23:55
06.07.2024

Kończymy relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:34
06.07.2024

Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły osiem rosyjskich dronów na południu Ukrainy

Na południu Ukrainy siły obrony powietrznej zestrzeliły dziś osiem rosyjskich dronów — Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało o tym na Facebooku.

W szczególności zniszczono sześć dronów zwiadowczych: dwa ZALA, dwie Supercam, jeden Merlin-VR, jeden Orlan-10 i dwa UAV uderzeniowe Lancet.

23:08
06.07.2024

Rumunia poderwała myśliwce

Rumunia poderwała swoje myśliwce F-16 w związku z atakiem rosyjskich dronów na cele na południu Ukrainy - podaje rumuńskie Ministerstwo Obrony.

Zaalarmowano Policję Lotniczą. W celu monitorowania sytuacji powietrznej wystartowały także dwa samoloty F-16 rumuńskich sił powietrznych z 86. bazy lotniczej Borca.

„W związku z alarmem przekazanym przez władze, około godziny 7:30 Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozkaz przeprowadzenia poszukiwań na terenie pomiędzy miejscowościami Vulturul, Mahmudia i Maliuc na wypadek obecności przedmiotów, które spadły na terytorium kraju” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo zauważyło jednak, że wysłane na miejsce zespoły nie znalazły niczego podejrzanego. „Poszukiwania będą kontynuowane przez cały dzień” – dodało rumuńskie ministerstwo obrony.

22:45
06.07.2024

Tragiczny wypadek w obwodzie rówieńskim

Minister spraw wewnętrznych poinformował, że 14 osób zginęło, a 1 została ranna w wypadku drogowym w obwodzie rówieńskim. Autobus zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego zginęło 14 osób, w tym 6-letnie dziecko.

22:23
06.07.2024

Partyzanci: ciągła budowa rosyjskich pozycji obronnych wzdłuż wybrzeża Krymu

Według ruchu partyzanckiego ATESZ wojska rosyjskie stale zwiększają liczbę pozycji obronnych wzdłuż wybrzeża tymczasowo okupowanego Krymu.

Rosja z dnia na dzień umacnia swoje pozycje, mimo że władze okupacyjne twierdzą, że nie ma zagrożenia atakiem powietrzno-desantowym Sił Zbrojnych Ukrainy.

„W Eupatorii i Jałcie Rosjanie zatrudniają cywilnych wykonawców do wyposażenia stanowisk strzeleckich i obronnych, które wyglądają bardzo karykaturalnie” – stwierdzono w oświadczeniu.

„Wśród rosyjskiego wojska krążą pogłoski, że Połączone Siły Ukraińskie formują tak zwaną „uderzającą pięść” w celu jesiennego przełamania w kierunku Krymu i przecięcia korytarza lądowego w kierunku Chersoniu” – zauważył ATESZ.

22:01
06.07.2024

Wojsko: Rosja straciła do 5000 żołnierzy walczących o jedną dzielnicę Czasiw Jaru

Rosja straciła aż 5000 żołnierzy w walkach o jedną dzielnicę miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim -  powiedział 6 lipca Nazar Wołoszyn, rzecznik grupy sił Chortycja.

21:31
06.07.2024

Rosjanie uderzyli w makiety wyrzutni Patriot

Siły rosyjskie uderzyły w makiety samolotów bojowych i wyrzutni obrony powietrznej Patriot podczas niedawnych ataków rakietowych, w wyniku których, według rosyjskich źródeł, zniszczony został samolot Mig-29 i dwie baterie Patriot — powiedział 6 lipca dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk.

21:11
06.07.2024

Chińskie wojsko na Białorusi

Chińskie wojsko przybyło na Białoruś, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia - podaje Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi.

Według Ministerstwa Obrony chiński personel wojskowy weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach antyterrorystycznych, które odbędą się w dniach 8–19 lipca.

Wspólne szkolenie rzekomo umożliwi wymianę doświadczeń, koordynację jednostek białoruskich i chińskich oraz stworzenie podstaw dla dalszego rozwoju stosunków białorusko-chińskich w zakresie wspólnego szkolenia wojskowego.

20:48
06.07.2024

Miasto Kijów przekazało armii tysiąc dronów FPV

Kijów przekazał żołnierzom 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej Wojsk Lądowych 1000 dronów FPV – poinformował burmistrz miasta Witalij Kliczko.

„Kupiliśmy je za pieniądze przeznaczone dla wojska z budżetu miasta. Całkowity koszt to 33,5 mln hrywien” – podał Kliczko.

Przypomniał, że wcześniej, wiosną, 20 pick-upów Toyoty Hilux zostało przekazanych żołnierzom 3. Brygady Szturmowej i natychmiast wysłanych na front.

„W sumie od początku tego roku Kijów przeznaczył na wyposażenie 3. Brygady 110 mln UAH. Od 2023 r. kwota ta sięgnęła niemal 600 mln UAH” – powiedział burmistrz.

20:27
06.07.2024

Nowa doktryna dezinformacji Kremla

Czytaj więcej

Der Spiegel: celem propagandy Kremla jest sianie strachu
20:05
06.07.2024

Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim

We wsi Chreszczeniwka w obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału zniszczeniu uległ budynek mieszkalny, a pod gruzami odnaleziono ciała dwóch osób — poinformowała Państwowa Służba Nadzwyczajna.

Według ratowników na numer Służby 101 w Chersoniu otrzymano informację, że w wyniku ataku Rosji budynek mieszkalny we wsi Chreszczeniwka, w którym prawdopodobnie przebywali ludzie, został zniszczony.

„Ratownicy przybyli na miejsce i wraz z miejscową ludnością rozpoczęli odgruzowywanie. Pod zniszczonymi konstrukcjami ratownicy znaleźli ciała mężczyzny i kobiety” – podała Państwowa Służba Ratunkowa.

19:37
06.07.2024

Ukraina pracuje nad nową strategią morską 

Ukraiński rząd pracuje nad nową strategią morską, która wkrótce zostanie zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – ogłosił prezydent Wołodymyr Zełenski.

19:11
06.07.2024

Od 2023 roku żaden rosyjski okręt wojenny nie pojawił się na północno-zachodnim Morzu Czarnym

Od 2023 r. żaden rosyjski okręt wojenny nie wpłynął na teren północno-zachodniej części Morza Czarnego — powiedział wiceadmirał Oleksij Nejżpapa, dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy w rozmowie z dziennikarką Natalią Mosejczuk.

„Obecnie od 2023 roku żaden rosyjski okręt wojenny nie wpłynął na terytorium o powierzchni prawie 25 tys. kilometrów kwadratowych, czyli północno-zachodniej części Morza Czarnego. Takie zadanie postawiono przed flotą” – powiedział Nejżpapa.

Zauważył, że dopóki będzie trwała wojna na pełną skalę, wszystkie „obiekty z flagą św. Andrzeja”, gdziekolwiek się znajdują, będą legalnymi celami wojskowymi Marynarki Wojennej Ukrainy.

Dowódca zauważył, że Marynarka Wojenna miała także za zadanie niedopuszczenie do trafienia rakiet Kalibr w terytorium Ukrainy.

„To zadanie nie zostało jeszcze wykonane. Zapobiegnięcie desantowi wojsk – to zadanie zostało dotychczas wykonane… Myślę, że zostanie ono wykonane w przyszłości, nie odważą się (rosyjscy okupanci – przyp. red.) wylądować – powiedział Oleksij Nejżpapa.

18:38
06.07.2024

Kłymenko: w ubiegłym tygodniu 1325 cywilów ewakuowano z osiedli przyfrontowych w obwodzie donieckim

W zeszłym tygodniu ewakuowano 1325 cywilów z osad przyfrontowych w obwodzie donieckim — poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

„Podczas pobytu w regionie odwiedziłem jeden z ośrodków ewakuacyjnych, do którego codziennie przyjmuje się kilkadziesiąt osób. Posiada wyposażone pokoje do tymczasowego pobytu, w tym dla dzieci, agregat prądotwórczy i przyłącze. Osobom, które uciekły przed ostrzałem, zapewniana jest żywność i zestawy higieniczne Stąd ewakuowani jadą do innych rejonów kraju” – podał Kłymenko.

18:14
06.07.2024

Szczyt NATO w cieniu Trumpa

Czytaj więcej

Szczyt NATO w cieniu Trumpa. „Europa musi robić więcej”
17:46
06.07.2024

Stoltenberg: Szczyt NATO będzie omawiał współpracę Ukrainy z Koreą Południową

Choć Jens Stoltenberg nie odniósł się do tej kwestii, Seul oświadczył, że rozważy dostarczenie Ukrainie broni w odpowiedzi na niedawno ogłoszone przez Moskwę porozumienie o bezpieczeństwie z Koreą Północną.

17:17
06.07.2024

Droga luksusowego airbusa z fabryki w Hamburgu do Rosji

Nowy Airbus Corporate Jet 320 to luksusowa korporacyjna maszyna. Cena katalogowa wynosi 110 mln dolarów. I właśnie taki samolot pojawił się kilkanaście dni temu na moskiewskim lotnisku. Według informacji „Prawdy” nowy odrzutowiec jest własnością Zachara Iljewa

Czytaj więcej

Rosjanie zarejestrowali nowiutkiego Airbusa. Jak to było możliwe
16:55
06.07.2024

Sondaż: Coraz więcej Rosjan uważa atak nuklearny na Ukrainę za uzasadniony

W sondażu opublikowanym 4 lipca 10% respondentów stwierdziło, że wierzy, że taki atak może „zdecydowanie” być uzasadniony, a 24% stwierdziło „prawdopodobnie”.

16:27
06.07.2024

Iran nie przestanie wspierać Rosji

Czytaj więcej

Nieoczekiwany tryumf Pezeszkiana w wyborach. Polityki zagranicznej Iranu nie zmieni
16:04
06.07.2024

Bułgaria może przekazać Ukrainie 80 mln euro

Bułgaria może przekazać Ukrainie 80 mln euro na szczycie NATO, ale „ta czy inna kwota” będzie znana po głosowaniu w parlamencie - powiedział pełniący obowiązki premiera Dymitar Gławczow, podało Radio Bułgaria.

„Naszym głównym celem jest ochrona naszych interesów narodowych jako sojusznika z NATO” – zauważył Gławczow, odnosząc się do stanowiska Bułgarii na szczycie. Gławczow nie sprecyzował jednak, na co zostaną przeznaczone te środki.

15:31
06.07.2024

Armenia przeprowadzi ćwiczenia wojskowe z USA w związku z pogarszającymi się stosunkami z Rosją

Armenia od dawna jest blisko Rosji, obecnie jednak stara się od niej zdystansować, wielokrotnie zarzucając Moskwie, że jest niewiarygodnym partnerem.

15:11
06.07.2024

Administracja Bidena pracuje nad spotkaniem z Zełenskim na szczycie NATO

Administracja prezydenta Joe Bidena pracuje nad zorganizowaniem spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim już w przyszłym tygodniu. Według wysokiego rangą urzędnika Białego Domu spotkanie to może odbyć się podczas szczytu NATO w Waszyngtonie.

Według urzędnika 9 lipca Biden spotka się z przywódcami NATO podczas wydarzenia poświęconego 75. rocznicy Sojuszu. W środę, 10 lipca, powita na szczycie Szwecję jako nowego członka NATO, po czym wieczorem zorganizuje wspólną kolację w Białym Domu.

W czwartek 11 lipca odbędą się spotkania z UE i partnerami sojuszniczymi z regionu Indo-Pacyfiku – Australią, Japonią, Republiką Korei i Nową Zelandią. Po południu odbędzie się posiedzenie Rady Ukraina-NATO.

„I choć prezydent będzie miał dość napięty harmonogram, biorąc pod uwagę jego zaangażowanie jako gospodarza szczytu, pracujemy nad zorganizowaniem kilku spotkań z różnymi światowymi przywódcami na marginesie szczytu, w tym ponownie z prezydentem Zełenskim – dodał urzędnik.

14:45
06.07.2024

Turcja proponuje "platformę pokojową" w celu zakończenia wojny na Ukrainie 

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan zaproponował utworzenie "platformy pokojowej" w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

Fidan ocenił, że obecne wysiłki zmierzające do zakończenia wojny "powinny być szerzej zakrojone".

14:28
06.07.2024

Estonia dostarczyła Ukrainie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu i pociski Mistral

14:06
06.07.2024

 Orbán: Światu grozi ponowny podział na bloki

"Wojna rosyjsko-ukraińska, oprócz ofiar śmiertelnych i straszliwych zniszczeń, stwarza zagrożenie ponownego podziału świata na bloki. W interesie Węgier leży utrzymanie otwartych, pokojowych i dynamicznych stosunków gospodarczych z krajami świata. Kraje należące do Organizacji Państw Tureckich są naszymi dobrymi partnerami w naszych staraniach" - napisał premier Węgier.

13:39
06.07.2024

Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego. Zginęła kobieta

Rosjanie w sobotę ostrzelali rejon Czerwonohoriwki, a w wyniku ataku artyleryjskiego zginęła 65-letnia kobieta — poinformowały ukraińskie władze. 

13:12
06.07.2024

Marine Le Pen zapowiada decyzje w sprawie Ukrainy w przypadku zwycięstwa w wyborach

Liderka Zjednoczenia Narodowego zadeklarowała, że nie zgodzi się, by francuska broń była wykorzystywana przez Ukraińców do atakowania celów wewnątrz Rosji.

Czytaj więcej

Ukraina nie będzie mogła atakować celów w Rosji. Marine Le Pen zapowiada decyzję
12:48
06.07.2024

Ukraina wysłała list do MKOl w sprawie Rosjan

Do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego trafił list z dowodami wsparcia dla wojny na Ukrainie wyrażonymi przez rosyjskich sportowców, którzy zostali dopuszczeni do udziału w igrzyskach w Paryżu.

12:00
06.07.2024

Brytyjski wywiad: Rosyjskie władze blokują VPN, by ograniczyć możliwości obywateli

Rosyjskie władze zaostrzają blokadę usług VPN, aby ograniczyć dostęp Rosjan do niezależnych i międzynarodowych mediów oraz ułatwić agencjom wywiadowczym śledzenie obywateli — informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

11:20
06.07.2024

Węgry odwołują wizytę niemieckiej szefowej MSZ po krytyce wyjazdu Orbána do Moskwy

Węgry odwołały planowaną wizytę niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Budapeszcie — poinformowało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej kanclerz Olaf Scholz skrytykował wizytę węgierskiego premiera Viktora Orbána w Moskwie.

10:40
06.07.2024

Ukraina odzyskała 3310 jeńców wojennych

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od początku wojny dokonano 53 wymian jeńców wojennych. Na Ukrainę wróciło 3310 obrońców kraju.

10:12
06.07.2024

Eksplozja w Odessie

O wybuchu poinformowały władze miasta.

09:45
06.07.2024

Dwa magazyny ropy naftowej spłonęły w rosyjskim Kraju Krasnodarskim w wyniku ataku dronów 

W nocy w wyniku ataku dronów zapaliły się dwa magazyny ropy naftowej i uszkodzona została wieża telefonii komórkowej. Do ataku doszło w miasteczkach Pawłowskaja i Leningradskaja w Kraju Krasnodarskim.

09:22
06.07.2024

Ukrenergo odwołuje w sobotę przerwy w dostawie prądu 

Po raz pierwszy od dłuższego czasu ukraiński operator przesyłowy energii elektrycznej Ukrenergo odwołał godzinne przerwy w dostawie prądu w ciągu dnia. W sobotę w godzinach od 10:00 do 15:00 nie będą obowiązywały przerwy w dostawie prądu.

08:33
06.07.2024

Ukraińska armia podaje straty Rosjan

Rosja straciła 549 840 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 1260 żołnierzy.

Rosja straciła również 8153 czołgi, 15 629 opancerzonych wozów bojowych, 20 053 pojazdy i zbiorniki paliwa, 14 897 systemów artyleryjskich, 1115 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 878 systemów obrony powietrznej, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11809 dronów, 28 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

07:54
06.07.2024

ISW: Putin widzi "ostateczny" koniec wojny w zniszczeniu ukraińskiej państwowości 

Analitycy ISW twierdzą, że Putin wykorzystał spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbánem, aby sprzeciwić się wynegocjowanemu zawieszeniu broni i wyraził swoje dążenie do "ostatecznego" zakończenia wojny, a celem prezydenta Rosji jest zniszczenie ukraińskiej państwowości.  

07:53
06.07.2024

Na szczycie NATO Stany Zjednoczone ogłoszą nowe kroki w celu wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy  

Rzecznik administracji prezydenta USA Joe Bidena powiedział, że na szczycie NATO w Waszyngtonie Stany Zjednoczone ogłoszą plan wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.

07:12
06.07.2024

Ukraińcy podsumowali nocne ataki powietrzne Rosjan

W nocy Rosjanie skierowali w stronę Ukrainy 27 dronów szturmowych. Siłom Powietrznym Ukrainy udało się strącić 24 z nich. Obrona powietrzna reagował w obwodach: dniepropietrowskim, połtawskim, zaporoskim, chersońskim, charkowskim, donieckim, sumskim, czernihowskim, winnickim, kijowskim, kirowohradzkim i mikołajowskim.

06:44
06.07.2024

Alarm powietrzny w związku ze startem myśliwca MiG-31K

W Kijowie i kilku obwodach wydano ostrzeżenie przeciwlotnicze.

06:42
06.07.2024

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę energetyczną w obwodzie sumskim

W nocy rosyjskie drony szturmowe odcięły dopływ prądu do kilku miejscowości w obwodzie sumskim — poinformowała regionalna administracja wojskowa.

06:41
06.07.2024

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 863