Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Senat odrzucił ustawę o pomocy dla Ukrainy
Przeciwko zagłosowali republikanie. Ustawa trafi do dalszych prac.
Czytaj więcej
Ustawa, która zapewniłaby wielomiliardową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy i Izraela, została w środę zablokowana w Senacie USA. Jest jeszcze szansa na pomoc dla Ukrainy.
Zełenski: Zbadania każdej rosyjskiej zbrodni ma zasadnicze znaczenie
Dla Ukrainy sprawą fundamentalną jest, aby każda zbrodnia popełniona przez rosyjskich najeźdźców została w pełni zbadana i uzyskała prawomocny i sprawiedliwy wyrok - powiedział Zełenski w cowieczornym wystąpieniu.
Każda z tych zbrodni, jak mówił Zełenski, ma być w pełni zbadana i uzyskała zgodne z prawem i sprawiedliwe przedłużenie proceduralne – aż do odpowiedniego wyroku.
Jak informowały dziś media, Departament Sprawiedliwości USA postawił w stan oskarżenia czterech rosyjskich żołnierzy w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi na Amerykaninie, który podczas inwazji mieszkał na Ukrainie. To pierwszy taki przypadek.
Szef biura Zełenskiego i minister spraw zagranicznych Węgier omawiali postępy Ukrainy na drodze do UE
Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych i handlu zagranicznego Węgier Péterem Szijártó, aby omówić postępy Ukrainy na ścieżce integracji europejskiej.
Rozmowa odbyła się w imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„W najbliższych dniach Rada Najwyższa Ukrainy planuje przyjęcie szeregu ważnych ustaw dotyczących integracji europejskiej. W pełni wywiążemy się z naszych zobowiązań” – podkreślił Jermak.
Szef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że Ukraina liczy na pozytywną decyzję Rady Europejskiej, która spotka się na szczycie w dniach 14–15 grudnia, w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą do UE.
Ukraina inicjuje debatę na temat obecności Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kislica sprzemawiał w środę przed członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił potrzebę przeprowadzenia debaty na temat pozbawienia Federacji Rosyjskiej miejsca w RB ONZ.
- Nadszedł czas na poważną dyskusję na temat obecności delegatów Putina w tej Izbie. Choć wszyscy uznajemy konieczność reformy Rady Bezpieczeństwa, trzeba przyznać, że wszelkie wysiłki będą daremne, jeśli pozwoli się państwu agresorowi cieszyć się prawami stałego członka – powiedział Kislica.
Siły Powietrzne ostrzegają przed atakami dronów na południu Ukrainy
Wojsko poinformowało, że kilka grup dronów szturmowych Shahed na północ od obwodu chersońskiego zbliżało się do obwodu mikołajowskiego. W obu obwodach wydano ostrzeżenie o nalotach.
ONZ: Rosyjskie ataki na ukraińską sieć energetyczną pogarszają warunki humanitarne
W związku ze spadkiem temperatur nasilające się ataki Rosji na ukraińską sieć energetyczną pogarszają warunki humanitarne w całym kraju – ostrzegł wyższy rangą urzędnik ONZ.
Miroslav Jenca, zastępca sekretarza generalnego ds. Europy, Azji Środkowej i Ameryk, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że ukraińskie elektrownie jądrowe również „pozostają zagrożone”.
Kijów przygotowywał się na powtórkę rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną, które miały miejsce zeszłej zimy, co doprowadziło do częstych i poważnych przerw w dostawie prądu.
Rosja „prawie na pewno” modyfikuje drony wyprodukowane w Iranie
Rosja „prawie na pewno” modyfikuje dostarczane przez Iran drony za pomocą broni wyprodukowanej we własnych zakładach i uważa się, że włączyła do swoich projektów elementy ukraińskie, stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Stwierdzono, że zestrzelony pod koniec ubiegłego miesiąca UAV został wyposażony w ukraińską kartę SIM i modem 4G.
Ministerstwo Obrony stwierdziło, że może to wskazywać na „ulepszoną” rosyjską modyfikację mającą na celu poprawę nawigacji lub nawet „próbę złagodzenia ukraińskich środków walki elektronicznej”.
Inne drony szturmowe zostały pomalowane na czarno, aby utrudnić ich identyfikację w nocy.
USA ogłaszają dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 175 mln dolarów
Administracja Joe Bidena przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 175 mln dolarów, obejmujący dodatkową amunicję do systemów HIMARS, amunicję do obrony powietrznej, amunicję artyleryjską i inny sprzęt wojskowy.
„Pakiet ten, wykorzystujący ograniczone zasoby dostępne na pomoc Ukrainie, zapewnia broń i sprzęt o wartości do 175 milionów dolarów w ramach wcześniej zaplanowanych wypłat” – czytamy w oświadczeniu.
„Dopóki Rosja nie zakończy tej wojny poprzez zaprzestanie swoich brutalnych ataków i wycofanie swoich sił z Ukrainy, dla Stanów Zjednoczonych niezwykle ważne jest, aby nadal przewodziły koalicji, którą zbudowaliśmy z ponad 50 krajów, silnie wspierających Ukrainę” - napisała w oświadczeniu administracja Joe Bidena.
Biden apeluje do Kongresu: Kończą się pieniądze i kończy się czas
- Szczerze mówiąc, uważam, że to zdumiewające, że w ogóle dotarliśmy do
tego punktu: republikanie w Kongresie są skłonni dać Putinowi ten największy dar, na jaki mógł liczyć - mówił prezydent USA w Kongresie.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden zaapelował do republikanów o nowy zastrzyk pomocy wojskowej dla Ukrainy, ostrzegając, że zwycięstwo Rosji nad Ukrainą umożliwi Moskwie zaatakowanie sojuszników NATO i może wciągnąć USA w wojnę. W tym samym czasie ogłoszono nowy pakiet pomocy.
G7 ogłasza zakaz handlu rosyjskimi diamentami
Kraje G7 ogłosiły od 1 stycznia zakaz bezpośredniego importu rosyjskich diamentów.
Ograniczenia w pośrednim imporcie zostaną następnie wprowadzone 1 marca, jak stwierdzili członkowie w oświadczeniu wydanym dziś wieczorem.
G7 od kilku miesięcy omawia różne plany zakazania rosyjskich diamentów na swoich rynkach. Wielka Brytania ogłosiła już swój własny zakaz w maju
Zełenski: W kwestiach militarnych Ukraina nie chce polegać wyłącznie na pomoc sojuszników
W przemówieniu do uczestników konferencji obronnej Ukraina-USA w Waszyngtonie prezydent Ukrainy powiedział, że Kijów zwiększa krajową produkcję wojskową we współpracy z partnerami.
„Ukraina aspiruje i jest w stanie stać się darczyńcą bezpieczeństwa dla wszystkich naszych sąsiadów, gdy już zapewni sobie bezpieczeństwo” – powiedział Zełenski.
USA wszczęły sprawę karną przeciwko rosyjskim żołnierzom
Departament Sprawiedliwości USA wszczął sprawę przeciwko rosyjskim oficerom Surenowi Mkrtchanowi, Dmitrijowi Budnikowi oraz dwóm żołnierzom wymienionym jedynie z imienia – Waleremu i Nazarowi.
Postawiono im zarzut porwania i torturowania Amerykanina w obwodzie chersońskim. W kwietniu 2022 r. czterech okupantów porwało obywatela amerykańskiego we wsi Miłowoje w obwodzie chersońskim, biło go i torturowało przez 10 dni.
Reuters: Nepal zatrzymał 10 podejrzanych o werbowanie młodych ludzi do armii rosyjskiej
W Nepalu aresztowano 10 osób zamieszanych w szajkę przemytu ludzi, która namawia młodych ludzi do dołączenia do rosyjskich sił walczących z Ukrainą.
Wcześniej Nepal wezwał Moskwę, aby nie werbowała obywateli tego kraju do rosyjskiej armii i zażądał repatriacji ciał sześciu nepalskich żołnierzy, którzy stracili życie podczas służby w rosyjskich siłach zbrojnych.
Putin wylądował w Rijadzie
Prezydent Rosji przyleciał do Rijadu na rozmowy z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej.
Amerykańska firma oferuje Ukrainie pomoc w budowie schronów przy użyciu drukarek 3D
Ukraińska delegacja w USA podpisała memorandum z firmą Diamond Age w sprawie współpracy przy budowie schronów z wykorzystaniem drukarek 3D, poinformowało 6 grudnia Ministerstwo Przemysłu Strategicznego.
Schrony przeciwbombowe odgrywają kluczową rolę w ochronie ludności ukraińskiej przed codziennymi atakami Rosji. Po tym, jak letni audyt wykazał, że około jedna trzecia schronów na Ukrainie nie nadaje się do użytku, prezydent Wołodymyr Zełenski zlecił władzom uporządkowanie ich.
Były ukraiński deputowany "zlikwidowany" przez SBU
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy jest odpowiedzialna za śmierć Ilii Kywy, który po wybuchu wojny uciekł do Rosji i współpracował z propagandystami Putina. Ciało zastrzelonego polityka zostało znalezione w obwodzie moskiewskim.
Rada Najwyższa Ukrainy pozbawiła Kywę mandatu w marcu 2022 roku. W listopadzie Kywa został skazany przez ukraiński sąd na 14 lat więzienia wraz z konfiskatą majątku na podstawie kilku artykułów ukraińskiego kodeksu karnego, w tym zdrady stanu i publicznego nawoływania do obalenia ustroju konstytucyjnego.
Gen. Skrzypczak gościem czwartkowego programu #RZECZoPOLITYCE
Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej, będzie jutro gościem programu #RZECZoPOLITYCE. Jacek Nizinkiewicz porozmawia z emerytowanym wojskowym m.in. o tym, czy Rosja wygrywa z Ukrainą i czy Władimir Putin jest silniejszy od demokratycznego świata.
Na program #RZECZoPOLITYCE zapraszamy o godz. 9.00 na stronę główną rp.pl, profil Rzeczpospolitej na Facebooku i nasz kanał na YouTube.
Gen. Waldemar Skrzypczak
Krymskie przedszkola nałożyły sankcje na hollywoodzkich superbohaterów
Dyrekcja przedszkoli na okupowanym przez Rosję Krymie zakazała rodzicom wybierania dla swoich dzieci strojów Batmana, Supermana, Spidermana itp. na obchody Nowego Roku.
Powinni za to inspirować się postaciami z rosyjskich baśni.
„Amerykańscy superbohaterowie nie pasują do motywu przewodniego dziecięcych uroczystości i rosyjskich baśni ludowych” – wyjaśnił komitet jednej z przedszkolnych placówek oświatowych kanałowi Kerch Today Telegram.
Z obwodu chersońskiego od momentu wyzwolenia ewakuowano 651 dzieci
Informacje takie przekazuje biuro prasowego Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Sekretarz stanu USA: Potrzeba dalszego wsparcia Ukrainy, by mogła pokonać Rosję
- Musimy zapewnić, że Ukrainie się powiedzie. Musimy zapewnić, że Federacja Rosyjska nadal będzie pokonywana. Jeśli tego nie zrobimy, Putin będzie mógł działać bezkarnie i wówczas otworzymy puszkę Pandory agresji na całym świecie - ostrzegł Antony Blinken.
Czernihów otrzymał 10 autobusów od Rygi
Do Czernihowa trafiło ze stolicy Łotwy 10 używanych autobusów Solaris Urbino 12, przekazanych przez delegację z Rygi.
Ukraińscy partyzanci zlokalizowali sztab niezidentyfikowanej rosyjskiej jednostki w Eupatorii na okupowanym Krymie
Na kanale ruchu partyzanckiego ATESZ opublikowano zdjęcia i nagrania z miejsca, w którym znajduje się sztab jednostki.
Członek parlamentu samozwańczej republiki w Ługańsku ranny w eksplozji samochodu
Do eksplozji doszło w centrum Ługańska - poinformował Władimir Rogow, przedstawiciel władz okupacyjnych. Jak powiedział Rogow Oleg Popow został ranny w eksplozji samochodu, do której doszło w centrum Ługańska.
Dostawy sprzętu dla ukraińskiej armii opóźniają się przez protest na granicy Polski z Ukrainą
Reuters wskazuje też na inny skutek protestu - wzrost kosztów transportu z Polski na Ukrainę.
Czytaj więcej
Organizacje charytatywne i pozarządowe dostarczające pomoc wojskową Ukrainie mierzą się z kilkutygodniowymi opóźnieniami swoich dostaw w związku z protestem na polskiej granicy - podaje Reuters.
Szmyhal: Rosyjskie aktywa przeznaczyć na Ukrainę
"Zamrożone rosyjskie aktywa powinny zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy" - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal informując, że wziął udział w spotkaniu w sprawie konfiskaty rosyjskich aktywów za granicą, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele kancelarii prezydenta Ukrainy, Narodowego Banku Ukrainy oraz dyplomaci. Na spotkaniu omawiano wprowadzanie międzynarodowych mechanizmów prawnych dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzone Ukrainie. Premier Ukrainy wyraził pogląd, że konfiskacie powinien podlegać majątek rosyjskich oligarchów i majątek Rosji. "Agresor powinien ponieść pełną odpowiedzialność za swoje działania. Konfiskata aktywów jest pierwszym krokiem" - ocenił.
Ukraina wyzwoliła 50 proc. zajętych przez Rosjan dzięki zachodniej broni
Minister obrony Ukrainy, Rustem Umerow oświadczył, że Ukraina, dzięki broni przekazanej przez Zachód, wyzwoliła ok. 50 proc. terytorium zajętego przez Rosjan po 24 lutego 2022 roku. Umerow mówił o "sukcesach Ukrainy na polu walki".
Samolot Putina lecący do Abu Zabi eskortowały cztery myśliwce Su-35S
Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Ukraina ma trzech nowych generałów
Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu pierwszego stopnia generalskiego trzem pułkownikom - płk. Wadymowi Łabuńcowi, płk. Serhijowi Riabce i płk. Anatolijemu Salijowi.
Władimir Putin w ZEA mówi o "bezprecedensowym poziomie" relacji z tym krajem
Przebywający z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Władimir Putin oświadczył, że ZEA stały się "głównym partnerem handlowym Rosji w świecie arabskim", a relacje Rosji z ZEA osiągnęły "bezprecedensowo wysoki poziom".
Grigorij Jawliński chce walczyć o prezydenturę Rosji apelując o zawieszenie broni na Ukrainie
Jawliński miał porozumieć się z Kremlem, że - w zamian za zgodę na start w wyborach prezydenckich - będzie w kampanii krytykował ukraiński rząd i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
Grigorij Jawliński, lider partii Jabłoko opowiada się za zawieszeniem broni na Ukrainie.
Władze obwodu sumskiego: Rośnie aktywność rosyjskich grup dywersyjnych
Wołodymyr Artiuch, szef Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że Rosjanie zmienili taktykę na pograniczu Rosji z Ukrainą w obwodzie sumskim i coraz częściej na terytorium obwodu sumskiego pojawiają się rosyjskie grupy sabotażowe i dywersyjne. Granica obwodu sumskiego z Rosją liczy 560 km.
Fidesz chce, by rząd Orbana zablokował dyskusję o Ukrainie w UE
Viktor Orban już wcześniej ostrzegał, że przywódcy państw UE mogą nie osiągnąć konsensusu w sprawie rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i zaproponował zdjęcie tego tematu z agendy najbliższego szczytu UE.
Czytaj więcej
Unia Europejska miała rozważyć wniosek KE o rozpoczęcie negocjacji członkowskich z aspirującą do UE Ukrainą na szczycie w grudniu.
Kreml zapowiada, że będzie "uważnie przyglądał się" szczytowi G7
W środowym, zamkniętym dla mediów zdalnym spotkaniu przywódców państw G7, uczestniczyć ma prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W okupowanym Kerczu przedszkolakom zabroniono przebierania się za amerykańskich superbohaterów
Informacje takie pojawiły się na kanałach w serwisie Telegram. Na kanale "Kercz Dzisiaj" można przeczytać, że w okresie Nowego Roku przedszkolacy mają przebierać się za bohaterów rosyjskich bajek. Jedna z matek dziewczynki w wieku przedszkolnym w Kerczu oświadczyła, że w grupie jej córki wszystkie dziewczynki będą przebrane za Śnieżynki.
Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 17 marca?
Andriej Kliszas, szef komisji konstytucyjnej Rady Federacji poinformował, że izba wyższa rosyjskiego parlamentu rozważy w środę czy wyznaczyć na datę wyborów prezydenckich w Rosji na 17 marca 2024 roku.
W dniu święta Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy
"Dziękuję wam żołnierze, za waszą służbę, za ochronę Ukrainy. Dziękuję wam wszystkim, wszystkim Ukraińcom, za wasz heroizm" - napisał Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram.
USA i Szwecja podpisały porozumienie o współpracy obronnej
O porozumieniu poinformował amerykański Departament Stanu. Porozumienie ma stanowić wzmocnienie bezpieczeństwa Szwecji w czasie, gdy ta czeka na formalne przyjęcie do NATO. Zgody na rozszerzenie NATO o Szwecję nie wyraziły jeszcze Turcja i Węgry.
Putin odwiedza w środę ZEA i Arabię Saudyjską
W czasie wizyty na Bliskim Wschodzie Władimir Putin ma rozmawiać na temat wydobycia ropy, współpracy w ramach OPEC+, a także wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie.
Chersońska obwodowa administracja wojskowa pokazuje skutki ostrzału Chersonia
Nagranie, na którym widać skutki nocnego ostrzału Chersonia opublikowano na profilu władz obwodu chersońskiego na Facebooku.
Ministerstwo Energii Ukrainy podało, że 423 miejscowości na Ukrainie są odcięte od prądu
Miejscowości te są odcięte od prądu ze względu na trudne warunki pogodowe oraz toczące się na Ukrainie walki.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 17,522 mln osób
5 grudnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 16,3 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,731 mln osób.
Szef ukraińskiego parlamentu: Nie można wstrzymać wsparcia dla Ukrainy
Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej, ukraińskiego jednoizbowego parlamentu, przebywa z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych.
"Jestem wdzięczny Kongresowi USA i całemu narodowi amerykańskiemu za okazaną nam pomoc" - oświadczył w mediach społecznościowych dodając, że jest wdzięczny za 22,9 mld dol. (91,8 mld zł) wsparcia budżetowego i pomoc obronną w wysokości 44 mld dol. (176,4 mld zł).
"Nie można pozwolić na wstrzymanie dalszego wsparcia, ponieważ walczymy o wartości demokratyczne, które jednoczą dziś cały świat" - ocenił Rusłan Stefanczuk.
Wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy wyniosło 47 mld zł
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 29 mln funtów (146,5 mln zł) i zwiększenie wsparcia o 7,75 mln funtów (39 mln zł) na działania humanitarne. Łączne wsparcie wojskowe, humanitarne i gospodarcze Wielkiej Brytanii dla Ukrainy wynosi obecnie 9,3 mld funtów (47 mld zł).
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych podało, że Cameron udaje się ze swą pierwszą podróżą do Waszyngtonu m.in. po to, by potwierdzić wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. W środę Wielka Brytania obejmie sankcjami "dostawców wojskowych wspierających machinę wojenną Putina".
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią cztery rosyjskie okręty, żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr - wynika z informacji ukraińskiej marynarki wojennej.
Ostrzał w obwodzie zaporoskim
Szef administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 24 osady w regionie. Odnotowano 151 uderzeń - głównie ostrzał artyleryjski oraz ataki za pomocą dronów. Jedna osoba cywilna została ranna, do władz wpłynęło dziewięć zgłoszeń o zniszczeniach budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury.
W obwodzie donieckim zginął cywil
We wtorek w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim rannych zostało siedem osób, a jedna - w mieście Czasiw Jar - zginęła - podał szef władz obwodowych Ihor Moroz.
W ciągu doby rosyjska armia ostrzelała 18 miejscowości w obwodzie charkowskim
Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Rankiem w okupowanym Berdiańsku rozległa się eksplozja
Informacje takie przekazuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow.
W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 101 razy
W wyniku ostrzału trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
Ukraińcy obchodzą dziś Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy
Święto obchodzone jest w rocznicę przyjęcia przez parlament Ukrainy Ustawy o Siłach Zbrojnych Ukrainy i Ustawy o obronności Ukrainy.
W nocy nad Ukrainą strącono 41 dronów-kamikadze
Rosjanie atakowali w nocy cele na Ukrainie przy użyciu 48 dronów-kamikadze Shahed 136/131 - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 335 110 żołnierzy, 5 600 czołgów, 10 456 pojazdów opancerzonych, 8 024 zestawy artyleryjskie, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 083 bezzałogowe statki powietrzne, 1 570 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 532 pojazdy (w tym cysterny) i 1 153 jednostki sprzętu specjalnego.
W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 91 potyczek
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 104 ataki powietrzne i 101 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
W Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem 12. pakietu sankcji wobec Rosji
Nowe sankcje miałyby objąć m.in. wprowadzenie zakazu importu LPG z tego państwa. W ocenie analityków i importerów Polska może je odczuć najbardziej spośród 27 krajów Wspólnoty.
Czytaj więcej
Spośród krajów UE embargo na rosyjski autogaz najmocniej uderzy w polski rynek. Dlatego też importerzy domagają się wprowadzania okresu przejściowego i nowych inwestycji.
Polska próbuje przekonać KE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników
Znakomita większość krajów tego nie chce i uważa, że trzeba pomagać Ukrainie. Komisja Europejska uważa, że Polska zachowuje się bezprawnie, bo jej obowiązkiem jest pilnowanie wykonania unijnej umowy, a nie popieranie każdego protestu, który taką umowę blokuje. Co więcej, Bruksela przypomina Polsce, jak to jej tańsi przewoźnicy zalali rynki krajów zachodnich po akcesji Polski do UE.
Czytaj więcej
Protest drogowców niewiele dał. Bruksela uważa, że jest on nielegalny i niemoralny, inni wzywają do przywrócenia porządku, a Kijów skarży się na szkody gospodarcze.
Strategicznie celem Viktora Orbána jest blokowanie czy opóźnianie wejścia Ukrainy do UE wszelkimi możliwymi metodami
Na razie strategicznego poparcia dla swoich pomysłów nie ma. Nawet jeśli teraz pojawią się jakieś ustępstwa dla jego politycznych przyjaciół, to nie osłabi to poparcia dla Ukrainy - pisze w komentarzu Anna Słojewska, dziennikarka działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Unia Europejska ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Tradycyjnie wetem grozi węgierski premier, choć tym razem nie chodzi mu o pieniądze.
Moskwie dodają otuchy informacje o rosnących kłopotach ukraińskiej armii, pozbawionej wsparcia USA oraz UE
Perspektywa ciężkiej dla Ukrainy zimy na froncie sprawia, że Kreml rozwija dyplomatyczne działania mające zachęcić Zachód do całkowitego porzucenia Ukrainy. Nie zwraca się przy tym do najbliższych sąsiadów Kijowa (np. Polski czy państw bałtyckich), lecz największych państw Zachodu, uważając, że jeśli one podejmą decyzję, to inni będą musieli się podporządkować.
Czytaj więcej
Kreml doszedł do wniosku, że Zachód jest już zmęczony wspieraniem Ukrainy i może porzucić Kijów.
Plan Putina jest taki: prowadzić nawet przy wielkich stratach w ludziach wojnę przynajmniej do początku 2025 roku
Jeśli taki scenariusz faktycznie zrodził się w głowie rosyjskiego dyktatora, to może on nabrać realnych kształtów znacznie wcześniej, niż on sam się tego spodziewał. Donald Trump od siedmiu tygodni blokuje bowiem zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy (60 mld dol.), o jaki wystąpił Joe Biden. Wierna Trumpowi, radykalna frakcja szachuje całą Partię Republikańską, bo jej większość jest tu mała.
Czytaj więcej
Pod naciskiem Donalda Trumpa republikanie blokują w Kongresie wsparcie dla Kijowa. Niepewna jest też pomoc Unii dla Ukraińców.
Do końca 2023 roku rosyjska Duma ma przyjąć ustawę uznającą Morze Azowskie za wewnętrzne Morze Rosji
Ukraina utraciła dostęp do Morza Azowskiego w pierwszej fazie wojny, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Dotarcie do Morza Azowskiego było jednym z celów kontrofensywy Ukrainy, która rozpoczęła się w czerwcu, ale nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
Czytaj więcej
Rosyjska Duma proceduje ustawę, która uzna Morze Azowskie za wewnętrzne morze Rosji - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
W środę odbędzie się zdalny szczyt przywódców grupy G7
O szczycie poinformował Biały Dom. Nie podano tematu szczytu, wiadomo, że odbywać się on będzie za zamkniętymi drzwiami, bez udziału prasy. Szczyt ma miejsce w czasie, gdy w USA i UE trwają dyskusje o dalszej pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy. W szczycie G7 weźmie udział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali siedem miejscowości w obwodzie sumskim
Obwód sumski został 5 grudnia ostrzelany przez Rosjan 15 razy - podaje obwodowa administracja wojskowa.
W nocy w obwodzie chmielnickim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Informacje takie przekazał zastępca szefa administracji obwodowej, Serhij Tiurin.
Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy opublikował nagranie przedstawiające zniszczenie drona-kamikadze przez obronę powietrzną
Z wpisu Mykoły Oleszczuka na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że dron został zniszczony w czasie ataku, który Rosja przeprowadziła we wtorek wieczorem.
Minister obrony Szwecji: Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to potrzebne
Pål Jonson, minister obrony Szwecji, w czasie dyskusji organizowanej przez think tank Atlantic Council w Waszyngtonie, oświadczył, że "wspieranie Ukrainy, która broni Europy i międzynarodowego bezpieczeństwa przed rosyjską ekspansją militarną, jest dla Szwecji inwestycją we własne bezpieczeństwo". - Mierzymy się z najgorszą sytuacją pod względem bezpieczeństwa w Europie od końca II wojny światowej. Postawię sprawę jasno w jednej kwestii: Szwecja będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to potrzebne - podkreślił.
Na Ukrainie zginął były pracownik Urzędu Miasta Lublin
Jak poinformował na Facebooku prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, z Ukrainy dotarła wiadomość o śmierci Mykoły Miałkowskiego, byłego pracownika Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. "W dniu wybuchu wojny wyjechał, by bronić swojej ojczyzny i walczyć o wolność" - napisał Żuk na Facebooku.
W ciągu doby ukraińska armia zniszczyła na południu Ukrainy dziewięć zestawów artyleryjskich
Na swoim kanale w serwisie Telegram Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o wyeliminowaniu 47 rosyjskich żołnierzy, zniszczeniu dziewięciu zestawów artyleryjskich, jednego zestawu przeciwlotniczego Osa, jednego zestawu do walki radioelektronicznej oraz czterech dronów-kamikadze Shahed.
W 2023 roku straż graniczna Ukrainy nie wypuściła z kraju 2 200 przedstawicieli władz
Informacje takie przekazał na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik straży granicznej, Andrij Demczenko.
Wielka Brytania ma objąć w środę sankcjami dostawców sprzętu i części, które potencjalnie mogą być wykorzystywane przez armię Rosji
MSZ Wielkiej Brytanii w wydanym komunikacie podkreślił, że sankcje zostaną nałożone na osoby fizyczne i prawne, które zapewniają Rosji zasoby niezbędne do kontynuowania wysiłku zbrojnego.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.