Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy doszło do ataku ukraińskiego drona na rafinerię w Kraju Krasnodarskim.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Biały Dom zaleca: Zignorujcie Putina
Biały Dom radzi Amerykanom, aby zignorowali „wszystko”, co Władimir Putin stwierdził w wywiadzie dla Tuckera Carlsona.
Rzecznik Białego Domu John Kirby został zapytany, czy istnieją obawy, że wysłuchanie prezydenta Rosji grozi wzrostem sceptycyzmu Amerykanów wobec dalszego wsparcia USA dla Ukrainy.
- Amerykanie dobrze wiedzą, kto tu jest winny – powiedział Kirby.- Ukraina nie stanowiła dla nikogo zagrożenia. Naród amerykański to rozumie. Naród amerykański rozumie, o co walczy Ukraina, i jedyne, o co proszą, to nasza pomoc.
Kirby dodał, że każdy, kto obejrzy ten wywiad, cokolwiek zostanie w nim powiedziane, powinien pamiętać, że słucha Władimira Putina i niczego nie brać za dobrą monetę.
Ambasador Rosji w USA zapowiada: Wojna z Ukrainą będzie trwała
Anatolij Antonow powiedział, że jego spotkania w tym tygodniu w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Departamencie Stanu pokazały „fundamentalne różnice w podejściu do polityki międzynarodowej i środowiska międzynarodowego między Stanami Zjednoczonymi a Rosją”. A to oznacza, mówił ambasador, że „wojna będzie kontynuowana”.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow twierdzi, że „fundamentalne” różnice dyplomatyczne z USA oznaczają, że wojna z Ukrainą będzie kontynuowana. Rozwiązanie widzi proste: porywające zwycięstwo Rosji na polu bitwy. Ambasador radzi Amerykanom, by obejrzeli wywiad Tuckera Carlsona z Putinem.
Zamknięte spotkanie Zełenskiego z dziennikarzami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył spotkanie z dziennikarzami. Ponieważ prawie dwugodzinne spotkanie miało charakter zamknięty, dziennikarze nie mogą omawiać go publicznie. Wiadomo jednak, że rozmawiali o dymisji Załużnego.
Pentagon potwierdza gotowość do współpracy z nowym naczelnym wodzem Sił Zbrojnych Ukrainy
Komentując zmiany w kierownictwie wojskowym Ukrainy, Celeste Wallander, zastępca sekretarza obrony USA, potwierdziła gotowość Stanów Zjednoczonych do współpracy z nowym naczelnym dowódcą ukraińskich sił zbrojnych.
Wallander podkreśliła, że „Zełenski jest prezydentem swojego kraju, a Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, sprawuje demokratyczną, cywilną kontrolę nad wojskiem”.
- Stany Zjednoczone szanują i będą współpracować z kimkolwiek, kogo demokratycznie wybrany rząd, przywódca, prezydent Zełenski, wybierze na swojego naczelnego wodza, a my będziemy skutecznie współpracować z generałem Syrskim – już to zrobiliśmy – dodała.
USA nakładają sankcje na firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i liberyjski tankowiec
USA nakładają sankcje na firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i liberyjski tankowiec za naruszenie rosyjskiego pułapu cenowego ropy
W oświadczeniu Departament Skarbu podał, że nałożył sankcje na trzy podmioty z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Zeenit Supply and Trading DMCC, Talassa Shipping DMCC i Oil Tankers SCF Mgmt FZCO – a także na zarejestrowany w Liberii tankowiec NS Leader za naruszenie górnego limitu ceny rosyjskiej ropy nałożonego przez koalicję krajów zachodnich..
Departament ogłosił dziś również, że podjął kroki zakazujące importu niektórych kategorii diamentów wydobywanych w Rosji, co stanowi kolejny krok mający na celu pozbawienie Moskwy dochodów po inwazji na Ukrainę w 2022 roku.
Kanada i Finlandia zgodziły się współpracować w zakresie powojennej odbudowy Ukrainy
Takie postanowienie jest efektem spotkania Minister ds. małego biznesu, promocji eksportu i handlu międzynarodowego Kanady Mary Ng z fińskim odpowiednikiem, Ville Tavio.
Ministrowie rozmawiali o silnym zaangażowaniu obu krajów na Ukrainie i znaczeniu współpracy na rzecz wsparcia jej odbudowy.
Biały Dom: USA nie były zaangażowane w decyzję Zełenskiego
Biały Dom twierdzi, że USA nie były zaangażowane w decyzję Zełenskiego o zmianie na stanowisku szefa armii. Wałerija Załużnego zastąpi Ołeksandr Syrski.
- Prezydent Zełenski jest naczelnym dowódcą swoich sił zbrojnych. To on decyduje, kto będzie ich dowódcą – powiedział rzecznik Białego Domu John Kirby. - Na tym właśnie polega kontrola cywilna. Wiemy o tym i będziemy współpracować z kimkolwiek, kto będzie odpowiedzialny za jego wojsko.
Kirby dodał, że rząd ukraiński nie miał obowiązku informować USA o zmianach.
Na Ukrainę wróciło ponad 80 obrońców Azowstalu
Powrót był możliwy w ramach 51. wymiany jeńców.
Czytaj więcej
W ramach ostatniej wymiany więźniów z Rosją Ukraina sprowadziła z niewoli rosyjskiej kolejnych 100 Ukraińców. Uwolniono także 100 jeńców rosyjskich.
USA. Ważą się losy ustawy o pomocy dla Ukrainy
Nawet jeśli ustawa pomocowa ostatecznie przejdzie przez Senat, w Izbie Reprezentantów jej los pozostaje niepewny.
Czytaj więcej
Senat USA zagłosował za przyjęciem uproszczonego pakietu pomocy zagranicznej obejmującego fundusze dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, bez reform polityki imigracyjnej.
Rosja. Eksplozja gazociągu w obwodzie permskim
Rosyjskie media podały, że w obwodzie permskim wybuchł poważny pożar w wyniku eksplozji gazociągu.
Kanada i Wielka Brytania mówiły swoje zobowiązania wobec Ukrainy
Ministrowie spraw zagranicznych Kanady i Wielkiej Brytanii Mélanie Joly i David Cameron omówili długoterminowe zobowiązania swoich krajów w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy.
Nowe sankcje UE wobec Rosji wymierzone w wojsko i technologię
UE proponuje wprowadzenie nowych sankcji wobec 55 firm i ponad 60 osób, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę.
Według dokumentów, do których dotarł Bloomberg, ograniczenia dotkną osoby i firmy zajmujące się produkcją broni, a także dostawą kluczowych technologii i elektroniki wykorzystywanej przez rosyjskie firmy obronne do budowy broni.
Obecne propozycje obejmują dodanie do listy sankcyjnej kilku urzędników wojskowych i innych, a także polityków, w tym Aleksieja Diumina, byłego ochroniarza prezydenta Rosji Władimira Putina i obecnego gubernatora obwodu tułskiego. Lista ograniczeń może ulec zmianie do czasu zatwierdzenia jej przez wszystkie kraje członkowskie.
Potężna eksplozja w środkowej Rosji
W środę wieczorem potężna eksplozja wstrząsnęła przedmieściami miasta Iżewsk w środkowej Rosji. Władze twierdzą, że to „planowany” test rakietowy.
Filmy udostępniane w mediach społecznościowych pokazują dużą kulę ognia rozświetlającą nocne niebo nad terenami testowymi Zakładu Budowy Maszyn Wotkińsk we wsi Jagul, położonej na obrzeżach stolicy Republiki Udmurcji, około 1000 kilometrów na wschód od Moskwy.
Państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na anonimowego dyspozytora pogotowia ratunkowego, podała, że eksplozja była częścią „planowanego” testu rakietowego.
- To był test silnika rakietowego. To nie był nagły przypadek – cytuje TASS swoje źródło.
To druga eksplozja w pobliżu elektrowni w Wotkińsku. Pierwszą eksplozję odnotowano 4 sierpnia 2023 roku.
Lokalny oddział rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych w Udmurcji napisał na Telegramie, że „nie zgłoszono żadnych sytuacji kryzysowych ani nie miały miejsca żadne istotne społecznie incydenty”.
Ministerstwo Obrony Rosji ogłasza wymianę więźniów
Ministerstwo Obrony Rosji ogłasza wymianę więźniów 100 na 100 z Ukrainą.
Nie ma jeszcze oficjalnego oświadczenia strony ukraińskiej.
Gen. Załużny zdymisjonowany
Na stanowisku naczelnego dowódcy sił zbrojnych zastąpi go gen. płk Ołeksandr Załużny.
Czytaj więcej
Zaproponowałem generałowi Załużnemu pozostanie w drużynie - napisał prezydent Ukrainy na platformie X. Na stanowisku głównego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy zastąpi Załużnego gen. płk Ołeksandr Syrski
Finlandia przedłuża zamknięcie granicy z Rosją
Fiński rząd ogłosił przedłużenie zamknięcia granicy z Rosja o kolejne 2 miesiące.
Granica o długości ponad 1300 km pozostanie teraz zamknięta do 14 kwietnia, aby powstrzymać moskiewską „operację hybrydową” polegającą na wprowadzaniu migrantów do Finlandii.
Rząd stwierdził, że „instrumentalna migracja” z Rosji stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego Finlandii”.
- Nie widzieliśmy żadnych oznak zmiany w zachowaniu Rosji. Wręcz przeciwnie, informacje, które otrzymaliśmy, potwierdzają naszą ocenę, że Rosja kontynuuje swoją operację hybrydową – powiedziała minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen.
Rosyjski miliarder zrzeka się obywatelstwa
Miliarder Wasilij Anisimow, były partner biznesowy najbogatszego Rosjanina, Aliszera Usmanowa, zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego
Jest siódmym miliarderem, któremu udało się tego dokonać po rozpoczęciu wojny Rosji na pełną skalę z Ukrainą. Anisimov zachowuje obywatelstwo Dominiki i Chorwacji.
Witalij Kliczko przekazał 30 dronów jednostce walczącej na wschodzie Ukrainy
Drony trafiły do żołnierzy 44. Samodzielnego Batalionu Strzelców.
W okupowanych częściach Ukrainy głosowanie w wyborach prezydenckich w Rosji rozpocznie się wcześniej
Galina Katiuszczenko, szefowa komisji wyborczej w okupowanym obwodzie zaporoskim, poinformowała, że głosowanie w wyborach prezydenckich rozpocznie się tam 25 lutego. Najpierw głosować będą mieszkańcy terenów przyfrontowych oraz mieszkańcy miejscowości, do których najtrudniej dotrzeć z większych ośrodków. Do takich wyborców udadzą się komisje wyborcze z kartami do głosowania i urnami, a głosowanie będzie odbywać się w domach mieszkańców. W okupowanej części obwodu chersońskiego głosowanie rozpocznie się 27 lutego.
Ukraina negocjuje z Danią dwustronną umowę dotyczącą bezpieczeństwa
Umowa ma regulować zobowiązania dwustronne w zakresie bezpieczeństwa — głosi komunikat kancelarii prezydenta Ukrainy.
Rozmowa Xi-Putin
W rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że Pekin i Moskwa powinny dążyć do ścisłej koordynacji strategicznej oraz bronić suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych swych państw - podały chińskie media państwowe. Według stacji CCTV, Xi mówił, że Chiny i Rosja powinny zdecydowanie przeciwstawiać się ingerencjom z zewnątrz w swe wewnętrzne sprawy oraz zapewniać trwałość łańcuchów dostaw.
Olaf Scholz w piątek spotka się w Waszyngtonie z Joe Bidenem
Scholz będzie rozmawiał z Bidenem o wzmocnieniu wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Rosyjski ekspert krytykuje zacofanie rosyjskiej broni
"Rosyjscy twórcy i wytwórcy systemów artyleryjskich niestety pozostają w roli doganiających. Jasno widać wyraźną przewagę jakościową artylerii NATO” – napisał były szef sztabu rosyjskiej armii i były sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa, gen. Jurij Bałujewski.
Czytaj więcej
Wojna z Ukrainą pokazała, że artyleria, wyrzutnie rakietowe i czołgi Rosji ustępują zachodniej broni. Ale prezydent jest przekonany, że są „wyraźnie lepsze”.
Bruksela walczy z łamiącymi sankcje
KE stworzy czarną listę firm z krajów UE, które nadal handlują z Rosją.
Czytaj więcej
Komisja Europejska przygotowuje raport z listą firm z krajów członkowskich, które łamią sankcje, wciąż eksportując do Rosji zabronione dobra. Ma też powstać unijny organ, który będzie skutecznie temu przeciwdziałał, monitorując unijny biznes.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał, że w ostrzale wsi Rżewka rannych zostało pięć osób
Jedna z osób rannych jest w stanie poważnym — wynika z wpisu Gładkowa w serwisie Telegram.
Granica Finlandii z Rosją będzie zamknięta co najmniej do 14 kwietnia
Fiński rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu, w którym granica kraju z Rosją będzie całkowicie zamknięta o dwa miesiące. Decyzja jest związana z presją migracyjną, jaką Finlandia zaczęła odczuwać w związku z — jak przekonywały władze w Helsinkach — celowymi działaniami Rosji przerzucającej imigrantów na granicę.
Aleja Sił Powietrznych w Kijowie zmienia nazwę
Od teraz ulica będzie nazywać się Aleją Sił Powietrznych Ukrainy.
Selidowo w obwodzie donieckim ostrzelane przy użyciu północnokoreańskich rakiet
Informacje takie przekazuje MSW Ukrainy. Na miasto, oprócz pocisków S-300, miały też spaść północnokoreańskie pociski KN-23.
Rosnieft nie jest już współwłaścicielem rafinerii w Niemczech
Władze Niemiec przejmą rafinerię w Schwedt i inne aktywa rosyjskiego Rosnieftu na terenie RFN. Rosjanie zapowiadają walkę w sądzie.
Czytaj więcej
Po Gazpromie, teraz Rosnieft traci największy swój rynek eksportowy. Władze Niemiec przejmą rafinerię w Schwedt i inne aktywa rosyjskiego Rosnieftu na terenie RFN. Rosjanie zapowiadają walkę w sądzie.
Alarm rakietowy w Biełgorodzie
O ogłoszeniu alarm w Biełgorodzie i obwodzie biełgorodzkim poinformował gubernator tego obwodu, Wiaczesław Gładkow.
8 lutego kończy się dwudniowa wizyta szefa unijnej dyplomacji, Josepa Borrella w Kijowie
Celem wizyty było m.in. podkreślenie „niezachwianego wsparcia”, jakie Europa obiecała Ukrainie. Borrell podkreślił, że Unia Europejska zamierza dostarczyć Ukrainie ponad milion sztuk amunicji artyleryjskiej do końca roku. Unijny dyplomata przemówił także w ukraińskim parlamencie.
FIFA przyznała Uzbekistanowi mistrzostwa świata. Przygotowania z Rosją i Białorusią
Futsalowa reprezentacja Uzbekistanu na początku lutego gościła w Niżnym Nowogrodzie, gdzie przegrała z Rosją 1:5 i 2:4. Gospodarze byli bardzo zadowoleni, bo po raz pierwszy od 2021 roku udało im się zaprosić jakiegoś rywala do siebie.
Czytaj więcej
FIFA przyznała Uzbekistanowi organizację tegorocznych mistrzostw świata w futsalu. Do turnieju gospodarze przygotowują się się m.in. sparingami z Rosją i Białorusią.
Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe dane o ukraińskich stratach
Według resortu obrony Rosji Ukraina, od 24 lutego 2022 roku, straciła 570 samolotów, 265 śmigłowców, 12 040 bezzałogowych statków powietrznych, 462 zestawy przeciwlotnicze, 14 938 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 218 wyrzutni rakiet, 7 995 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 18 369 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosja: W wyborach prezydenckich wystartuje czterech kandydatów
Na kartach wyborczych w wyborach prezydenckich w Rosji pojawią się nazwiska czterech kandydatów — poinformowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej, Ełła Pamfiłowa. Oprócz Władimira Putina będą to: Leonid Słucki, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, wiceprzewodniczący Dumy, członek partii Nowi Ludzie, Władysław Dawankow oraz parlamentarzysta Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Charitonow.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Xi Jinpingiem
O rozmowie prezydentów Rosji i Chin informuje Bloomberg. Nie są znane żadne szczegóły rozmowy.
Koniec z eksportem z Tajwanu do Rosji i na Białoruś precyzyjnych maszyn
Były wykorzystywane w rosyjskiej zbrojeniówce. Teraz nie pojadą tam ani bezpośrednio, ani przez kraje trzecie.
Czytaj więcej
Koniec z eksportem z Tajwanu do Rosji i na Białoruś precyzyjnych maszyn obrabiarkowych. Były wykorzystywane w rosyjskiej zbrojeniówce. Teraz nie pojadą tam ani bezpośrednio, ani przez kraje trzecie.
Wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem zostanie w piątek opublikowany na stronie Kremla
Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Ministerstwo Obrony Rosji chce ustanowienia maksymalnego wieku służby żołnierzy w czasie powszechnej mobilizacji, stanu wojennego i wojny
Resort proponuje, by w czasie powszechnej mobilizacji, stanu wojennego i wojny oficerowie starsi i żołnierze wyżsi stopniem mogli służyć do 70. roku życia. Pozostali żołnierze mieliby służyć maksymalnie do 65. roku życia.
Ukraina wysłała pierwszy w 2024 roku statek ze zbożem przekazywanym w ramach pomocy humanitarnej
Statek z pszenicą płynie do Nigerii w ramach programu „Zboże z Ukrainy”.
Rzecznik zgrupowania "Chortyca": Rosjanie kontynuują działania ofensywne w rejonie Bachmutu
Kpt. Ilja Jewłasz poinformował, że Rosjanie koncentrują swoje główne wysiłki ofensywne w rejonie odpowiedzialności zgrupowania w okolicach miejscowości Czasiw Jar. Kpt. Jewłasz mówił o tym na antenie ukraińskiej telewizji.
Boris Nadieżdin nie wystartuje w wyborach prezydenckich w Rosji
Decyzję CKW Federacji Rosyjskiej w sprawie podpisów poparcia pod kandydaturą Nadieżdina podaje RIA.
Czytaj więcej
Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej uznała 9 147 podpisów popierających kandydaturę Borisa Nadieżdina w wyborach na prezydenta Rosji za nieprawidłowe.
Na lewym brzegu Dniepru Rosjanie atakują bez wsparcia pojazdów opancerzonych
Informacje takie przekazuje rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk. Jej zdaniem Rosjanie zrezygnowali z używania pojazdów opancerzonych do ataków na lewym brzegu Dniepru ze względu na ponoszone straty.
Powstaje rosyjski rywal ChatGPT. Zadba o „interes narodowy"
Opracowany przez Sbierbank model GigaChat ma rywalizować z najpopularniejszym botem na świecie, reprezentując lokalne wartości zgodne z linią Kremla.
Czytaj więcej
Moskwa mocno stawia na rozwój sztucznej inteligencji. Opracowany przez Sbierbank model GigaChat, który rywalizuje z botem od OpenAI, ma być napędem dla rosyjskiej gospodarki, reprezentując przy tym lokalne wartości.
Ukraińcy: Rosyjskie okręty w portach z powodu sztormu na Morzu Czarnym
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” poinformowała, że rosyjskie okręty na Morzu Czarnym wpłynęły do portów ze względu na to, że „morze jest sztormowe”. - Obecnie Rosjanie naprawiają trzy jednostki — podała też Humeniuk.
Straż Graniczna: 7 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 18,1 tys. osób
Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 17,1 tys. osób.
Donald Tusk pisze do senatorów Partii Republikańskiej, że powinni się wstydzić
To komentarz Tuska do głosowania w Senacie USA nad ustawą o bezpieczeństwie granic, której elementem było przyznanie administracji dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk napisał w serwisie X, że "Ronald Reagan przewraca się w grobie" widząc jak zachowują się senatorowie Partii Republikańskiej w USA.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr
Rosjanie mają obecnie na wodach Morza Czarnego jeden okręt — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Obwód chersoński ostrzelany 60 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Gen. Bieniek: Putin chce zdemilitaryzować Ukrainę, odsunąć NATO od swoich granic
- Wszyscy wiemy, że ta dywidenda bezpieczeństwa, spokoju iluzorycznego została wyczerpana. Łuski spadły z naszych oczu, kiedy to Rosja wtargnęła do Gruzji, potem na Ukrainę, destabilizując sytuację na Bliskim Wschodzie. To daje nam scenariusz dużego zamętu w stosunkach międzynarodowych i bezpieczeństwie światowym — mówił doradca ministra obrony narodowej w rozmowie z RMF.
Czytaj więcej
Federacja Rosyjska wie, że zaatakowanie jednego państwa NATO to zaatakowanie 31 państw - mówił w rozmowie z RMF FM gen. Mieczysław Bieniek, doradca ministra obrony narodowej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 392 380 żołnierzy, 6 383 czołgi, 11 899 pojazdów opancerzonych, 9 411 zestawów artyleryjskich, 980 wyrzutni rakiet, 666 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 191 bezzałogowych statków powietrznych, 1 880 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 513 pojazdów (w tym cystern), 1 505 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraina: 92 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosja wystrzeliła 51 rakiet, przeprowadziła 81 ataków powietrznych i 89 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Tucker Carlson jest dla Putina idealnym partnerem, nie tylko ze względu na jego bardzo rozległe zasięgi
Od wielu miesięcy przekonuje on, że pomoc dla Kijowa nie służy interesom Stanów Zjednoczonym. W filmiku zamieszczonym przed wywiadem na platformie X przekonuje, że jego inicjatywa ma służyć „poinformowaniu” Amerykanów o tym, co się dzieje w Rosji i Ukrainie. Twierdzi, że „skorumpowane amerykańskie media” nie chciały nigdy oddać głosu Putinowi, a jedynie wpisywały się w „propagandę” służącą Wołodymyrowi Zełenskiemu. Ten „błąd” miałaby naprawić inicjatywa Tuckera Carlsona. – Na tym polega dziennikarstwo – przekonuje.
Czytaj więcej
Gwiazdor skrajnej prawicy w USA przeprowadził wywiad z Władimirem Putinem na jego warunkach. I pomógł mu osłabić Ukrainę.
Przed 7 lutego poprzedni tak silny atak na Ukrainę miał miejsce 23 stycznia
Styczniowy atak był też pierwszym, w którym Rosjanie zastosowali nową taktykę nalotów. Poprzednio wypuszczali przodem po kilkadziesiąt shahidów, by zdezorientować ukraińską obronę przeciwlotniczą i wyczerpać jej zasoby. 23 stycznia zaś drony nie wystartowały, za to wystrzelili nad Ukrainą dziesiątki tzw. fałszywych celów. Na niektórych nagraniach wideo z ataku widać, jak od rosyjskich pocisków oddzielają się w powietrzu rakiety sygnalizacyjne – podobnie jak w samolotach czy helikopterach.
Czytaj więcej
Rosyjska armia bez przerwy zmienia sposoby prowadzenia nalotów na Ukrainę, próbując ominąć jej obronę przeciwlotniczą.
Są doniesienia o użyciu przez Rosjan nowego rodzaju pocisków do ataku na Kijów
W czasie ataku do którego doszło nad ranem, 7 lutego, Rosjanie użyli przeciw Ukrainie 64 środków napadu powietrznego.
Czytaj więcej
Rosjanie przeprowadzili 7 lutego drugi największy atak powietrzny z użyciem dronów i rakiet na Ukrainę w 2024 roku - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 714 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Projekt ustawy z pomocą dla Ukrainy nie zdobył wymaganej większości w Senacie USA
Za projektem ustawy zagłosowało 49 senatorów, przeciw było 50. Aby projekt był procedowany dalej musiało poprzeć go 60 senatorów.
Czytaj więcej
Partia Republikańska w Senacie zagłosowała przeciw projektowi ustawy o bezpieczeństwie granic, która umożliwiłaby m.in. przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.
Ukraińska Gwardia Narodowa pokazała nagranie ze zniszczenia rosyjskiego czołgu przez dron-kamikadze
Czołg T-72 został zniszczony w obwodzie zaporoskim.
W Mikołajowie doszło do pożaru w wyniku nocnego ataku dronów
Mer miasta, Ołeksandr Senkiewicz poinformował, że pożar został już ugaszony.
W nocy doszło do ataku dronów na Odessę
W wyniku ataku uszkodzony został nieukończony, wielopiętrowy budynek i placówka edukacyjna — informuje Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.
We wsi w obwodzie czernihowskim znaleziono rosyjską bombę FAB-500
Bomba, która leżała w pobliżu zabudowań gospodarczych jednego z gospodarstw wsi w obwodzie czernihowskim przez niemal dwa lata, została zneutralizowana przez policyjnych saperów.
W maju w Pradze dojdzie do nieformalnego spotkania szefów MSZ państw NATO
Jednym z głównych tematów rozmów ma być trwająca na Ukrainie wojna.
Władimir Putin poinformował, że Rosja prowadzi rozmowy z Hamasem ws. zakładników z Izraela
- Rosja robi wszystko, by pomóc ludziom, którzy zostali wzięci jako zakładnicy. Wiadomo, że nasz MSZ pracuje z politycznym skrzydłem Hamasu i (...) przynosi to konkretne rezultaty — powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z naczelnym rabinem Rosji, Berelem Lazarem i stojącym na czele Federacji Wspólnot Żydowskich w Rosji, Aleksandrem Borodą.
Wiadomo kiedy wyemitowany zostanie wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem
Amerykański dziennikarz poinformował, że jego wywiad z Władimirem Putinem zostanie wyemitowany 8 lutego o godzinie 18:00 czasu wschodniego (o północy z 8 na 9 lutego w Polsce). Carlson poinformował też, że stara się również o wywiad z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 714. dniu wojny Rosji z Ukrainą
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 714. dniu wojny Rosji z Ukrainą
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski poinformował o stworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych - Sił Systemów Bezzałogowych.