W ciągu ostatniego roku – bijącego rekordy ciepła – przeciętny mieszkaniec Ziemi doświadczył o 26 dni nadzwyczajnie wysokich temperatur więcej, niż miałoby to miejsce bez zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka” – czytamy. 

Eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) zaznaczają, że istnieje 80-proc. prawdopodobieństwo, iż średnia roczna temperatura na świecie przekroczy w ciągu najbliższych pięciu lat próg 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Zdaniem badaczy nie jesteśmy w stanie osiągnąć celów określonych w porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatycznych. 

Jak zauważają naukowcy, gdyby nie działalność człowieka i wiążące się nią zmiany średniej temperatury na Ziemi, liczba wyjątkowo ciepłych dni w roku byłaby znacznie mniejsza. 

Społeczeństwo
Zatrzymano obywatela USA, który nielegalnie przekroczył granicę Litwy z Białorusią
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Społeczeństwo
Włochy: Kryzys się pogłębia. Od 2014 roku „zniknęło” 1,9 mln mieszkańców kraju
Wspomnienie
Richard Chamberlain nie żyje. Aktor zmarł w wieku 90 lat
Społeczeństwo
Tajemniczy wirus atakuje Rosjan. Kontrolę zgłoszeń przejął Rospotrebnadzor
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
USA tną środki na walkę z Covid-19. „Nie będziemy wydawać miliardów dolarów na nieistniejącą pandemię”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście