Senat USA odrzucił projekt ustawy z pomocą dla Ukrainy (WIDEO)

Partia Republikańska w Senacie zagłosowała przeciw projektowi ustawy o bezpieczeństwie granic, która umożliwiłaby m.in. przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Publikacja: 08.02.2024 05:06

Chuck Schumer, lider większości w Senacie

Chuck Schumer, lider większości w Senacie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 715

Wynegocjowana przez administrację Joe Bidena z senatorami ustawa zawierała wart 118 mld dolarów pakiet środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku oraz na wzmocnienie ochrony granicy południowej USA.

Pomoc dla Ukrainy: Partia Republikańska odrzuciła projekt ustawy wynegocjowany przy jej udziale

Za projektem ustawy zagłosowało 49 senatorów, przeciw było 50. Aby projekt był procedowany dalej musiało poprzeć go 60 senatorów.

Reuters przypomina, że od miesięcy Partia Republikańska domagała się, aby ustawa dotycząca pomocy dla Ukrainy i Izraela przewidywała też środki na wzmocnienie ochrony południowej granicy USA, która jest poddawana coraz większej presji migracyjnej.

Jednak gdy w niedzielę opublikowano projekt ustawy odpowiadający na te apele, wielu polityków Partii Republikańskiej odrzuciło go, jako zbyt mało radykalny jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące wzmocnienia ochrony granicy południowej USA.

Czytaj więcej

Donald Trump chce zakończyć wojnę na Ukrainie w 24 godziny. Duda: Dotrzymuje danego słowa

Tylko czterech z 49 senatorów Partii Republikańskiej poparło projekt ustawy w Senacie.

James Lankford, senator Partii Republikańskiej, który brał udział w negocjacjach nad kształtem ustawy wyjaśnił, że senatorowie z jego ugrupowania uważają obecnie, że „to zły moment, na rozwiązanie problemu” granicy południowej. - Pozwólmy, aby wybory prezydenckie go rozwiązały — dodał.

Donald Trump z walki z napływem nielegalnych imigrantów do USA uczynił jeden z głównych tematów swojej kampanii wyborczej.

Senat ma zagłosować w czwartek nad innym projektem ustawy — tym razem będzie on dotyczył wyłącznie środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku

Niezależna senator Kyrsten Sinema, która również brała udział w pracach nad projektem ustawy, przyznała, że jest zdumiona nagłą zmianą stanowiska w tej sprawie.

- Trzy tygodnie temu wszyscy chcieli rozwiązać kryzys na granicy. Wczoraj nikt nie chciał - stwierdziła.

Senat USA zajmie się kolejnym projektem ustawy ws. pomocy dla Ukrainy

Teraz Senat ma zagłosować w czwartek nad innym projektem ustawy — tym razem będzie on dotyczył wyłącznie środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku. Zapisany w projekcie pakiet będzie wart 96 mld dolarów.

Czytaj więcej

Donald Tusk pisze do senatorów z Partii Republikańskiej. "Wstydźcie się"

Głosowanie nad nowym projektem ustawy zapowiedział lider Partii Demokratycznej w Senacie, Chuck Schumer. Głosowanie opóźniono, aby Partia Republikańska mogła ustalić jakie ma stanowisko wobec tego projektu.

Nawet jednak, jeśli Senat przyjmie projekt zawierający wyłącznie środki na pomoc dla Ukrainy i Izraela, nie wiadomo jaki będzie jego los w Izbie Reprezentantów, gdzie Partia Republikańska ma większość, a część jej kongresmenów jest sceptycznych wobec utrzymania obecnego poziomu pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, zapowiadał wcześniej odrzucenie ustawy o bezpieczeństwie granic, gdyby ta została przyjęta przez Senat.

Wynegocjowana przez administrację Joe Bidena z senatorami ustawa zawierała wart 118 mld dolarów pakiet środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku oraz na wzmocnienie ochrony granicy południowej USA.

Pomoc dla Ukrainy: Partia Republikańska odrzuciła projekt ustawy wynegocjowany przy jej udziale

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Unia nie potrafiła nas ochronić. Ale liczymy na to, że to się zmieni
Polityka
Prezydent Botswany grozi. Słonie trafią do Hyde Parku?
Polityka
Orbán: Celem czerwcowych wyborów jest zmiana przywództwa Unii Europejskiej
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka