00:19
08.06.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:15
08.06.2024

Tymoszenko na liście poszukiwanych w Rosji

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na liście poszukiwanych. Była kandydatka na prezydenta Ukrainy jest poszukiwana na podstawie artykułu kodeksu karnego, jednak nie podano, jakiego.

23:58
08.06.2024

W piątek Rosjanie użyli kilkuset dronów

W piątek wojska ukraińskie przeprowadziły 14 uderzeń na obszary koncentracji sił rosyjskich oraz ataki na punkt dowodzenia, skład amunicji i stację walki radioelektronicznej - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe z wykorzystaniem sześciu rakiet oraz 39 uderzeń z powietrza przy użyciu 52 kierowanych bomb lotniczych i 461 dronów kamikadze. Pozycje ukraińskich żołnierzy oraz miejscowości na Ukrainie były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 2450 razy.

23:39
08.06.2024

Nikopolszczyzna pod ostrzałem

Szef władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak podał, że w piątek Rosjanie 14 razy atakowali rejon nikopolski, używając w tym celu artylerii oraz dronów. W rosyjskich ostrzałach w obwodzie zginęły dwie osoby, uszkodzone zostały dwa obiekty infrastruktury, sześć budynków prywatnych i pięć gospodarczych.

23:20
07.06.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 14 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 54 eksplozje, brak informacji o poszkodowanych lub zniszczeniach.

22:59
07.06.2024

Zełenski: Nie pozwolić Rosji zakłócić szczytu w Szwajcarii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił na konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Ważne jest, aby nie pozwolić Rosji zakłócić naszego szczytu, aby zbudować alternatywne platformy dla drogi do pokoju - powiedział, odnosząc się do konferencji w Szwajcarii, na którą Rosja nie została zaproszona. Zdaniem Zełenskiego ważne jest, by na szczycie pokazać, że zakończenie wojny na Ukrainie popiera cały świat.

22:41
07.06.2024

Ponad 80 starć na ukraińskim froncie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że od północy doszło do 85 starć bojowych. Według ukraińskiego dowództwa, sytuacja na froncie pozostaje napięta, ale pod kontrolą sił ukraińskich.

22:20
07.06.2024

Kolejny system Patriot na Ukrainie?

Niemcy rozważają wysłanie na Ukrainę czwartego systemu obrony powietrznej Patriot - podaje Bloomberg zastrzegając, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

21:56
07.06.2024

Rosjanie kontynuują ataki w obwodzie charkowskim

Sztab Generalny Ukrainy podał w komunikacie, że w godzinach popołudniowych wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał obwodu charkowskiego ze swego terytorium. Poinformowano o atakach za pomocą kierowanych bomb lotniczych w miejscowości Biłyj Kołodiaz, Łypci i Wesełe. W Ternowem odnotowano atak za pomocą niekierowanych lotniczych pocisków rakietowych.

21:34
07.06.2024

Rosyjski okręt atomowy płynie na Kubę. Gen. Pacek wskazał powód

Rosja "ewidentnie zastrasza Zachód, chcąc przede wszystkim osłabić wsparcie dla Ukraińców" - uważa gen. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i były rektor Akademii Obrony Narodowej. Jego zdaniem drugim istotnym celem Kremla wysyłającego okręty na ćwiczenia na Kubę jest "chęć dzielenia Zachodu na państwa wspierające Kijów, opierające się agresywnej strategii Rosji, i kraje, które ulegną zastraszaniu i nie będą chciały wspierać Ukrainy".

Czytaj więcej

Rosyjskie okręty wojenne płyną na Kubę. Gen. Bogusław Pacek: Rosja zastrasza Zachód
21:19
07.06.2024

Rosja oskarża Ukrainę o zabicie 19 osób

Szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Władimir Saldo przekazał w mediach społecznościowych, że w wyniku ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy sklepu w miejscowości Sadowe zginęło 19 osób, a 5 zostało rannych. W sklepie miało być wielu klientów i członków personelu. Saldo podał, że na miejscu pracują służby, nazwał zdarzenie "ohydnym mordem ludności cywilnej". Saldo opublikował zdjęcia, na których widać m.in. uszkodzone pojazdy.

20:55
07.06.2024

Władimir Putin o wojnie na Ukrainie: Rosja odniesie zwycięstwo

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu Władimir Putin mówił o sukcesach wojsk rosyjskich na Ukrainie i zadeklarował, że Rosja nie planuje kolejnej mobilizacji.

Czytaj więcej

Władimir Putin: Rosja może zmienić doktrynę jądrową i przeprowadzić testy nuklearne
20:32
07.06.2024

Pożar pod Kijowem ugaszony

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) poinformowała o ugaszeniu pożaru obiektu przemysłowego w obwodzie kijowskim. Ogień pojawił się po ataku powietrznym wojsk rosyjskich. Na miejscu pracowało blisko 140 strażaków. Strona ukraińska nie podała, jaki obiekt został zaatakowany, zdjęcia z miejsca zdarzenia były ocenzurowane.

20:13
07.06.2024

Konferencja o odbudowie Ukrainy

Ponad 2000 osób z ponad 60 krajów weźmie udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy, której gospodarzami będą Niemcy i Ukraina - oświadczył niemiecki resort spraw zagranicznych. Konferencja odbędzie się 11 i 12 czerwca w Berlinie.

19:50
07.06.2024

Waszczykowski: Wojna Rosji z Ukrainą? Nie ma w tej chwili dobrego rozwiązania

- Zamrożenie konfliktu nie spowoduje, że on zostanie rozwiązany na dłuższy okres. Wszyscy spodziewają się, że Rosja wykorzysta tę ewentualną pauzę do wzmocnienia się i ponownego uderzenia na Europę za kilka lat. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak osłabienie Rosji albo w wyniku działań ukraińskich, albo w wyniku jeszcze silniejszych sankcji międzynarodowych, które nie pozwoliłyby Kremlowi na to, aby w najbliższej perspektywie chociażby pomyślał o powrocie na drogę agresji - ocenia były szef polskiej dyplomacji.

Czytaj więcej

Witold Waszczykowski: Donald Trump zakończy wojnę w 24 godziny? A Donald Tusk obiecywał benzynę po 5,19 zł
19:28
07.06.2024

Ukraina: Miesięczna liczba ofiar najwyższa od prawie roku

Joyce Msuya z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej poinformowała, że w maju na Ukrainie zginęło co najmniej 174 cywilów, a 690 zostało rannych. To najwyższa miesięczna liczba ofiar cywilnych na Ukrainie od czerwca 2023 r. Łącznie od początku wojny Rosji z Ukrainą na Ukrainie zginęło 11 tys. cywilów, a 21 tys. zostało rannych - wynika z potwierdzonych danych ONZ. Joyce Msuya oceniła, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie wyższe.

19:07
07.06.2024

Alarm w Biełgorodzie, doniesienia o eksplozjach i pożarze

W Biełgorodzie i obwodzie biełgorodzkim czwarty raz w piątek ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym. Gubernator Wiaczesław Gładkow wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Pojawiły się niepotwierdzone dotąd doniesienia, że w Biełgorodzie doszło do eksplozji i dużego pożaru.

18:58
07.06.2024

KE mówi, że Ukraina i Mołdawia są gotowe do rozmów akcesyjnych

Ukraina i Mołdawia spełniają kryteria niezbędne do formalnego rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE - ogłosiła Komisja Europejska. Premier Ukrainy Denys Szmyhal wyraził nadzieję na szybkie rozpoczęcie rozmów.

Czytaj więcej

Ukraina i Mołdawia gotowe na wejście do UE. Jeden kraj jest przeciw
18:40
07.06.2024

Angielski w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Stefańczuk podpisał projekt

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk podpisał projekt ustawy o używaniu języka angielskiego na Ukrainie. We wpisie w mediach społecznościowych ocenił, że ustawa to "realna szansa dla ukraińskich dzieci, aby stać się częścią światowej cywilizacji". Zgodnie z projektem ustawy, ukraińskie państwo zapewnia obowiązkową naukę języka angielskiego i promuje naukę innych języków w placówkach oświatowych, niezależnie od formy własności. Język angielski ma być nauczany na wszystkich etapach edukacji. Według ustawy, język angielski może być używany w Siłach Zbrojnych Ukrainy i ukraińskiej Gwardii Narodowej jako język komunikacji międzynarodowej.

18:20
07.06.2024

Szmyhal nakazuje oszczędzanie prądu na Ukrainie

W związku z sytuacją ukraińskiego sektora energetycznego premier Ukrainy Denys Szmyhal nakazał oszczędzanie prądu. Zgodnie z rozporządzeniem, ministerstwa, władze centralne oraz regionalne organy administracji państwowej muszą wyłączyć klimatyzatory oraz zrezygnować z oświetlenia zewnętrznego budynków i ich otoczenia.

17:57
07.06.2024

Dwie kobiety ranne w obwodzie charkowskim

W miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim po godz. 13:00 rosyjski dron uderzył w samochód, którym podróżowały dwie osoby - przekazały służby prasowe lokalnych władz. Według tego źródła, obie kobiety - 62-letnia kierująca i 65-letnia pasażerka - zostały ranne.

17:36
07.06.2024

Sprawa zboża. Ukraina radzi sobie bez Polski

Polska mogła od początku roku wysłać za granicę ponad 11 mln ton zboża. To rekord. Wynik jest o połowę lepszy niż z czasów przed wojną na Ukrainie. Za to już nie jesteśmy potrzebni Kijowowi w eksporcie zboża.

Czytaj więcej

Analitycy o eksporcie zboża: „Idziemy na rekord”. Ukraina radzi sobie bez Polski
17:14
07.06.2024

Ostrzał infrastruktury cywilnej w obwodzie połtawskim

Szef administracji obwodu połtawskiego Filip Pronin podał, że Rosjanie przeprowadzili ostrzał w regionie. Według tego źródła, ostrzelana została infrastruktura cywilna. "Według wstępnych informacji trafiono w prywatny dom" - napisał Pronin w mediach społecznościowych.

16:58
07.06.2024

Rosjanie zwiększają aktywność na kierunku kupiańskim

Według informacji podanych przez ukraińskie dowództwo, w piątek wojska rosyjskie najbardziej aktywne były na kierunku pokrowskim, ich zwiększoną aktywność odnotowano też w rejonie miejscowości Kupiańsk i Kurachowe.

16:37
07.06.2024

Doniesienia o wysokiej liczbie ofiar w Ługańsku

W kontrolowanym przez wojska rosyjskie Ługańsku spod gruzów czteropiętrowego budynku zniszczonego przez rakietę wydobyto ciała czterech osób, a liczba rannych wzrosła do 46 - podała Natalia Paszczenko, odpowiedzialna za resort zdrowia w miejscowych, zainstalowanych przez Kreml władzach. Według tego źródła, ucierpiało czworo dzieci, stan siedmiu osób jest poważny.

16:14
07.06.2024

Alarm w rosyjskim obwodzie

Na terenie miast Biełgorod i Szebiekino oraz obwodu biełgorodzkiego ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym - podały miejscowe władze.

16:09
07.06.2024

Ukraina liczy, że dostanie 38 miliardów dolarów

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko powiedział, że przeliczeniu na dolary potrzeby Ukrainy odnośnie finansowania zewnętrznego wynoszą w tym roku 38 miliardów. Zaznaczył, że środki nie pokrywają wydatków na obronność. Do tej pory Ukraina otrzymała 11,8 mld dol. Marczenko wyraził przekonanie, że jeśli w odpowiednim czasie przyjęte zostaną uzgodnione reformy, to Kijów otrzyma pozostałą część 38 miliardów.

15:45
07.06.2024

Biden zapowiada 225 mln dolarów pomocy dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował po raz kolejny wsparcie dla Ukrainy i ogłosił kolejną pomoc dla Kijowa w wysokości 225 milionów dolarów, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Paryżu.

15:26
07.06.2024

Sondaż: Zaufanie Ukraińców do Zełenskiego spada, ale wciąż jest na wysokim poziomie

Zaufanie Ukraińców do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego spada od maja 2022 r., ale większość respondentów nadal ufa głowie państwa, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.  

Około 59 proc. respondentów ufa Zełenskiemu, w przeciwieństwie do 36 proc. którzy mu nie ufają.

Kiedy Zełenski doszedł do władzy po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2019 roku, ufało mu 80 proc. Ukraińców, ale liczba ta spadła do 37 proc. w lutym 2022 roku. Poziom zaufania wzrósł ponownie, gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na pełną skalę.

14:59
07.06.2024

Ambasadorowie UE znów nie podjęli decyzji. Sprzeciw Węgier

Ambasadorowie UE nie podjęli decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

Czytaj więcej

Ukraina w UE. Węgry mówią "nie" rozpoczęciu rozmów akcesyjnych
14:43
07.06.2024

Strach latać rosyjskimi liniami lotniczymi

UE ostrzega przed rosyjskimi liniami lotniczymi - Na czarnej liście znalazł się także Aerofłot, Pobieda oraz Rossija.

Czytaj więcej

Rosyjskie linie najbardziej niebezpieczne na świecie. Nowa czarna lista UE
14:29
07.06.2024

W przyszłym tygodniu rosyjski atomowy okręt podwodny zacumuje w Hawanie

Władze kubańskie ogłosiły późnym wieczorem w czwartek, że rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym zacumuje w Hawanie w przyszłym tygodniu.

W dniach 12-17 czerwca będą tam cumować atomowy okręt podwodny Kazan i trzy inne rosyjskie okręty wojenne, w tym fregata rakietowa admirał Gorszkow, tankowiec i holownik ratowniczy.

14:20
07.06.2024

Putin: Rosja silna gospodarczo pomimo „bezprawnych sankcji”

Podczas wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu Putin stwierdził, że "mimo wszystkich „przeszkód i bezprawnych sankcji” Rosja pozostaje jednym ze światowych liderów gospodarczych".

Dodał, że „zaprzyjaźnione kraje” – czyli te, które nie przystąpiły do ​​sankcji wobec Moskwy – odpowiadają za trzy czwarte wzajemnych obrotów handlowych Rosji.

13:52
07.06.2024

Laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus wstąpił do ukraińskiej armii

„Wstąpiłem w szeregi 13. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy Chartija. Przechodzę szkolenie. Służę narodowi ukraińskiemu" – oświadczył Serhij Żadan w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Serhij Żadan, czołowy ukraiński pisarz, wstąpił do wojska
13:26
07.06.2024

Komisja Europejska formalnie zaleca Radzie UE rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą i Mołdawią

13:04
07.06.2024

Białoruś chce "pełnego szacunku dialogu" z Polską

Rzecznik białoruskiego MSZ zareagował na notę protestacyjną w związku ze śmiercią polskiego żołnierza na granicy z Białorusią.

Czytaj więcej

Śmierć żołnierza na granicy. Białoruś reaguje na notę protestacyjną
12:44
07.06.2024

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała byłą członkinię Rady Najwyższej 

Według agencji kobieta przewodziła grupie pracowników medycznych, którzy wystawiali fikcyjne zaświadczenia dla uchylających się od pracy. Uczestnicy przestępczego programu zarabiali 100 tysięcy dolarów miesięcznie.

Podczas przeszukań  w sprawie korupcyjnej znaleziono 40 mln hrywien w gotówce. Kobiecie grozi do 12 lat więzienia i konfiskata mienia.

12:21
07.06.2024

Szef NATO: Ukraina ma prawo uderzać w „uprawnione cele w Rosji”

- Ukraina ma prawo do samoobrony – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w bazie wojskowej niedaleko Sztokholmu. -  Prawo do samoobrony obejmuje także prawo do uderzania w legalne cele wojskowe na terytorium strony atakującej, czyli agresora – w tym przypadku Rosji — dodał szef NATO.

11:58
07.06.2024

Gospodarka Rosji jest w fatalnym stanie

Prezes Sbierbanku nie zostawia na niej suchej nitki. Prosperity potrwa krótko.

Czytaj więcej

Miażdżąca krytyka gospodarki Rosji. Prezes Sbierbanku mówi o „prymitywnym modelu”
11:34
07.06.2024

Kreml oskarża Macrona o podsycanie napięć w Europie

Wczoraj prezydent Francji poinformował, że planuje wysłać na Ukrainę samoloty bojowe Mirage 2000.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Macron zadeklarował swoje absolutne poparcie dla Kijowa i pokazał gotowość do bezpośredniego zaangażowania Francji w konflikt rosyjsko-ukraiński.

11:19
07.06.2024

Ponad 20 osób miało zostać rannych w czasie piątkowego ostrzału okupowanego Ługańska

Informacje takie przekazuje kierująca Ministerstwem Zdrowia samozwańczej, separatystycznej, nielegalnie anektowanej przez Rosję Ługańskiej Republiki Ludowej, Natalia Paszczenko. Wśród rannych ma być ośmioletnie dziecko.

11:11
07.06.2024

Wołodymyr Zełenski we francuskim parlamencie: Europa nie jest już kontynentem pokoju

- Bitwa, którą toczy Ukraina, ma taką samą egzystencjalną wartość dla Europy — stwierdził Zełenski nazywając Rosję „wspólnym wrogiem”. - Ta walka jest rozstajem dróg dla Europy, albo obronimy wolność, albo zostaniemy ofiarami historii — dodał.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron obiecał Ukrainie myśliwce. Zełenski dziękuje po francusku
10:45
07.06.2024

Rosja. Wiceszef  organizacji Zew Ludu zabity przed własnym domem

Wiceprzewodniczący szowinistycznej organizacji Zew Ludu Anton Jegowcew został zabity przy wejściu do własnego domu. Został zadźgany nożem przez nieznanego sprawcę.

Jegowcew pisał doniesienia na rosyjskich celebrytów, którzy jego zdaniem nie byli wystarczająco patriotyczni i nie byli wierni tradycyjnym wartościom.

10:18
07.06.2024

Tusk: Możliwość użycia broni przez żołnierza w sytuacji zagrożenia powinna być oczywista

Po spotkaniu z ministrami obrony i sprawiedliwości Kosiniakiem-Kamyszem i Bodnarem premier Donald Tusk zdecydował o odwołaniu zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych Tomasza Janeczka.

Dymisja ma związek z zatrzymaniem żołnierzy, którzy zastosowali strzały ostrzegawcze wobec forsujących polską granicę migrantów.

Czytaj więcej

Tusk w sprawie sytuacji na granicy: Prokurator Janeczek odwołany
10:00
07.06.2024

Rosja oskarża Ukrainę o użycie rakiet dostarczonych przez USA do zabijania kobiet i dzieci

Rosja oskarżyła Ukrainę o użycie dostarczonych przez USA rakiet do ostrzeliwania celów cywilnych w obwodzie biełgorodzkim. Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa stwierdziła, że ​​użyto rakiet HIMARS, w wyniku czego zginęły kobiety i dzieci.

Przemawiając na forum gospodarczym w Petersburgu, Zacharowa powiedziała, że ​​jako dowód posłużą fragmenty rakiet.

09:47
07.06.2024

Berlin „irytuje” sojuszników z NATO sporami o nazwę programu wsparcia Ukrainy

Program ma nosić nazwę NATO Mission Ukraina.  Niemcy sprzeciwiają się określeniu „misja” w obawie, że stworzy to fałszywe wrażenie na temat rzekomych zamiarów NATO wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę i że rosyjska propaganda będzie to dalej wykorzystywać do promowania narracji o rzekomych agresywnych działaniach UE i do dalszej dezinformacji.

Berlin ze swojej strony  proponuje nazwać program wsparcia PACT, co jest akronimem od Pledge Assistance Cooperative and Training, co oznaczałoby, że plan NATO zakłada koordynację pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pomysł ten nie znalazł jednak poparcia wśród innych sojuszników.

09:37
07.06.2024

W Hawanie pojawią się cztery rosyjskie okręty

Jednym z okrętów, które zawiną do kubańskiego portu, będzie okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań. Do Hawany przypłynie też m.in. fregata Admirał Gorszkow.

Czytaj więcej

Rosyjski okręt o napędzie atomowym pojawi się w pobliżu USA
09:21
07.06.2024

Niemcy rozważają zakup  odrzutowców F-35

Niemcy rozważają zakup ośmiu dodatkowych myśliwców F-35 amerykańskiego koncernu Lockheed Martin

Źródło Reutersa podało, że Berlin analizuje koszty takiego zakupu, uznając ten samolot  za najbardziej zaawansowany technologicznie myśliwiec.

W 2022 roku Niemcy zdecydowały się zamówić 35 samolotów F-35, w tym rakiety i inną broń, za około 10 miliardów euro (10,89 miliardów dolarów). Samoloty są wyposażone w zaawansowane czujniki, a Lockheed twierdzi, że śledzenie ich za pomocą radaru jest prawie niemożliwe. Samolot zastąpi starzejący się Tornado, jedyny niemiecki odrzutowiec zdolny do przenoszenia amerykańskich bomb nuklearnych przechowywanych w Niemczech.

08:58
07.06.2024

Prezydent Argentyny odmawia udziału w konferencji pokojowej

Prezydent Argentyny Javier Milay podjął decyzję o odwołaniu swojego wyjazdu na konferencję w sprawie pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie, która odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca.

Argentyński prezydent odmówi także wyjazdu na szczyt G7 do Włoch, zaplanowany na 13–15 lipca. Miley odwołał także spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, które zaplanowano na 19 czerwca. Decyzja Mileya o nieuczęszczaniu w ważnych wydarzeniach politycznych w Europie ma związek ze świętami narodowymi w Argentynie. Kraj obchodzi narodowe święto wolności Ameryki Łacińskiej 17 czerwca i Dzień Flagi 20 czerwca.

08:42
07.06.2024

Biden omówi z Zełenskim kolejny pakiet pomocy USA

Na marginesie wydarzeń z okazji rocznicy D-Day w Normandii  Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić pakiet broni o wartości 225 milionów dolarów

Będzie to ich pierwsza osobista rozmowa od czasu wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie w grudniu

Wczoraj Biden nakreślił powiązanie między walką z tyranią w czasie II wojny światowej a wojną Ukrainy z Rosją, nazywając prezydenta Rosji Władimira Putina „dyktatorem”.

08:26
07.06.2024

Rosyjski atak na obwód chersoński

Jedna osoba nie żyje, cztery zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie chersońskim.

08:09
07.06.2024

Działacze na rzecz praw człowieka chcą aresztowania rosyjskich propagandystów

Działacze na rzecz praw człowieka zwrócili się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o wydanie nakazu aresztowania rosyjskich propagandystów Kiselowa, Sołowjowa, Mardana, Simoniana, Miedwiediewa i zastępcy szefa AP Aleksieja Gromowa.

07:51
07.06.2024

Financial Times: W czerwcu KE zaproponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE

„Komisja Europejska ogłosi w piątek, że Ukraina spełniła już pozostałe kryteria w zakresie środków antykorupcyjnych, ograniczeń lobbingu politycznego, zasad oświadczania majątku urzędników i ochrony języków mniejszości” – prognozuje „Financial Times”.

„Komisja chce jak najszybciej, bo jeszcze w tym miesiącu rozpocząć formalne negocjacje z Kijowem i Kiszyniowem, aby obu krajom wysłać pozytywny sygnał dotyczący ich nadziei na akcesję do UE” – wyjaśnia FT.

Według rozmówców FT Komisja Europejska chce się spieszyć, aby zdążyć przed objęciem rotacyjnej prezydencji w UE na Węgry, których władze próbują sabotować pomoc dla Ukrainy.

07:37
07.06.2024

Krzysztof Bosak: Niewiele można zrobić ws. problemu na granicy z Białorusią

Bosak mówił też, że „znacznie wcześniej” popełniono błędy w polityce wobec Białorusi, ponieważ "polityka sankcyjna wepchnęła Białoruś w ramiona Rosji". - UE nie miała Łukaszence nic do zaoferowania. W efekcie mamy u swoich granic państwo wrogie, gotowe do działań przeciwko naszemu państwu - stwierdził.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak: Coś dziwnego dzieje się w Ministerstwie Obrony Narodowej
07:27
07.06.2024

NATO rozwinie technologię obronną i wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą

„NATO planuje rozszerzyć współpracę z Ukrainą w zakresie technologii obronnych i udostępniać więcej informacji wywiadowczych na temat rosyjskich możliwości prowadzenia wojny elektronicznej, w miarę jak niektórzy z jego członków znoszą ograniczenia w zdolności Kijowa do prowadzenia wojny” - pisze Bloomberg, cytując zastępcę sekretarza generalnego NATO Davida van Weela

Według Van Weela porozumienie wprowadzające nowe ramy wymiany informacji, w tym na temat łańcuchów dostaw dronów, zostanie sfinalizowane przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

07:18
07.06.2024

Na Morzu Azowskim znajduje się 10 rosyjskich okrętów

Według stanu na piątek rano na Morzu Czarnym znajduje się 1 okręt wroga, na Morzu Azowskim -   10 okrętów, z czego trzy to nośniki rakiet manewrujących Kalibr o łącznej salwie do 24 rakiet.

Na Morzu Śródziemnym znajduje się także 1 statek Rosji, który jest nośnikiem rakiet manewrujących Kalibr z łączną salwą do 8 rakiet.

07:05
07.06.2024

Rosyjska armia strąciła 28 dronów m.in. nad Krymem i Morzem Azowskim

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były też strącane nad Krajem Krasnodarskim, obwodem biełgorodzkim i obwodem rostowskim.

06:57
07.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 516 080 żołnierzy, 7 834 czołgów, 15 096 pojazdów opancerzonych, 13 497 zestawów artyleryjskich, 1 095 wyrzutni rakiet, 833 zestawy przeciwlotnicze, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 886 bezzałogowych statków powietrznych, 2 270 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 416 pojazdów (w tym cystern) i 2 238 jednostek sprzętu specjalnego.

06:55
07.06.2024

W nocy Rosja dokonała dużego ataku powietrznego na Ukrainę

Do ataku wykorzystano pięć pocisków Ch-101/Ch-555 i 53 drony-kamikadze. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkie rakiety użyte do ataku, a także 48 dronów.

06:15
07.06.2024

UE zatwierdziła decyzję o przekazaniu Ukrainie odsetek z przetrzymywanych na jej terenie rezerw Banku Rosji

W zależności od aktualnych stóp procentowych może to przynieść od 2,5 do 3,5 mld euro rocznie.

Czytaj więcej

Jak zmusić Rosję do zapłacenia za zniszczenia na Ukrainie?
06:05
07.06.2024

W nocy w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza

Alarm powietrzny trwał w obwodzie kijowskim cztery godziny. W wyniku ataku na terenie obiektu przemysłowego w obwodzie kijowskim wybuchł pożar — informuje Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej administracji obwodowej.

05:34
07.06.2024

Polska poderwała myśliwce w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa

„Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy” - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego w serwisie X.

05:05
07.06.2024

Rosyjski dziennik: Meksyk i Nikaragua nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii

„Izwiestia”, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasady Meksyku i Nikaragui w Moskwie podaje, że przedstawiciele tych krajów nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii organizowanej z inicjatywy Ukrainy. W konferencji nie wezmą udziału Rosja i Chiny, będzie natomiast uczestniczyć w niej wiceprezydent USA, Kamala Harris.

04:38
07.06.2024

Wyrok dla rosyjskiej blogerki za ujawnianie zeznań świadków rosyjskich zbrodni w Buczy (WIDEO)

Rosyjska blogerka Anna Bażutowa została skazana przez sąd w Moskwie na 5,5 roku więzienia za transmisję internetową obejmującą zeznania świadków na temat rosyjskich okrucieństw w Buczy. Internautka została uznana za winną rozpowszechniania „fałszywych” informacji na platformie społecznościowej Twitch. Prawnik skazanej zapowiada złożenie apelacji. W kwietniu 2022 r. Bażutowa przeprowadziła transmisję na żywo z Buczy. Relacja zawierała zeznania świadków, którzy bezpośrednio oskarżyli rosyjskie wojsko o dokonywanie zabójstw. W czerwcu 2023 r. blogerzy wspierający ofensywę Rosji w Ukrainie złożyli donos na Bażutową, doprowadzając do jej aresztowania.

04:36
07.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 834 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:34
07.06.2024

6 czerwca na ukraińskim froncie doszło do 73 potyczek

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w czwartek Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy na terytorium Ukrainy przy użyciu dwóch rakiet, 35 ataków powietrznych i 477 ataków przy użyciu dronów. Artyleria ostrzeliwała pozycje ukraińskie i tereny zabudowane 2 734 razy.

04:32
07.06.2024

W obwodzie chmielnickim doszło do serii eksplozji

Wcześniej na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą ataku dronów i ataku rakietowego. Z lotnisk w Rosji poderwane zostały też cztery ciężkie bombowce Tu-95.

04:26
07.06.2024

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało cele w Syrii

O ataku na cztery bazy walczących z reżimem Baszara el-Asada bojowników w górskiej części muhafazy (prowincji) Dajr az-Zaur poinformował zastępca szefa Rosyjskiego Centrum Pojednania Walczących Stron w Syrii, gen. Jurija Popowa.

04:24
07.06.2024

W czwartek wieczorem dwa ukraińskie drony zostały zestrzelone w okolicach okupowanego Ługańska

Informacje takie przekazała Anna Romanowa, sekretarz prasowa szefa władz okupacyjnych obwodu ługańskiego, na terenie którego istnieje samozwańcza, separatystyczna Ługańska Republika Ludowa nielegalnie anektowana przez Rosję.

04:23
07.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 834 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 834 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 834 dniu wojny

PAP

04:22
07.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 834