Reklama

Donald Tusk pisze do senatorów z Partii Republikańskiej. "Wstydźcie się"

Premier Donald Tusk napisał w serwisie X, że "Ronald Reagan przewraca się w grobie" widząc jak zachowują się senatorowie Partii Republikańskiej w USA.

Publikacja: 08.02.2024 08:28

Donald Tusk zwrócił się z apelem do senatorów USA

Donald Tusk zwrócił się z apelem do senatorów USA

Foto: PAP, Scrumshus, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 715

Polski premier w serwisie X napisał, kierując te słowa do „Republikańskich senatorów Ameryki”, że „Ronald Reagan, który pomógł milionom nas odzyskać naszą wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie”.

Reklama
Reklama

„Wstydźcie się” - dodał premier.

Dlaczego Donald Tusk kazał się wstydzić senatorom USA?

Wpis Tuska dotyczy odrzucenia przez Senat USA projektu ustawy o ochronie granic, w której zapisano m.in. dodatkowe 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Reklama
Reklama

Ustawa została odrzucona w Senacie 50 głosami „przeciw” przy 49 głosach „za” we wstępnym głosowaniu. Aby była procedowana dalej musiało ją poprzeć 60 senatorów.

Za ustawą zagłosowało tylko czterech senatorów Partii Republikańskiej. Pozostali odrzucili ją ze względu na zapisy w ustawie dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa południowej granicy USA. Według polityków Partii Republikańskiej proponowane rozwiązania były zbyt mało radykalne, poza tym wśród polityków tej partii ma dominować przekonanie, że kwestię polityki imigracyjnej powinny rozstrzygnąć wybory prezydenckie.

Czytaj więcej

Donald Trump chce zakończyć wojnę na Ukrainie w 24 godziny. Duda: Dotrzymuje danego słowa

Ustawę odrzucała też część przedstawicieli lewego skrzydła Partii Demokratycznej, zdaniem której rozwiązania wobec imigrantów zapisane w niej były zbyt radykalne (chodziło m.in. o to, że nie regulowała ona kwestii legalizacji pobyt w USA 11 mln nieudokumentowanych imigrantów).

Donald Trump, były prezydent USA i faworyt prawyborów prezydenckich w tym kraju z walki z nielegalną imigracją czyni jeden z filarów swojej kampanii wyborczej.

Reklama
Reklama

Administracja USA nie ma już środków na pomoc dla Ukrainy

W czwartek Senat USA ma głosować nad ustawą zawierającą zapisy jedynie o pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku, bez przepisów dotyczących polityki imigracyjnej.

Bez zatwierdzenia przez Kongres USA nowych środków na pomoc dla Ukrainy, administracja USA nie ma środków, by udzielać Ukrainie pomocy wojskowej ani finansowej.

Dyplomacja
Sondaż: Czy USA są wiarygodnym sojusznikiem Polski? Znamy zdanie Polaków
Dyplomacja
W USA są setki milionów dolarów na pomoc energetyczną dla Ukrainy. Nie wiadomo jak je wypłacić
Dyplomacja
Donald Trump ogłasza stan nadzwyczajny wobec Kuby. W tle Rosja i Chiny
Dyplomacja
Donald Trump ma kolejny cel? Jego urzędnicy w tajemnicy spotkali się z separatystami
Dyplomacja
USA mogą zaatakować Iran. Na czym polega plan Donalda Trumpa?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama