„Wstąpiłem w szeregi 13. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy Chartija. Przechodzę szkolenie. Służę narodowi ukraińskiemu" – oświadczył Żadan w mediach społecznościowych.
Serhij Żadan to laureat wielu nagród literackich
Tę decyzję można wiązać z miejscem pobytu pisarza w ostatnim czasie – urodzony w Starobielsku (w 1974 roku), rezydował ostatnio w Charkowie, drugim co do wielkości ukraińskim mieście, które stało się celem zmasowanego ataku Rosjan. Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej włączył się w pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. Założył fundację wspierającą inicjatywy edukacyjne i kulturalne. Zainicjował projekt „Wschód czyta”, mający na celu zapełnienie bibliotek obwodów donieckiego i ługańskiego. Dostarczał też sprzęt 13 brygadzie. Teraz można go zobaczyć na zdjęciu w czasie ćwiczeń w obsługiwaniu bronią.
Czytaj więcej
Gospodarka Rosji jest przegrzana, a oparcie jej na jednym sektorze (zbrojeniowym) to model prymitywny. Prosperity potrwa krótko. Ceny rosną, spada wydajność pracy, a towarów nie przybywa - ocenił Herman Gref, prezes największego banku Rosji.
Żadan, wydawany w Polsce przed Wydawnictwo Czarne, wielokrotnie nagradzany był za swoją twórczość literacką – jest m.in. laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada i Nagrody im. Hannah Arendt. To finalista serbskiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Aleksandra Tišmy, przyznawanej najwybitniejszym prozaikom za całokształt twórczości. Otrzymał także tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą”, Nagrodę Forum Współpracy i Dialogu Polska–Litwa, Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich oraz został odznaczony medalem „Lublin Bohaterom”.