Kaczyński komentuje wizytę Orbána w Moskwie. "Pozostaje naszym sojusznikiem"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do wizyty premiera Węgier Viktora Orbána w Rosji. W piątek węgierski premier, który niedawno był w Kijowie, spotkał się na Kremlu z Władimirem Putinem.

Publikacja: 05.07.2024 15:34

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wizytę premiera Węgier Viktora Orbána w Moskwie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wizytę premiera Węgier Viktora Orbána w Moskwie

Foto: PAP/Paweł Supernak, PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Przed południem szef węgierskiego rządu wylądował na moskiewskim lotnisku. Jego rzecznik Bertalan Havasi zapowiedział, że odbędzie się spotkanie Viktora Orbána z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Po wizycie w Kijowie Viktor Orbána poleciał do Moskwy

"Misja pokojowa trwa. Drugi przystanek: Moskwa" - brzmiał komunikat opublikowany na koncie Orbána w serwisie X. We wtorek lider Fideszu był w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy rozmawiali wówczas na temat ewentualnego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. Była to pierwsza wizyta węgierskiego polityka w Kijowie na tak wysokim szczeblu odkąd w lutym 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Czytaj więcej

Spotkanie Putin-Orbán. Prezydent Rosji chce poznać stanowisko UE ws. Ukrainy

W piątek przed godz. 13:00 na Kremlu rozpoczęło się spotkanie, w którym po stronie rosyjskiej uczestniczyli m.in. Putin oraz szef MSZ Siergiej Ławrow, a po węgierskiej - Orbán i szef dyplomacji Péter Szijjártó.

Prezydent Rosji zadeklarował na otwartym dla mediów początku spotkania, że jest gotów z przedstawicielami węgierskiej delegacji omówić niuanse kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. - Mam nadzieję, że zapoznacie mnie ze swoim stanowiskiem, stanowiskiem partnerów europejskich - dodał, zwracając się do Orbána.

Viktor Orbán w Rosji. Jarosław Kaczyński komentuje

O wizytę premiera Węgier w Rosji na konferencji prasowej zapytany został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy szef węgierskiego rządu ma mandat, by rozmawiać o porozumieniu pokojowym między Moskwą a Kijowem? - Nie ukrywam, że sytuacja, która powinna mieć miejsce, tzn. żeby wszystko było konsultowane ze mną - oczywiście mówię to żartem - jednak w tej chwili nie istnieje - odparł były premier.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że premier Orbán stara się tutaj o uzyskanie jakiegoś porozumienia pokojowego czy przynajmniej pierwszych kroków w stronę tego porozumienia, bo przedtem był w Kijowie - mówił.

Czytaj więcej

Orbán u Zełenskiego. Jak pogodzić stanowiska. których nie da się pogodzić?

- My nie ukrywamy różnic poglądów między nami jeżeli chodzi o kwestię ukraińską i nigdy tego nie ukrywaliśmy - podkreślił. Dodał, że ma na myśli okres od "pierwszej długiej rozmowy" z Orbánem, do której doszło w styczniu 2016 r. Zaznaczył, że wcześniej znał Orbána, ale nie odbył z nim całodniowej rozmowy.

- Premier Orbán był tutaj całkowicie szczery, i my byliśmy całkowicie szczerzy - kontynuował prezes PiS. Dodał, że należy brać pod uwagę różną historię narodów polskiego i węgierskiego. - Ale premier Orbán pozostaje naszym sojusznikiem - oświadczył Jarosław Kaczyński.

Przed południem szef węgierskiego rządu wylądował na moskiewskim lotnisku. Jego rzecznik Bertalan Havasi zapowiedział, że odbędzie się spotkanie Viktora Orbána z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Po wizycie w Kijowie Viktor Orbána poleciał do Moskwy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości