Sprzęt z Tajwanu nie dla Rosji. Omijanie sankcji będzie niemożliwe

Koniec z eksportem z Tajwanu do Rosji i na Białoruś precyzyjnych maszyn obrabiarkowych. Były wykorzystywane w rosyjskiej zbrojeniówce. Teraz nie pojadą tam ani bezpośrednio, ani przez kraje trzecie.

Publikacja: 08.02.2024 11:27

Centrum stolicy Tajwanu Tajpej

Centrum stolicy Tajwanu Tajpej

Foto: AFP

Władze Tajwanu zdecydowały o wpisaniu na listę towarów, których eksport jest zabroniony — produktów high-tech — do Rosji i na Białoruś. Chodzi o 77 typów wysoko-precyzyjnych obrabiarek. Zakaz wejdzie w życie 8 marca.

Sankcje są, ale nie działały dobrze

"Aby zapobiec wykorzystaniu naszych zaawansowanych technologicznie produktów do celów wojskowych w Rosji, zostanie rozszerzony zakres kontroli eksportu. Od 8 marca 2024 r. eksport 77 typów maszyn narzędziowych, takich jak maszyny wysoko precyzyjne, obrabiarki, tokarki i inne, do Rosji i na Białoruś będzie zabronione” – czytamy w dokumencie, cytowanym przez tajwańską Central News Agency (CNA).

Czytaj więcej

Banki w Chinach nie będą obsługiwać Rosjan i Białorusinów. Potężny cios w Kreml

Jak wskazano w oświadczeniu, nowe ograniczenia objęły w szczególności obrabiarki typu CNC oraz tokarki, frezarki i szlifierki. W 2023 roku wartość dostaw objętych ograniczeniami produktów z Tajwanu do Rosji wyniosła 45 mln dolarów.

Tajwan po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku wprowadził sankcje gospodarcze wobec Rosji. W kwietniu 2022 r. kraj po raz pierwszy ograniczył eksport do Federacji Rosyjskiej 57 rodzajów towarów high-tech i technologii podwójnego zastosowania (cywilno-wojskowego), w tym półprzewodników, technologii lotniczych i komputerowych, laserów, czujników i innych towarów.

W maju tego samego roku wprowadzono podobne ograniczenia w eksporcie na Białoruś. W styczniu 2023 r. Tajwan rozszerzył dotychczasowy wykaz o kolejne 52 pozycje, a od stycznia 2024 r. – o kolejne 45 rodzajów towarów. Rząd rosyjski umieścił Tajwan na liście państw i terytoriów nieprzyjaznych Rosji.

Pomimo sankcji, to Tajwan stał się dla rosyjskiej zbrojeniówki głównym dostawcą obrabiarek. Wcześniej kupowane na Zachodzie, zostały tam objęte obostrzeniami. Produkcja chińska nie spełnia wysokich norm jakościowych wymaganych dla precyzyjnej broni, jak systemy rakietowe itp.

Czytaj więcej

Sankcje? Jakie sankcje. Najnowszy gadżet Apple już w Rosji za... 10 tys. dolarów

Kary rosną 16-krotnie

W zeszłym tygodniu Administracja Handlu Międzynarodowego departamentu gospodarczego Tajwanu poinformowała o 16-krotnym wzroście kar finansowych za dostawy zabronionych towarów i technologii do Rosji i na Białoruś.

Władze zapowiedziały także zaostrzenie kontroli nad dostawami tajwańskich technologii do Rosji za pośrednictwem krajów trzecich. Był to od początku wojny największy kanał przerzutowy objętej sankcjami produkcji do Rosji. W przypadku eksportu do „krajów o wysokim ryzyku reeksportu (takich jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i kraje Azji Środkowej)” tajwańscy producenci muszą podać władzom, kto jest końcowym klientem zamówionego sprzętu.

W wypadku braku takiej informacji lub istnienia jakichkolwiek powiązań klienta końcowego z Rosją czy Białorusią, zgody na eksport nie ma.

Czytaj więcej

Waszyngton zaciska pętlę sankcji wokół Kremla

Władze Tajwanu zdecydowały o wpisaniu na listę towarów, których eksport jest zabroniony — produktów high-tech — do Rosji i na Białoruś. Chodzi o 77 typów wysoko-precyzyjnych obrabiarek. Zakaz wejdzie w życie 8 marca.

Sankcje są, ale nie działały dobrze

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił