04:48
21.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 636
00:16
21.11.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
21.11.2023

Granica polsko-ukraińska. Do kierowców dołączą rolnicy

Do protestujących polskich kierowców ma dołączyć około 100 rolników. Chcą zablokować ruch na drodze krajowej DK 28, prowadzącej do przejścia w Medyce. Ma to być gest solidarności z kierowcami, ale rolnicy będą też protestować przeciwko napływowi do Polski taniego ziarna ze Wschodu.

Czytaj więcej

Media: Polscy rolnicy planują przyłączyć się do protestu granicznego
23:41
20.11.2023

Rodziny walczących Rosjan domagają się ich powrotu

W tym miesiącu krewne żołnierzy wysłanych na Ukrainę w ramach „częściowej” mobilizacji 300 000 żołnierzy wysłanej w zeszłym roku przez prezydenta Władimira Putina na front, opublikowały apel na kanale Put' Domoj (Droga do Domu) na Telegramie, żądając „całkowitej demobilizacji”.

Czytaj więcej

Rosjanki wychodzą na ulice. Pierwsze protesty rodzin żołnierzy walczących na Ukrainie
23:10
20.11.2023

Alarm w wielu regionach Ukrainy. Siły powietrzne ostrzegają o możliwych atakach dronów

22:51
20.11.2023

Rosjanie przeszli do ofensywy pod Bachmutem

Dowództwo Wojsk Lądowych Ukrainy podaje, że Rosjanie „zebrali odpowiednie rezerwy” pod Bachmutem i przystępują do działań ofensywnych.

Wołodymyr Fito, szef służby public relations Dowództwa Ukraińskich Sił Lądowych, przekazał, że siły rosyjskie próbują odzyskać utracony teren. - Wróg około dwa tygodnie temu przeszedł z działań defensywnych do ofensywnych, próbując odzyskać utracone wcześniej pozycje - mówił Fito.

22:24
20.11.2023

Błaszczak: Demografia pozwala nam na to, by stworzyć co najmniej 300-tysięczną armię

Szef Ministerstwa Obrony zarzucił opozycji, która przejmie władzę po Prawie i Sprawiedliwości, że podczas swoich wcześniejszych rządów nie starała się zaspokoić potrzeb Rzeczpospolitej, jeśli chodzi o armię.

Czytaj więcej

Mariusz Błaszczak o opozycji: Ci ludzie nie potrafią rządzić
21:50
20.11.2023

Brytyjski wywiad: Tysiące ukraińskich dzieci w obozach

Rosjanie umieścili co najmniej 11 tysięcy ukraińskich dzieci w 43 „obozach reedukacyjnych” – podaje brytyjski wywiad.

Reedukacji poddawani są zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Uczą się rozbierać karabin szturmowy Kałasznikowa, śpiewać rosyjskie pieśni patriotyczne i przygotowywać się do kariery wojskowej.

21:33
20.11.2023

Austin zapewnia: Ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy nadal obecne w Kongresie

Lloyd Austin, Sekretarz Obrony USA, uważa, że w Kongresie nadal obecne jest ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy, a jego departament będzie kontynuował prace nad zatwierdzeniem dodatkowego finansowania Kijowa na obronę i inne potrzeby.

- Nadal widzę ponadpartyjne wsparcie w obu izbach Kongresu i wiem, że jest kilka rzeczy, nad którymi musimy w dalszym ciągu pracować, aby uzyskać zatwierdzenie dodatkowego wniosku. Będziemy w dalszym ciągu współpracować z Kongresem, aby to zrobić – powiedział szef Pentagonu.

21:06
20.11.2023

USA o szczegółach nowego pakietu pomocy dla Ukrainy

Informacja o kolejnym pakiecie pomocy, początkowo bez szczegółów, pojawiła się w dniu wizyty sekretarza obrony Lloyda Austina w Kijowie.

Czytaj więcej

Pentagon ujawnia szczegóły nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy
20:41
20.11.2023

Ukraina zwalnia dwóch urzędników ds. cyberbezpieczeństwa w związku ze śledztwem w sprawie defraudacji

Ukraina zwolniła dwóch najwyższych urzędników ds. cyberbezpieczeństwa w związku z dochodzeniem w sprawie defraudacji obejmującej zakup oprogramowania.

Wiktor Żora jest najbardziej znany jako twarz wspieranych przez Zachód wysiłków Ukrainy mających na celu obronę przed rosyjskimi kampaniami hakerskimi. Został zwolniony wraz ze swoim szefem Jurijem Szczeholem, szefem Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji

Z oświadczenia Narodowego Biura Antykorupcyjnego wynika, że wśród podejrzanych znaleźli się szef wywiadu państwowego i jego zastępca oraz „dyrektor generalny i pracownik przedsiębiorstwa państwowego”, a w akcję zaangażowana była Służba Łączności Specjalnej.

20:07
20.11.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy rozmawiał z szefem estońskiego MSZ o przystąpieniu Ukrainy do UE

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Estonii Dmytro Kułeba i Margus Tsahkna rozmawiali o przyszłym rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Kułeba ujawnił, że koordynował etapy przystąpienia Ukrainy do UE i grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, „na którym oczekuje się podjęcia decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych”.

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą do UE zostanie rozważona na grudniowym szczycie przywódców UE. W tej chwili przeszkodą mogą stać się Węgry, które zapowiadają blokowanie korzystnych dla Kijowa decyzji.

19:41
20.11.2023

USA oferują kolejne 100 milionów dolarów pomocy – w tym nową obronę przeciwlotniczą

Stany Zjednoczone zadeklarowały przekazanie Ukrainie dalszych 100 milionów dolarów na pomoc obronną, która ma obejmować przechwytywacze obrony powietrznej i broń przeciwpancerną.

Nie podano żadnych dalszych szczegółów, ale deklaracja pojawia się  tego samego dnia, w którym sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedził Kijów.

19:22
20.11.2023

Słowacja grozi Unii zablokowaniem 12 pakietu sankcji. Ma warunek

Drugi po Węgrzech kraj unijny z prorosyjskim rządem zaczyna bronić interesów kraju-agresora w Brukseli. Słowackie władze grożą zablokowaniem 12 pakietu sankcji, jeżeli znajdzie się w nich zakaz importu paliwa jądrowego z Rosji.

Czytaj więcej

Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku
18:58
20.11.2023

Ukraina opracowała drona Backfire odpornego na rosyjską wojnę elektroniczną

Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego informuje, że ze względu na pełną autonomię drona, Rosjanie nie są w stanie obliczyć jego współrzędnych ani zlokalizować  naziemnych operatorów.

18:34
20.11.2023

Japonia dostarcza sprzęt do usuwania min dla Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy

Jednostki Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy otrzymały z Japonii sprzęt do rozminowywania, w tym pojazdy specjalne i wykrywacze min.

Ihor Kłymenko, Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy, poinformował, że pakiet pomocowy obejmuje 40 pojazdów specjalnych, 50 ręcznych wykrywaczy min, a także specjalne pojemniki i płyn gaśniczy.

18:02
20.11.2023

Media: Producenci obuwia dla armii rosyjskiej importowali materiały z UE o wartości ponad 4 milionów dolarów

Z badania Trap Aggressor wynika, że ​​producenci obuwia dla armii rosyjskiej zakupili w tym roku z Unii Europejskiej surowce i komponenty o wartości ponad 4 mln dolarów.

Produkty obejmują skórę, klej, części zamienne do maszyn obuwniczych itp.

Największymi europejskimi dostawcami byli włoska Conceria Cervinia Spa, białorusko-niemiecki Belintertrans Germany i niemiecka firma Neuhaus.

17:36
20.11.2023

Sankcje USA odbiorą Rosji 4 proc. rynku LNG

Amerykańskie sankcje na nowe rosyjskie zakłady produkcji gazu skroplonego Arctic LNG 2 pozbawią Rosję nawet 4 proc. światowego rynku tego surowca.

Czytaj więcej

Rosja straci 4 proc. rynku LNG. Efekt sankcji USA nałożonych na jeden projekt
17:07
20.11.2023

Rada Najwyższa Ukrainy proponuje wprowadzenie nowego święta

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn byłby obchodzony 19 listopada.

16:47
20.11.2023

Turcja, Rumunia i Bułgaria negocjują utworzenie wspólnych sił  do rozminowania Morza Czarnego

Turcja, Rumunia i Bułgaria są bliskie zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia wspólnych sił w celu usunięcia min, które trafiają do Morza Czarnego w wyniku agresji Rosji na Ukrainę – podaje Bloomberg, powołując się na własne źródła w rządach tych krajów.

Według raportu szczegóły tego porozumienia zostaną omówione na spotkaniu wiceministrów obrony trzech krajów w Ankarze 22 listopada.

Spotkanie polityków odbędzie się kilka dni po tym, jak naczelny dowódca Marynarki Wojennej Turcji Ercument Tatlioglu wyraził swój sprzeciw wobec obecności Marynarki Wojennej innych sojuszników NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, na Morzu Czarnym. Stwierdził, że może to jeszcze bardziej zwiększyć napięcia w regionie.

16:17
20.11.2023

Duma Państwowa zaproponowała wprowadzenie w Rosji zakazu adopcji dzieci przez obywateli państw NATO

Rosja może zakazać obywatelom krajów, które dopuszczają zmianę płci, adopcji dzieci. Odpowiedni projekt ustawy przygotował zastępca Dumy Państwowej Wasilij Piskarew. Podkreślił, że w większości krajów NATO zmiana płci jest dozwolona.

- W tym przypadku nie możemy zagwarantować, że dziecko po adopcji nie będzie wychowywane w rodzinie jednopłciowej ze względu na zmianę płci rodziców. Z naszej strony jesteśmy jednak zobowiązani dopilnować, aby dzieci dorastały w normalnym środowisku społecznym i tradycyjnych wartościach rodzinnych – stwierdził.

15:50
20.11.2023

Ołeksij Daniłow: Po wyborach prezydenckich w Rosji możliwa powszechna mobilizacja

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, w przemówieniu przygotowanym na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie przekonuje, że Rosja w swojej "obecnej imperialnej formie, stanowi zagrożenie dla sąsiadów, Europy i całego światowego porządku". Daniłow w tekście, który można znaleźć na stronie Rady pisze, że gospodarka Rosji przechodzi coraz bardziej w tryb wojenny, a po wyborach prezydenckich w 2024 roku w Rosji możliwa jest powszechna mobilizacja. Daniłow twierdzi też, że celem Rosji pozostaje zniszczenie ukraińskiego państwa.

15:36
20.11.2023

Wiceminister obrony Ukrainy poinformował o stworzeniu specjalnej struktury w resorcie obrony, której celem jest integracja myśliwców F-16 z ukraińską armią

Jak poinformował gen. Ołeksandr Pawliuk w resorcie obrony Ukrainy ma powstać "Biuro-61", które ma "organizować kompleksowe wsparcie dla procesu integracji myśliwców wielozadaniowych F-16 z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

15:18
20.11.2023

Ukraińska tenisistka Elina Switolina zbiera pieniądze na pomoc Ukrainie i została właśnie ambasadorką marki odzieżowej Dockers

Switolina działa na rzecz UNITED24 – platformy darowizn zarządzanej przez ukraiński rząd, której jest ambasadorką. „Czuję się szczęśliwa i dumna, że mogę reprezentować Ukrainę. Nie tylko na korcie tenisowym, ale także w innych aspektach”, podkreśla. UNITED24 zajmuje się odbudową terenów zniszczonych podczas działań wojennych. Ona sama nadzoruje odbudowę jednej z kamienic w Irpieniu. Niedawno zawodniczka zorganizowała wieczór charytatywny, podczas którego zebrano ponad 240 tys. euro na rzecz Funduszu Charytatywnego jej imienia, z czego 57 tys. przekazała na zakup generatorów prądu do ukraińskich szpitali, a później wsparła inicjatywę pierwszej damy Oleny Zełenskiej, wzywającej do pomocy w zbiórce środków na zakup karetek pogotowia.

Czytaj więcej

Elina Switolina: Tenisistka, matka, żona, Ukrainka
15:01
20.11.2023

Rosja złożyła protest przeciwko zamknięciu przez Finlandię części przejść na granicy między obydwoma państwami

Protest został złożony na ręce ambasadora Finlandii w Rosji. Rosja decyzję, by zamknąć cztery przejścia graniczne na granicy Rosji z Finlandią w związku z gwałtownym wzrostem napływu do Finlandii imigrantów starających się o azyl, co - według Helsinek - jest wynikiem świadomych działań Moskwy - Rosja określiła jako "prowokacyjną" i mającą na celu "zaognienie dwustronnych relacji".

14:35
20.11.2023

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował o skutkach ostrzału Nikopola

Serhij Łysak zamieścił zdjęcia zniszczeń wywołanych ostrzałem Nikopola przez rosyjską artylerię. W ostrzale zginęła 83-letnia kobieta, a 53-letni mężczyzna został ranny.

13:58
20.11.2023

Ambasador Ukrainy w Polsce apeluje o odblokowanie granicy między Polską a Ukrainą

Wasyl Zwarycz oświadczył, że "granica nie może być zakładnikiem" i że "musi łączyć, nie dzielić", zwłaszcza, że jest to "granica pomiędzy Ukrainą a UE. Na granicy polsko-ukraińskiej trwa protest polskich przewoźników, którzy domagają się przywrócenia przez UE pozwoleń na jazdę ukraińskich ciężarówek po drogach UE.

13:38
20.11.2023

Szef MSZ Rosji będzie rozmawiał o sytuacji w Strefie Gazy z szefami dyplomacji państw Ligi Arabskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej

O rozmowach Siergieja Ławrowa z szefami dyplomacji państw arabskich poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

13:15
20.11.2023

Władimir Putin spotka się w Moskwie z prezydentem Tadżykistanu

Spotkanie Putina z Emomalim Rahmonem odbędzie się 21 listopada. Prezydent Tadżykistanu przybędzie do Moskwy z oficjalną wizytą.

12:40
20.11.2023

Jurij Szczygol, szef ukraińskiej Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, odwołany ze stanowiska

O dymisji poinformował Taras Melniczuk, przedstawiciel rządu przy Radzie Najwyższej (parlament Ukrainy).

12:36
20.11.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 536 samolotów, 254 śmigłowce, 9 045 dronów, 441 zestawów przeciwlotniczych, 13 489 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 138 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 15 422 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych. 

12:03
20.11.2023

Ukraina odzyskała ciała 94 poległych żołnierzy

11:48
20.11.2023

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego spotkał się z prezesem koncernu Fox, Lachlanem Murdochem

Andrij Yermak przedstawił Murdochowi, który przebywa z wizytą na Ukrainie, informacje na temat aktualnej sytuacji na froncie, mówił też jakie skutki dla cywilów niesie rosyjska agresja na Ukrainę.

11:16
20.11.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy informuje o zniszczeniu dwóch rosyjskich radarów w obwodzie kurskim

Radary miały zostać zniszczone 18 listopada.

10:53
20.11.2023

Kreml "nie akceptuje" oskarżeń formułowanych przez fińską straż graniczną

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla nazwał "nieakceptowalnymi" oskarżenia formułowane przez fińską straż graniczną, która twierdzi, że rosyjskie władze pomagają imigrantom dostać się na granicę Finlandii z Rosją, aby wywołać kryzys migracyjny. W związku z taką praktyką, którą Moskwie zarzucają Helsinki, Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne na granicy z Rosją. Pieskow odmówił komentarza na temat oskarżeń i podkreślił, że "z przejść granicznych (po rosyjskiej stronie - red.) korzystają te osoby, które mają do tego prawo".

10:40
20.11.2023

Biełaruskali pozwał Litwę do międzynarodowego arbitrażu

Koncern nawozowy domaga się miliarda euro odszkodowania za uniemożliwienie tranzytu nawozów kolejami litewskimi.

Czytaj więcej

Nawozowa skarbonka Łukaszenki. Biełaruskali pozywa Litwę o odszkodowanie
10:17
20.11.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili 283 żołnierzy na froncie południowym

Informacje takie przekazuje gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" walczącego na południu Ukrainy. Oprócz 283 żołnierzy Rosjanie stracili też osiem jednostek sprzętu. Ukraińcy mieli też zniszczyć skład amunicji.

10:00
20.11.2023

Dwie osoby ranne w ostrzale obwodu sumskiego

56-letnia kobieta i jej 28-letni syn zostali ranni w wyniku ostrzału obwodu sumskiego przez Rosjan - podaje biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

09:24
20.11.2023

Wołodymyr Zełenski spotkał się z dziennikarzem Fox News, Benjaminem Hallem, który w marcu 2022 roku został ranny na Ukrainie

Hall został ranny relacjonując przebieg walk w rejonie Kijowa.

09:21
20.11.2023

Bułgaria zakazuje importu rosyjskiej ropy

Bułgaria jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wprowadzi prawny zakaz importu rosyjskiej ropy od 1 marca 2024 roku.

Czytaj więcej

Bułgaria kończy z ropą z Rosji. Zakazuje jej importu „na zawsze”
09:18
20.11.2023

Chersońska prokuratura pokazuje skutki porannego ostrzału Chersonia

W wyniku ostrzału śmierć ponieść miały dwie osoby.

09:16
20.11.2023

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń

Roman Mroczko, szef chersońskiej, miejskiej administracji wojskowej, informuje o eksplozjach, które słychać w mieście.

08:36
20.11.2023

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych przybył do Kijowa

"Jestem tu dzisiaj, aby przekazać ważną wiadomość - Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w walce o wolność przeciwko agresji Rosji, zarówno teraz, jak i w przyszłości" - zapowiedział Lloyd Austin.

08:33
20.11.2023

Ile Ukraińskich dzieci ucierpiało w wyniku wojny?

Na Ukrainie w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę zginęło 510 dzieci, a 1146 zostało rannych - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

W niedzielę w wyniku ostrzału Chersonia ranna została 3-letnia dziewczynka.

07:56
20.11.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 51 razy

Jak informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin, w wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób, w tym dziecko.

07:41
20.11.2023

Niemal 7 tys. osób bez prądu na Krymie

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki podaje, że jest to efekt awarii sieci będącej wynikiem ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru, które nawiedzają Półwysep Krymski od niedzieli.

07:11
20.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Ukraińcy utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru

Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, ze ukraińskie jednostki na lewym brzegu Dniepru "prowadzą walkę kontrbateryjną" z rosyjską artylerią i "ostrzeliwują zaplecze" Rosjan.

06:56
20.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 319 210 żołnierzy, 5 439 czołgów, 10 168 pojazdów opancerzonych, 7 748 zestawów artyleryjskich, 899 wyrzutni rakiet, 588 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 764 bezzałogowe statki powietrzne, 1 563 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 127 pojazdów (w tym cystern), 1 097 jednostek sprzętu specjalnego.

06:18
20.11.2023

Na trzy miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę firma współpracująca z rosyjskim resortem obrony zaczęła kupować ciężarówki służące do przewozu ziaren zbóż

Takie dane opublikowała grupa prawników Global Rights Compliance mająca siedzibę w holenderskiej Hadze i specjalizująca się w międzynarodowym prawie humanitarnym.

Czytaj więcej

Wojenne łupy Kremla. Przed agresją Rosja szykowała się do kradzieży na Ukrainie
06:05
20.11.2023

Szoszyn: Wraz z postępującym zbliżeniem Ukrainy z UE tematów spornych w relacjach Polski z Ukrainą będzie przybywać

Oby ktoś umiał je przewidywać, wyprzedzać konsekwencje, a nie dowiadywać się o problemie z mediów po zablokowaniu przejść granicznych - pisze w komentarzu dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej", Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Sporów z Ukrainą będzie przybywać
06:04
20.11.2023

W środę protest przewoźników, trwający od dwóch tygodni na granicy z Ukrainą, ma się rozszerzyć na przejście w Medyce

– Tamtejsze służby traktują nas jak bankomaty, a w Polsce tracimy rynek. Jak mamy konkurować z ukraińskimi firmami, gdy musimy płacić kierowcy 2,5 tys. euro, a firmy ukraińskie płacą 700 euro? – mówi nam jeden ze strajkujących.

Czytaj więcej

Gniew przewoźników. "Ukraińskie służby traktują nas jak bankomaty, tracimy rynek"
05:58
20.11.2023

ISW: Deszczowa pogoda spowalnia działania ofensywne na Ukrainie, ale ich nie powstrzymuje

Instytut Studiów nad Wojną, think tank z USA pisze, że wraz z nadejściem zimy działania na frontach przybiorą na sile, ale jednocześnie zaznacza, że obecna, deszczowa pogoda nie powstrzyma Ukraińców ani Rosjan przed atakami.

Czytaj więcej

Think tank: Deszczowa pogoda spowalnia tempo działań ofensywnych na Ukrainie
05:37
20.11.2023

Wielka Brytania i USA chcą wzmocnić ochronę systemu energetycznego Ukrainy przed rosyjskim ostrzałem

Taką deklarację złożyła ambasador USA na Ukrainie, Bridget Brink. "Pracujemy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, by zapewnić światło, ogrzewanie i dostawy prądu wobec rosyjskich barbarzyńskich ataków" - zapewniła Brink pisząc o spotkaniu z udziałem przedstawicieli ukraińskiego rządu, a także brytyjskiego ambasadora na Ukrainie.

04:41
20.11.2023

Wołodymyr Zełenski poinformował o powrocie na Ukrainę jednego z dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji

W wieczornym wystąpieniu Zełenski mówił, że na Ukrainę wrócił Bohdan Jermochin, chłopiec wywieziony do Rosji z okupowanego Mariupola. - Było wiele prób uratowania go. Jestem szczęśliwy, ze wszystko się udało. Jestem wdzięczny całemu zespołowi pracującemu nad powrotem ukraińskich dzieci (...). Jestem szczególnie wdzięczny Katarowi za skuteczną mediację i pomoc - powiedział Zełenski.

04:38
20.11.2023

W ciągu tygodnia ukraińscy saperzy rozminowali 2 113 hektarów terenu i zneutralizowali 2 835 ładunków wybuchowych

Informacje takie przekazuje ukraińska Państwowa Służba Specjalna Transportu na swoim profilu na Facebooku. Od początku wojny saperzy mieli usunąć na Ukrainie 87 176 ładunków wybuchowych z obszaru obejmującego 39 829 hektarów. 

04:35
20.11.2023

Szef MSZ Łotwy gotów ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego NATO

Krišjānis Kariņš, szef łotewskiej dyplomacji, wyraził gotowość do ubiegania się o stanowisko sekretarza generalnego NATO, gdy Sojusz będzie w 2024 roku szukał następcy Jensa Stoltenberga. Informację taką przekazuje agencja Bloomberg. Kariņš był premierem Łotwy w latach 2019-2023.

04:33
20.11.2023

Nad obwodem moskiewskim zestrzelono drona lecącego w kierunku Moskwy

Informacje takie podaje zarówno mer Moskwy, Siergiej Sobianin, jak i Ministerstwo Obrony Rosji. Dron został zestrzelony ok. 23:20 przez zestaw obrony przeciwlotniczej.

04:29
20.11.2023

Kolejnych 117 Rosjan ewakuowanych ze Strefy Gazy przyleciało do Moskwy

Rosjanie ewakuowani z ogarniętej walkami Strefy Gazy przylecieli do Moskwy samolotem Ił-76 Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych po uprzednim przewiezieniu ich z przejścia granicznego Rafah do Kairu. Łącznie do Moskwy przybyło już 525 osób ewakuowanych ze Strefy Gazy. 

04:26
20.11.2023

Szef MSZ Iranu rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji

Hosejn Amir Abdollahijan w rozmowie telefonicznej z Siergiejem Ławrowem wyraził nadzieję na udział Federacji Rosyjskiej w znalezieniu rozwiązania kryzysu w Strefie Gazy - informuje agencja Mehr. Szef irańskiej dyplomacji miał podkreślać konieczność przeciwdziałania czystce etnicznej i przymusowemu przesiedleniu mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.

04:26
20.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 634