00:00
05.07.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 864
23:47
05.07.2024

Le Pen opowiada się za ograniczeniem pomocy dla Ukrainy

Liderka skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen powiedziała, że ​​premier jej partii „nie pozwoli Kijowowi na użycie broni dalekiego zasięgu dostarczonej przez Francję do uderzenia na terytorium Rosji”, a także odetnie „ próby wysłania wojsk francuskich na Ukrainę”. Powiedziała to w wywiadzie dla dziennikarki CNN Christiane Amanpour.

23:18
05.07.2024

Siły obrony powietrznej zestrzeliły na południu 5 rakiet Kh-59 i 7 dronów rozpoznawczych

„5 lipca 2024 r. obrona powietrzna południa Ukrainy zestrzeliła pięć kierowanych rakiet powietrznych Ch-59, które nieprzyjaciel wysłał z samolotów lotnictwa taktycznego. Zniszczono także siedem dronów rozpoznawczych, a mianowicie: 4 „ZALA” , 2 „Superkamery” i 1 „Orłan” -10” – poinformował dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Olesczuk.

22:59
05.07.2024

W wyniku bombardowania Selidowa zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych

W wyniku zrzucenia dwóch bomb lotniczych na Selidowo w obwodzie donieckim co najmniej pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych – poinformował w piątkowy wieczór szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. „W Selidowie zginęło co najmniej 5 osób, a 8 zostało rannych – Rosjanie zrzucili na miasto dwie kierowane bomby lotnicze. Obie bomby trafiły na teren przedsiębiorstw” – napisał na Telegramie. Dodał, że w różnym stopniu uszkodzonych zostało 15 domów prywatnych, 21 samochodów, 4 sklepy i budynek przemysłowy.

22:30
05.07.2024

Co trzeci Rosjanin uważa, że ​​konieczne jest kontynuowanie działań wojennych

Ponad połowa Rosjan opowiada się za odbyciem rozmów pokojowych (58 proc., to wskaźnik maksymalny, w październiku 2022 i listopadzie 2023 wynosił on po 57 proc.). Po raz pierwszy od sześciu miesięcy zauważalnie wzrosła liczba zwolenników negocjacji – po spadku na koniec 2023 roku. Jednocześnie 37 proc. ankietowanych uważa, że ​​konieczne jest kontynuowanie działań wojennych – wynika z badania przeprowadzonego przez niezależny rosyjski ośrodek Centrum Newady.

Czytaj więcej

Niezależny sondaż: Coraz więcej Rosjan chce rozmów pokojowych z Ukrainą
21:53
05.07.2024

Rosjanie zaatakowali Nikopol dronami i artylerią

W obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ataków wroga na Nikopol rannych zostało dwóch cywilów – poinformował szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. „Dwie osoby zostały dziś ranne w wyniku ataków na Nikopol. To mężczyźni w wieku 21 i 61 lat. Obydwaj są w szpitalu w umiarkowanym stanie” – napisał.

21:03
05.07.2024

Pussy Riot napędza wściekłość na Putina

– Będziemy potrzebować trochę więcej miejsca, ponieważ zaraz będę krzyczeć – powiedziała twórczyni Pussy Riot, Nadia Tołokonnikowa, gdy wraz z grupą performerów ustawiła się przed berlińską Neue Nationalgalerie, prosząc tłum zgromadzony przed muzeum, by cofnął się o kilka kroków.

Czytaj więcej

Pussy Riot. Wściekłość na Putina przekuta w sztukę
20:57
05.07.2024

Zełenski zapowiedział nowe rozwiązania wzmacniające obronę powietrzną

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował zachodnim partnerom za realizację porozumień w sprawie obrony powietrznej. „Postawiliśmy sobie za cel podwojenie siły naszej osłony powietrznej i dziś się to zaczyna. Dziękuję Niemcom za Patriota, który jest już na Ukrainie. Dobra wiadomość. I jeszcze jedna dobra wiadomość: dziękuję Stanom Zjednoczonym za kolejny krok na rzecz wzmocnienia naszej obrony powietrznej, naszych Patriotów” – powiedział Zełenski.

20:24
05.07.2024

Nowo mianowany szef brytyjskiego MSZ potwierdził swoje poparcie dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i nowo mianowany szef brytyjskiego MSZ David Lammy rozmawiali o stosunkach dwustronnych i zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie. „Właśnie odbyłem rozmowę z nowo mianowanym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Lammym, podczas której pogratulowałem mu rozpoczęcia pracy na czele brytyjskiej dyplomacji. Jestem wdzięczny mojemu koledze za potwierdzenie niezłomnego wsparcia Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii we wszystkich aspektach” – poinformował Kułeba. „Minister Spraw Zagranicznych przyjął moje zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie” – powiedział szef MSZ Ukrainy.

19:51
05.07.2024

Orban w Moskwie. Pokazówka dla Pekinu, dla Trumpa i dla Węgrów

Węgierski premier Viktor Orban w radiu Kossuth odpowiedział na pytanie, po co jedzie do Moskwy: „Chcemy być dobrym narzędziem w rękach ludzi, którzy chcą pokoju. Wprowadzić strony na długą drogę, która może zakończyć się zawieszeniem broni i negocjacjami pokojowymi”.

19:29
05.07.2024

Zełenski odbył spotkanie w sprawie ukraińskiego programu rakietowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył spotkanie w sprawie programu rakietowego. Poinformował o tym w wieczornym przesłaniu wideo. „Jestem wdzięczny każdemu, kto dla niego pracuje i zwiększa naszą zdolność do naprawdę namacalnej odpowiedzi na agresję Rosji” – powiedział prezydent.

18:54
05.07.2024

Wspólne oświadczenie Ukrainy, Mołdawii i Rumunii

Ukraina, Mołdawia i Rumunia podpisały w Kiszyniowie dwa dokumenty: wspólne oświadczenie szefów spraw zagranicznych w sprawie wspólnych kwestii i rozwoju stosunków między krajami oraz memorandum w sprawie zwalczania dezinformacji – powiedział minister spraw zagranicznych Mołdawii Mihai Popșoi. Zauważył, że wspólne oświadczenie „wyraźnie odnotowuje oczywisty fakt”, że trzy państwa podzielają podobne poglądy i obawy dotyczące obecnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa oraz zdecydowanie opowiadają się za wspólną, demokratyczną, pokojową i dostatnią przyszłością Europy. „Dokument koncentruje się na kwestiach szczególnie palących oraz na rozwoju i wzmacnianiu relacji między trzema krajami, zarówno w sferze politycznej, gospodarczej, energetycznej, infrastrukturalnej, jak i walki z różnicami” – dodał minister.

18:19
05.07.2024

Ministerstwo Obrony Ukrainy ma złożyć raport w sprawie finansowania budowy fortyfikacji

Premier Ukrainy Denys Szmyhal polecił Ministerstwu Obrony Ukrainy pilne poinformowanie rządu o finansowaniu budowy fortyfikacji. „Zwracamy szczególną uwagę na fortyfikacje. Nakazuję Ministerstwu Obrony natychmiastowe poinformowanie rządu o finansowaniu tej budowy zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem” – powiedział Szmyhal na piątkowym posiedzeniu rządu. Według niego od początku roku państwo przeznaczyło na budowę linii obronnych 38 miliardów hrywien. „Musimy te środki wykorzystać jak najszybciej i najskuteczniej, bo od tego zależy życie żołnierzy i nasz potencjał obronny” – powiedział szef rządu.

17:43
05.07.2024

Rosjanie zaatakowali centrum wsi w obwodzie donieckim

Armia rosyjska uderzyła w centrum wsi Komar w rejonie wołnowaskim, w wyniku czego zginął 32-letni pracownik rady wiejskiej, a 15 pracowników instytucji zostało rannych – poinformowała doniecka prokuratura regionalna. „5 lipca 2024 roku armia rosyjska przeprowadziła 3 ataki na wieś Komar z obwodu wołnowskiego. Celem ataku była centralna część osady. 15 pracowników instytucji, którzy przebywali w budynku w czasie ostrzału, zostało rannych w wyniku uderzenia jednej z broni w pobliże budynku rady wiejskiej” – czytamy w komunikacie.

17:21
05.07.2024

Władimir Putin przekonuje Viktora Orbana do przywrócenia dialogu pomiędzy UE a Rosją

Viktor Orbán podkreślał, że najbliższe pół roku prezydencji Węgier w Unii Europejskiej postrzegać będzie jako "misję pokojową". - Dochodzimy do momentu, w którym najważniejszy dla Europy jest pokój - stwierdził węgierski premier. Rosyjski prezydent z kolei przyznał, że poczytuje przyjazd swojego gościa jako szansę na „przywrócenie dialogu”.

Czytaj więcej

Putin i Orbán zapewniają o chęci współpracy. „Dobrze się znają i ufają sobie”
16:45
05.07.2024

W obwodzie kijowskim wyremontowano osiem obiektów

W obwodzie kijowskim odrestaurowano osiem obiektów, m.in. zniszczonych podczas rosyjskich ataków, a w ciągu najbliższego miesiąca do użytku zostanie oddanych ponad 10 kolejnych – poinformował szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej (ODA) Rusłan Krawczenko „Obwód kijowski jest pierwszym z obwodów, który jest odbudowywany w szaleńczym tempie. Budynki mieszkalne i prywatne, szkoły, przedszkola, placówki medyczne, infrastruktura, schroniska. Budujemy wszystko, co potrzebne, aby ludzie mogli wrócić do domu i zapewnić im niezbędny warunki społeczne” – napisał na Facebooku.

16:02
05.07.2024

Radosław Sikorski o wizycie Orbana w Moskwie

"Zastanawiam się, czy premier Viktor Orban prosi Putina o uwolnienie więźniów politycznych takich jak Władimir Kara-Murza, o zwrot ukraińskich dzieci, o zaprzestanie sabotażu wobec krajów UE lub ataku Rosji/ Białorusi na granicę UE" - napisał Sikorski na platformie X.

Jak podkreślił, "traktaty unijne zobowiązują go do lojalnego wspierania ustalonej polityki UE, szczególnie w czasie węgierskiej prezydencji".

15:00
05.07.2024

Orbán rozmawia z Putinem w Rosji. Kaczyński komentuje wizytę

Orbán rozmawia z Putinem w Rosji. Kaczyński komentuje wizytę - Nie ma żadnej wątpliwości, że premier Viktor Orbán stara się tutaj o uzyskanie jakiegoś porozumienia pokojowego czy przynajmniej pierwszych kroków w stronę tego porozumienia, bo przedtem był w Kijowie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wizytę szefa węgierskiego rządu w Moskwie.

Czytaj więcej

Kaczyński komentuje wizytę Orbána w Moskwie. "Pozostaje naszym sojusznikiem"
14:50
05.07.2024

Trzeci system Patriot z Niemiec już na Ukrainie

Na Ukrainę przybył trzeci system obrony powietrznej Patriot z Niemiec. Wzmocni ochronę ludności i infrastruktury kraju przed rosyjskimi samolotami, dronami i rakietami - poinformował ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger. 

14:27
05.07.2024

Zełenski chce się spotkać z Trumpem. "Chcemy wiedzieć, czy otrzymamy wsparcie, czy zostaniemy zupełnie sami"  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV, że były prezydent USA Donald Trump powinien przedstawić swój plan szybkiego zakończenia wojny z Rosją. - Jeśli Trump wie, jak zakończyć tę wojnę, powinien nam o tym dzisiaj powiedzieć. Jeśli istnieje ryzyko dla niepodległości Ukrainy, jeśli utracimy państwowość, chcemy być na to gotowi, chcemy wiedzieć – powiedział Zełenski. Dodał, że chce spotkać się z Trumpem, by wysłuchać jego propozycji. - Chcemy wiedzieć, czy w listopadzie otrzymamy silne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, czy też będziemy zupełnie sami - dodał. 

14:14
05.07.2024

Rosyjscy urzędnicy nie pojadą już na Bali

Rosyjska Duma Państwowa przegłosowała ustawę znacznie ograniczającą możliwość podróżowania za granicę deputowanych. Wcześniej takiej możliwości zostali pozbawieni członkowie administracji państwowej.

Czytaj więcej

Bajkał zamiast Bali, zakazana nawet Białoruś. Ograniczenia w podróżach Rosjan
14:10
05.07.2024

Ukraina dostanie od Łotwy 2500 dronów bojowych

Ministerstwo Obrony Łotwy w ramach koalicji dronowej przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejną partię dronów bojowych. Będzie to - zapowiedział łotewski resort obrony - 2500 sztuk maszyn, wartych ok. 4 mln euro. Pierwsza partia 300 dronów ma zostać dostarczona w najbliższym czasie. 

13:55
05.07.2024

Olaf Scholz o wizycie Orbána w Moskwie

„Orbán udaje się do Putina jako premier Węgier. Radę Europejską w polityce zagranicznej reprezentuje Charles Michel. Stanowisko UE jest bardzo jasne: potępiamy rosyjską wojnę agresywną. Ukraina może liczyć na nasze wsparcie” - napisał w serwisie X kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

Czytaj więcej

Viktor Orbán w Moskwie. Donald Tusk pyta czyim narzędziem są Węgry
13:35
05.07.2024

Rosyjska armia podsumowuje zmasowane ataki na Ukrainę z ostatnich dni

Między 29 czerwca a 5 lipca rosyjska armia miała przeprowadzić „23 zmasowane uderzenia przy użyciu broni precyzyjnej i dronów na wojskowe i przemysłowe obiekty na Ukrainie”.

13:06
05.07.2024

Jens Stoltenberg: Na szczycie NATO szefowie państw i rządów uzgodnią znaczący pakiet dla Ukrainy

Stoltenberg przemawiając w Brukseli stwierdził, że Sojusz „zwiększy wsparcie dla Ukrainy w długim terminie”. - Ukraina musi zatryumfować i potrzebuje stałego wsparcia — stwierdził.

13:01
05.07.2024

Donald Tusk o wizycie Orbána w Moskwie

"Premier Orbán w drodze do Moskwy: 'Będziemy służyć jako ważne narzędzie w czynieniu kroku w stronę pokoju". Pytanie jest, w czyich rękach jest to narzędzie" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk, komentując wizytę Orbána w Moskwie.

12:42
05.07.2024

Trwa spotkanie Putin-Orbán

Na Kremlu rozpoczęło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbánem i ministrem spraw zagranicznych Péterem Szijjártó.

12:35
05.07.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie dziesięciu obwodów Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie wydano m.in. dla mieszkańców obwodów kijowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, charkowskiego i dniepropetrowskiego.

12:17
05.07.2024

Bruksela reaguje na podróż Orbána do Moskwy

- Wizyta premiera Viktora Orbána w Moskwie odbywa się wyłącznie w ramach dwustronnych stosunków Węgier i Rosji - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, iż to, że Węgry sprawują prezydencję w Radzie UE nie oznacza, że mają mandat do reprezentowania UE na zewnątrz. "Premier Orbán nie otrzymał żadnego mandatu od Rady UE, by odwiedzić Moskwę" - czytamy w oświadczeniu, w którym zaznaczono, że UE wyklucza oficjalne kontakty z Putinem.

11:54
05.07.2024

Orbán publikuje fotografię z Moskwy

"Misja pokojowa trwa. Drugi przystanek: Moskwa" - brzmi komunikat opublikowany na koncie Viktora Orbána w serwisie X. Przed południem premier Węgier przybył do stolicy Rosji, gdzie ma rozmawiać z prezydentem Władimirem Putinem.

11:31
05.07.2024

Premier Węgier Viktor Orbán wylądował w Moskwie

O przybyciu premiera Węgier do Rosji informują węgierskie media. Orbán ma spotkać się z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Viktor Orbán przybył do Moskwy. Premier Węgier ma rozmawiać z Władimirem Putinem
11:26
05.07.2024

Szef dyplomacji UE: Viktor Orbán w Moskwie z własnej inicjatywy

Josep Borrell podkreślił, że Orbán nie reprezentuje w Moskwie Unii Europejskiej, mimo że odwiedza Rosję jako premier kraju, który sprawuje prezydencję w UE. - Orbán nie otrzymał mandatu od Rady Europejskiej na wizytę w Moskwie - podkreślił Borrell.

11:11
05.07.2024

W Odessie rozbito siatkę FSB

Trzy mieszkanki Odessy w wieku 19-23 lat zostały zatrzymane w związku ze współpracą z FSB. Aresztowani mieli — na zlecenie rosyjskich służb — pomagać w przygotowywaniu ataków z użyciem dronów na infrastrukturę wojskową w Odessie. Aby wskazać koordynaty celów kobiety spacerowały po mieście i robiły sobie zdjęcia przed obiektami wojskowymi. Kobiety próbowały też ustalić pozycje obrony przeciwlotniczej i straży granicznej.

10:26
05.07.2024

Wołodymyr Zełenski pisze o strąceniu w nocy 32 dronów nad Ukrainą

„Każdego dnia i każdej nocy ukraińska tarcza powietrzna wykazuje się skutecznością” - podkreślił prezydent Ukrainy. Zełenski podziękował wszystkim, którzy działają na rzecz zwiększenia możliwości Ukrainy w zakresie obrony przeciwlotniczej i wszystkim żołnierzom wojsk przeciwlotniczych.

10:00
05.07.2024

Ukraiński wywiad zapowiada kolejne ataki na obiekty wojskowe w Rosji

- Niszczenie obiektów wojskowych na terytorium Rosji jest bezpośrednią konsekwencją ludobójczej wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską przeciw Ukrainie — powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w rozmowie z ukraińską telewizją. W ten sposób Jusow skomentował atak na fabrykę prochu w obwodzie tambowskim w Rosji. Jusow dodał, że ataki takie będą kontynuowane.

09:38
05.07.2024

Eksplozja w obwodzie połtawskim

W mieście Mirhorod w obwodzie połtawskim doszło do eksplozji - podała agencja Interfax-Ukraina zaznaczając, że ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym.

09:20
05.07.2024

SBU zatrzymała trzy kobiety, które miały kolaborować z Rosją

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zatrzymała trzy mieszkanki Odessy w wieku od 19 do 23 lat, które miały współpracować z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Domniemane agentki FSB miały zbierać i przekazywać informacje o obiektach wojskowych i miejscach, w których leczeni są ukraińscy żołnierze. "Na polecenie rosyjskich służb specjalnych przygotowywały zmasowany atak rakietowy i dronowy na infrastrukturę wojskową obwodowego centrum" - czytamy. Kobiety zostały aresztowane, grozi im dożywocie.

SBU

09:04
05.07.2024

Atak na Dniepr - wzrosła liczba ofiar

W szpitalu zmarła 72-letnia kobieta, która została ranna w rosyjskim ataku rakietowym na Dniepr z 3 lipca - podał szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak dodając, że liczba ofiar wzrosła do ośmiu.

08:45
05.07.2024

Wykorzystywanie dronów. Ukraina chce być lepsza niż Rosja

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski odbył robocze spotkanie z dowódcami bojowych jednostek dronów. Ocenił, że w realiach współczesnej wojny liczba trafień za pomocą bezzałogowców dorównuje artylerii, co sprawia, że drony są dla armii priorytetem. "Pracujemy nad rozszerzeniem doświadczeń w skutecznym wykorzystywaniu wszystkich rodzajów bezzałogowych statków powietrznych na froncie" - oświadczył. Syrski dodał, że zadaniem Ukrainy jest być o krok przed Rosją w wykorzystywaniu dronów bojowych oraz obronie przed nimi.

08:29
05.07.2024

Co z wizytą Putina w Turcji?

Nie ma jeszcze mowy o konkretnej dacie - oświadczyły służby prasowe kancelarii tureckiego prezydenta, odpowiadając na pytanie o planowaną wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina w Turcji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan mówił w Astanie, że spodziewa się wizyty Putina w najbliższej przyszłości. Jeśli Putin odwiedzi Turcję, będzie to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta w państwie członkowskim NATO od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

08:12
05.07.2024

Ponad 150 starć na froncie

Ukraiński Sztab Generalny opublikował komunikat podsumowujący czwartkowe wydarzenia na froncie. Według tego źródła, doszło do 155 starć bojowych, najwięcej (38) na kierunku pokrowskim. Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy oraz 59 uderzeń z powietrza za pomocą 111 kierowanych bomb lotniczych. Pozycje wojsk ukraińskich oraz tereny zaludnione miały być ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 4000 razy.

07:56
05.07.2024

Trzy osoby zginęły w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych - podał szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

07:40
05.07.2024

Rosjanie podają, że w ataku ukraińskich dronów na Kraj Krasnodarski zginęła 6-letnia dziewczynka

Informację taką przekazał Weniamin Kondratiew, gubernator Kraju Krasnodarskiego. Wcześniej podawał on, że w ataku na Primorsko-Achtarsk rannych zostało sześć osób, w tym dwoje dzieci. Teraz Kondratiew poinformował, że 6-letnia dziewczynka ranna w ataku zmarła w wyniku doznanych obrażeń.

07:26
05.07.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów

Trzy rosyjskie okręty znajdują się na Morzu Azowskim. Żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:56
05.07.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu w nocy 50 ukraińskich dronów

Drony były strącane nad okupowaną częścią obwodu zaporoskiego (26), nad Krajem Krasnodarskim (14) i nad obwodem rostowskim (10).

06:46
05.07.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 32 drony-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu w nocy wszystkich dronów, przy użyciu których Rosjanie atakowali cele w obwodach: mikołajowski, odeskim, chersońskim, dniepropietrowskim, kijowski, czernihowskim i czerkaskim.

06:32
05.07.2024

Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie rozpoczęli kolejną operację ofensywną

Teraz próbują otoczyć z północy i południowego zachodu Toreck, leżący prawie na przedmieściach Horliwki. Od lipca 2014roku broni się tu ukraińska armia i rejon jest silnie umocniony.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: kolejna rosyjska ofensywa. Czy Ukrainie uda się obronić Toreck?
06:17
05.07.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 548 580 żołnierzy, 8 142 czołgi, 15 611 pojazdów opancerzonych, 14 831 zestawów artyleryjskich, 1 115 wyrzutni rakiet, 878 zestawów przeciwlotniczych, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 751 bezzałogowych statków powietrznych, 2 342 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 977 pojazdów (w tym cystern) i 2 473 jednostki sprzętu specjalnego.

05:50
05.07.2024

Rankiem Ukraińcy ostrzelali obwód kurski

P.o. gubernator obwodu kurskiego, Aleksiej Smirnow, poinformował, że w wyniku ataku rakietowego na miejscowość Biełaja, uszkodzony został budynek szkoły muzycznej. W ostrzale uszkodzone miały zostać też sklepy znajdujące się w sąsiedztwie szkoły.

05:03
05.07.2024

130 potyczek na froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy, 38 ataków powietrznych i 76 ataków przy użyciu bomb lotniczych oraz 2 800 razy ostrzelali pozycje ukraińskiej armii oraz tereny zabudowane.

04:38
05.07.2024

W nocy, na podejściach do Kijowa, aktywna była obrona przeciwlotnicza

Informacje takie przekazywał szef kijowskiej miejskiej administracji wojskowej, Serhij Popko.

04:35
05.07.2024

W lipcu z obwodu donieckiego do obwodu wołyńskiego wyjadą cztery pociągi ewakuujące mieszkańców

Pierwszy taki pociąg wyjedzie z obwodu donieckiego 5 lipca — informuje ukraiński rząd. Kolejne pociągi mają wyjeżdżać 13, 21 i 29 lipca.

04:33
05.07.2024

W ciągu doby Rosjanie 23 razy ostrzelali obwód sumski

Na terenie obwodu rozległo się w ciągu doby 67 eksplozji — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

04:30
05.07.2024

W nocy przez krótki czas Most Krymski był zamknięty dla ruchu pojazdów

Informacja o wznowieniu ruchu pojazdów na Moście Krymskim pojawiła się po ok. 30 minutach od informacji o jego zamknięciu.

04:28
05.07.2024

Sześć osób rannych w ataku ukraińskich dronów na Kraj Krasnodarski

O ataku informuje gubernator obwodu, Weniamin Kondratiew, na swoim kanale w serwisie Telegram. Wśród rannych jest dwoje dzieci. Wszyscy ranni zostali hospitalizowani. W czasie ataku dronów na miasto Primorsko-Achtarsk uszkodzony został trzypiętrowy budynek mieszkalny. Zakłócona została także praca podstacji energetycznej zasilającej w prąd dużą część miasta.

04:24
05.07.2024

Rosjanie twierdzą, że w czasie wojny na Ukrainie zniszczyli ponad 42 tys. celów powietrznych

Informacje takie przekazał dziennikarzom zastępca dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, Andriej Semenow. Według niego rosyjskie wojska obrony powietrznej strąciły ponad 550 samolotów, ponad 180 śmigłowców i ponad 27 tys. dronów. Ponad 5,5 tys. żołnierzy sił obrony powietrznej otrzymało — od początku wojny — odznaczenia państwowe. Siedmiu uzyskało tytuł „Bohatera Federacji Rosyjskiej”.

04:22
05.07.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 862 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 862 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 862 dniu wojny

PAP

04:19
05.07.2024

W nocy nad obwodem rostowskim strąconych zostało 10 dronów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew. Z jego wpisu wynika, że spadające szczątki dronów wywołały pożary na lewym brzegu Donu w Rostowie nad Donem i w rejonie azowskim. Z wstępnych informacji wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.

04:18
05.07.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 862