Rosja uzna Morze Azowskie za swoje wewnętrzne morze?

Rosyjska Duma proceduje ustawę, która uzna Morze Azowskie za wewnętrzne morze Rosji - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Publikacja: 06.12.2023 05:52

Ukraina utraciłą dostęp do Morza Azowskiego w pierwszej fazie wojny

Ukraina utraciłą dostęp do Morza Azowskiego w pierwszej fazie wojny

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651

Jak pisze ISW uznanie Morza Azowskiego za wewnętrzne Morze Rosji ma stworzyć warunki do wymuszenia uznania nielegalnej aneksji części obwodów: chersońskiego, zaporoskiego i donieckiego.

Rosja i Ukraina wypowiedziały traktat dotyczący Morza Azowskiego

Ukraina utraciła dostęp do Morza Azowskiego w pierwszej fazie wojny, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Dotarcie do Morza Azowskiego było jednym z celów kontrofensywy Ukrainy, która rozpoczęła się w czerwcu, ale nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Czytaj więcej

Fiasko kontrofensywy Ukrainy. Analiza: Nic nie poszło zgodnie z planem

O tym, że Duma będzie chciała do końca 2023 roku przyjąć ustawę, która formalnie określi Morze Azowskie mianem wewnętrznego morza Rosji, poinformował Michaił Szeremet, parlamentarzysta wybrany na okupowanym przez Rosję od 2014 roku Krymie.

ISW przypomina, że w latach 2003 i 2004 Rosja i Ukraina ratyfikowały traktat uznający Morze Azowskie za morze zarówno rosyjskie, jak i ukraińskie. Z traktatu wynikało, że jednostki rosyjskie i ukraińskie mogą korzystać na wodach Morza Azowskiego z wolności żeglugi.

Ukraińcy umocnili kontrolę nad wsią Stepowe znajdującą się na północno-zachodnim podejściu do Awdijiwki

Strona ukraińska wypowiedziała traktat w lutym 2023 roku, zarzucając Rosji, że ta naruszyła postanowienia traktatu, z których wynikało, że wszelkie kwestie dotyczące Morza Azowskiego powinny być rozwiązywane pokojowo, w drodze rozmów dwustronnych. Ukraina podkreślała też, że swoboda żeglugi rosyjskich okrętów wojennych po wodach Morza Azowskiego zagraża bezpieczeństwu Ukrainy.

Rosja wypowiedziała traktat w czerwcu 2023 roku uzasadniając to tym, że Ukraina utraciła dostęp do Morza Azowskiego po nielegalnej aneksji przez Rosję okupowanych części obwodów donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego jesienią 2022 roku.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosjanie nacierają na Awdijiwkę i Kupiańsk

Tymczasem na ukraińskich frontach Rosjanie kontynuują natarcie na Awdijiwkę.

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej tego miasta przekonywał, że Ukraińcy umocnili kontrolę nad wsią Stepowe znajdującą się na północno-zachodnim podejściu do Awdijiwki.

- Wczoraj i przedwczoraj nasza strona przeprowadziła bardzo poważne działania stabilizacyjne - powiedział Barabasz dodając, że Stepowe znajduje się pod pełną kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

Tymczasem popularny rosyjski bloger wojskowy, Rybar, podał, że Rosjanie zajęli tereny wokół wioski, znajdującej się 5 km od Awdijiwki.

Awdijiwka uważana jest za bramę do okupowanego od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów Doniecka. Miasto od tygodni jest celem rosyjskich ataków.

Barabasz przyznaje, że w Awdijiwce walki toczą się w dzielnicy przemysłowej, ale podkreśla, że teren znajdującej się w mieście koksowni znajduje się pod kontrolą ukraińskiej armii.

Rosjanie mają w ostatnich dniach nacierać na znajdujący się w obwodzie charkowskim Kupiańsk. Miasto to było w przeszłości zajęte przez Rosjan, ale Ukraińcy wyzwolili je w czasie kontrofensywy z jesieni 2022 roku. Obecnie walki mają toczyć się w pobliżu Synkiwki, znajdującej się ok. 9 km od Kupiańska.

Jak pisze ISW uznanie Morza Azowskiego za wewnętrzne Morze Rosji ma stworzyć warunki do wymuszenia uznania nielegalnej aneksji części obwodów: chersońskiego, zaporoskiego i donieckiego.

Rosja i Ukraina wypowiedziały traktat dotyczący Morza Azowskiego

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Premier Armenii Nikol Paszynian: Azerbejdżan przygotowuje nowy atak
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać
Konflikty zbrojne
Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Zełenski zaprasza Trumpa na front. I mówi co musi się stać, by wojna się skończyła
Konflikty zbrojne
Think tank analizuje wywiad Dmitrija Miedwiediewa. "Mówi, że Rosja zajmie Kijów"