Władimir Putin: Rosja może zmienić doktrynę jądrową i przeprowadzić testy nuklearne

W przypadku wymiany ciosów jądrowych Europa w porównaniu z Rosją stoi na straconej pozycji - przekonywał w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin. Zapewnił, że jego kraj osiągnie zakładane cele wojny z Ukrainą bez konieczności ogłaszania kolejnej mobilizacji. - Do ostatecznego zwycięstwa nie potrzebujemy żadnej broni atomowej - powiedział.

Publikacja: 07.06.2024 20:31

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wystąpienia na forum gospodarczym w Petersburgu

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wystąpienia na forum gospodarczym w Petersburgu

Foto: REUTERS/Anton Vaganov

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 835

Władimir Putin przez ponad godzinę przemawiał na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF). Rosyjski prezydent mówił m.in. w wojnie na Ukrainie, broni atomowej oraz rozwoju gospodarczym kraju.

Władimir Putin o rosyjskiej broni jądrowej

- Do ostatecznego zwycięstwa nie potrzebujemy żadnej broni atomowej - oświadczył dodając: - Widzimy, jaki jest charakter Rosjanina, jaki jest charakter obywatela Rosji, rozumiemy to i na nim polegamy. Putin zaznaczył jednocześnie, że rosyjska doktryna nuklearna jest "żywym instrumentem". - Uważnie obserwujemy to, co dzieje się na świecie i wokół nas, i nie wykluczamy wprowadzenia pewnych zmian w tej doktrynie - zastrzegł.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Władimir Putin znów straszy. Ale czy jeszcze ktoś się go boi?

Putin mówił w Petersburgu, że jeśli chodzi o eskalację nuklearną, to Rosja nigdy nie rozpoczynała tej retoryki. W tym kontekście wspomniał o byłej szefowej rządu Wielkiej Brytanii przyznając przy tym, że nie pamięta jej nazwiska (chodziło o Liz Truss). Prezydent Rosji przekazał, iż wychodzi z założenia, że obecna sytuacja geopolityczna nie doprowadzi do wymiany ciosów nuklearnych.

Rosja może przeprowadzić próby jądrowe

- Jeśli, nie daj Boże, dojdzie (do wzajemnych ataków jądrowych - red., czego naprawdę byśmy nie chcieli, to (...) liczba ofiar może rosnąć w nieskończoność - powiedział. - Ale ja nadal wychodzę z założenia, że ​​do tego nigdy nie dojdzie - zastrzegł. Władimir Putin przekonywał zebranych, że Rosja ma najbardziej rozwinięty na świecie system ostrzegania przed atakiem rakietowym, jakiego nie ma żadne inne państwo w Europie. Zdaniem Putina, państwa europejskie są bezbronne przed atakiem jądrowym. Prezydent Rosji mówił także, że rosyjska taktyczna broń jądrowa jest czterokrotnie silniejsza od bomb atomowych użytych przez USA w Hiroszimie i Nagasaki. Podkreślił, że Rosja ma więcej taktycznej broni jądrowej niż cała Europa, nawet jeśli Amerykanie sprowadzają na Stary Kontynent swoje zapasy.

Władimir Putin powiedział w Petersburgu, że Rosja przyjęła doktrynę regulującą użycie broni nuklearnej. - Tak jest wszystko napisane. Zastosowanie (broni jądrowej - red.) jest możliwe właśnie w wyjątkowych przypadkach, w przypadku zagrożenia suwerenności i integralności terytorialnej państwa. Nie sądzę, żeby taki przypadek miał miejsce - dodał oceniając, że nie ma potrzeby używania broni jądrowej. Rosyjski prezydent nie wykluczył też przeprowadzenia przez Rosję prób jądrowych zastrzegając, że "na razie nie ma takiej potrzeby". - Jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzimy testy - stwierdził.

Wojna na Ukrainie. Putin mówi, że Rosja nie przyspieszy

W Petersburgu prezydent Rosji odniósł się też do "specjalnej operacji wojskowej", jak na Kremlu nazywa się wojnę z Ukrainą. Zaznaczył, że każdy konflikt zbrojny kończy się porozumieniem pokojowym. - Oczywiście osiągniemy zwycięstwo - powiedział. Wyraził pewność, że Rosja osiągnie swoje cele na Ukrainie. - Sztab Generalny i Ministerstwo Obrony mają plany osiągnięcia wszystkich celów specjalnej operacji wojskowej i zgodnie z tym planem działamy. Jestem pewien, że wszystkie te plany zostaną zrealizowane - oświadczył.

Czytaj więcej

Władimir Putin ostrzega: To całkowicie zniszczy relacje Niemiec z Rosją

Putin ocenił, że Rosja mogłaby szybciej osiągać cele "specjalnej operacji wojskowej", ale że wiązałoby się to z wyższymi stratami, które nie byłyby proporcjonalne do zysków. - Prędkość jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest troska o życie i zdrowie naszych żołnierzy, którzy walczą na froncie - przekonywał.

Prezydent Rosji mówił, że walki trwają i że od początku roku wojska rosyjskie zajęły (Putin użył słowa "wyzwoliły") 47 osad na Ukrainie i teren o powierzchni 880 kilometrów kwadratowych. Putin kolejny raz powtórzył, że zgodnie z ukraińską konstytucją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kadencja formalnie upłynęła 20 maja, utracił legitymację.

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 834 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 834 dniu wojny

PAP

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu Władimir Putin oświadczył również, że nie ma planów nowej mobilizacji w Rosji. - Nie musimy mobilizować, nie planujemy tego - mówił. Dodał, że w tym roku ponad 160 tys. osób zgłosiło się do wojskowych urzędów rejestracyjnych i poborowych i podpisało kontrakty z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej.

- Nasze siły zbrojne nie tylko zdobywają doświadczenie, ale zwiększają swoją skuteczność. Nasz kompleks wojskowo-przemysłowy demonstruje swoje skuteczne działanie – oświadczył Putin. - Zwiększyliśmy produkcję amunicji ponad dwudziestokrotnie, kilkukrotnie przekraczamy możliwości wroga w sprzęcie lotniczym, znacznie przewyższamy w pojazdach opancerzonych i tak dalej. Dlatego nie mamy nawet potrzeby zastanawiać się nad tym tematem (wymianą ciosów nuklearnych - red. - powiedział.

Czytaj więcej

W rosyjskiej telewizji znów o wojnie atomowej. "W 10-15 minut Polska zniknie"

Putin chwali chiński model gospodarki

W przemówieniu Władimir Putin odniósł się też do spraw ekonomicznych. Chwalił rosyjską gospodarkę i jej miejsce w świecie. Pozytywnie wypowiedział się na temat Chin. - Trzeba przyjrzeć się temu, co dzieje się na świecie. Przez wielu ekspertów chiński model gospodarczy jest uznawany za skuteczniejszy od dotychczasowych, w tym północnoamerykańskich czy europejskich. Jest skuteczniejszy – to prawda. (...) Zgadzam się z tą oceną, rzeczywiście tak jest - powiedział. Zdaniem Putina, świadczą o tym wskaźniki wzrostu chińskiej gospodarki. Zastrzegł przy tym, że narzucanie "sztywnych modeli" różnym krajom, które znajdują się na różnych etapach rozwoju, sprawia, że schematy "nie sprawdzają się lub działają słabo".

Władimir Putin przez ponad godzinę przemawiał na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF). Rosyjski prezydent mówił m.in. w wojnie na Ukrainie, broni atomowej oraz rozwoju gospodarczym kraju.

Władimir Putin o rosyjskiej broni jądrowej

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
23 najbardziej szalonych europosłów. Na liście dwa nazwiska z Polski
Polityka
Białoruś i Rosja zdradziły sojusznika. „Mając takich przyjaciół, nie potrzeba wrogów”
Polityka
Dwa sondaże z Izraela: Beniamin Netanjahu może je przyjąć z mieszanymi odczuciami
Polityka
Sondaż: Partia Konserwatywna przegrywa już nie tylko z Partią Pracy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Donald Trump miał powiedzieć o Ukrainie: Nigdy nie będą stać przy nas
Polityka
Radykalne partie zdobywają niemiecką scenę polityczną. Czas skrajnej lewicy i prawicy