Spotkanie Putin-Orbán. Prezydent Rosji chce poznać stanowisko UE ws. Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orbán, który w piątek przybył do Moskwy, spotkał się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Publikacja: 05.07.2024 13:08

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął na Kremlu premiera Węgier Viktora Orbána

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął na Kremlu premiera Węgier Viktora Orbána

Foto: BERTRAND GUAY, Anton Vaganov / POOL / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 863

Szef węgierskiego rządu wylądował na moskiewskim lotnisku po godz. 11:00 czasu polskiego. Rzecznik Bertalan Havasi przekazał agencji Magyar Távirati Iroda, że Viktor Orbán spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Viktor Orbán w wizytą w Rosji

"Misja pokojowa trwa. Drugi przystanek: Moskwa" - brzmiał komunikat opublikowany na koncie Viktora Orbána w serwisie X. Wcześniej od wizyty odcięła się Unia Europejska. "Wizyta premiera Viktora Orbána w Moskwie odbywa się wyłącznie w ramach dwustronnych stosunków Węgier i Rosji" - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Czytaj więcej

Viktor Orbán przybył do Moskwy. Premier Węgier ma rozmawiać z Władimirem Putinem

Dodał, iż to, że Węgry sprawują prezydencję w Radzie UE nie oznacza, że mają mandat do reprezentowania UE na zewnątrz. "Premier Orbán nie otrzymał żadnego mandatu od Rady UE, by odwiedzić Moskwę" - czytamy w oświadczeniu, w którym zaznaczono, że UE wyklucza oficjalne kontakty z Putinem.

Rozmowy Putin-Orbán na Kremlu

Przed godz. 13:00 na Kremlu rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina z Viktorem Orbánem, w którym bierze też udział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

- Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję do wymiany poglądów na temat budowania relacji dwustronnych w tej trudnej sytuacji – powiedział na spotkaniu Putin.

Prezydent Rosji zadeklarował, że jest gotów z przedstawicielami węgierskiej delegacji omówić niuanse kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. - Mam nadzieję, że zapoznacie mnie ze swoim stanowiskiem, stanowiskiem partnerów europejskich - dodał.W kwestii dwustronnych stosunków rosyjsko-węgierskich Putin zauważył, że "niestety mamy do czynienia z dużym spadkiem obrotów handlowych, o 35 proc.". - Jest nad czym pracować, mamy solidne projekty w toku - zaznaczył.

Czytaj więcej

Orbán u Zełenskiego. Jak pogodzić stanowiska. których nie da się pogodzić?

Na początku rozmowy z Putinem Viktor Orbán podziękował za przyjęcie go i podkreślił, że nie jest to jego pierwsze spotkanie z Putinem, choć bardziej szczególne niż poprzednie.

W Kijowie Viktor Orbán rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

W ubiegłym miesiącu Władimir Putin powiedział, że Rosja zakończy wojnę na Ukrainie, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową", tylko wtedy, jeśli Kijów zgodzi się zrezygnować z chęci wstąpienia do NATO oraz przekaże Rosji cztery obwody, które dziś są częściowo kontrolowane przez wojsko rosyjskie, a których aneksję Putin ogłosił we wrześniu 2022 r. Ukraina odrzuciła możliwość zawarcia porozumienia na tych warunkach.

We wtorek Viktor Orbán odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy rozmawiali na temat ewentualnego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. Była to pierwsza wizyta węgierskiego polityka w Kijowie na tak wysokim szczeblu odkąd w lutym 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Szef węgierskiego rządu wylądował na moskiewskim lotnisku po godz. 11:00 czasu polskiego. Rzecznik Bertalan Havasi przekazał agencji Magyar Távirati Iroda, że Viktor Orbán spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Viktor Orbán w wizytą w Rosji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kamala Harris kontra Donald Trump. Kto prowadzi w nowym sondażu?
Polityka
Joe Biden mówi: "Czas na nowe". Kamala Harris prze do przodu
Polityka
Joe Biden wygłosił orędzie. "Ameryka jest w punkcie zwrotnym"
Polityka
Precedensowe orzeczenie niemieckiego sądu. Willkommenskultur po nowemu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Bruksela ocenia praworządność państw UE. W Polsce wyraźna poprawa