04:47
22.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 637
00:08
22.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:47
22.11.2023

Szef organizacji przestępczej zastrzelony w obwodzie rostowskim

Za zorganizowanie morderstwa został skazany na 16 lat więzienia. Został przedterminowo zwolniony po wzięciu udziału w walkach na Ukrainie w szeregach Grupy Wagnera.

23:16
21.11.2023

Rosja likwiduje literaturę ukraińską na terytoriach okupowanych

Rosja likwiduje literaturę ukraińską na terytoriach okupowanych, zastępując ją książkami rosyjskimi Według ukraińskiego Narodowego Centrum Oporu w 2023 roku Rosja wysłała na okupowane terytoria Ukrainy około 2,5 miliona rosyjskich książek.

Z raportu Narodowego Centrum Oporu Ukrainy wynika, że rosyjskie władze okupacyjne niemal wymazały ukraińską literaturę z lokalnych bibliotek na okupowanych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego.

Jak podało Centrum, przenoszeniem książek zajmują się urzędnicy okupacyjni, w tym także ci z tzw. „wydziału oświaty”. Odpowiadają za niszczenie i wymianę literatury w strefach okupowanych, a raporty przesyłane są bezpośrednio do Ministerstwa Edukacji Rosji.

Centrum zauważyło, że Rosjanie oznaczyli ukraińskie tytuły jako „literaturę ekstremistyczną” – etykieta ta obejmuje wszystkie ukraińskie publikacje z lat 1994–2021.

22:44
21.11.2023

Państwa G7 omawiają pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego

Sekretarz stanu USA Antony Blinken był współgospodarzem, wraz z ministrem stanu Japonii do spraw zagranicznych Iwao Horii, czwartego spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy G7 i innych kluczowych partnerów (G7+), aby potwierdzić zbiorowe wsparcie dla naprawy i obrony ukraińskiego sektora energetycznego w warunkach wojennych.

„Grupa dokonała przeglądu dostaw krytycznego sprzętu, w tym autotransformatorów wysokiego napięcia i systemów zasilania awaryjnego, których Ukraina będzie potrzebować, aby ustabilizować swoją sieć energetyczną i zapewnić ciągłość podstawowych usług, takich jak ogrzewanie i uzdatnianie wody”- czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Stanu USA

22:14
21.11.2023

Haass i Kupchan: Ukraina powinna zmienić strategię

Amerykańscy analitycy uważają, że aby zachować wsparcie Zachodu, Kijów powinien zmienić strategię walki z Rosją na taką, która obejmowałaby zawieszenie broni.

Czytaj więcej

Amerykańscy analitycy: Nowa strategia Ukrainy powinna obejmować zawieszenie broni
21:46
21.11.2023

Biały Dom: Grupa Wagnera przygotowuje się do zapewnienia obrony powietrznej Hezbollahowi lub Iranowi

Odtajniony wywiad Białego Domu potwierdza, że rosyjska Grupa Wagnera przygotowywała się do zapewnienia zdolności obrony powietrznej Iranowi lub Hezbollahowi, powiedział dziennikarzom 21 listopada rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Choć w raporcie nie wyjaśniono, skąd miałby pochodzić system rakietowy, Kirby stwierdził, że grupa najemników prawdopodobnie wykonuje instrukcje rosyjskiego rządu.

2 listopada dziennik „Wall Street Journal” doniósł, że według anonimowego urzędnika USA Wagner może dostarczać Hezbollahowi systemy przeciwlotnicze Pancyr.

21:14
21.11.2023

Parlament Europejski otwiera biuro na Ukrainie

Biuro będzie organem Parlamentu Europejskiego odpowiedzialnym za decyzje administracyjne dotyczące wewnętrznego funkcjonowania instytucji.

Czytaj więcej

Parlament Europejski otworzy biuro w Kijowie
20:46
21.11.2023

Odnaleziono 200 ton pomocy humanitarnej

W obwodzie zaporoskim odnaleziono około 200 ton pomocy humanitarnej, powiedział szef Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko.

20:12
21.11.2023

Ukraińscy piloci przechodzą już szkolenie na F-16 w Danii

Takie oświadczenie wydał rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat

- Z każdym dniem liczba ukraińskich pilotów szkolących się i wykonujących zadania postawione przed nimi przez instruktora może się zwiększać – powiedział Ihnat.

19:47
21.11.2023

Maleją dostawy amunicji z USA

- Bądźmy szczerzy: kryzys na Bliskim Wschodzie już ma trwały wpływ na naszą politykę na Ukrainie – powiedział Josep Borrell w przemówieniu wygłoszonym 6 listopada.

Czytaj więcej

Mniejsze dostawy amunicji z USA na Ukrainę. Powodem konflikt w Strefie Gazy?
19:13
21.11.2023

Prezydent Mołdawii: Szybkie rozszerzenie UE jest teraz konieczne dla bezpieczeństwa w Europie

Mołdawia uważa, że Unia Europejska powinna wcześniej spełnić obietnicę złożoną Mołdawii i Ukrainie i rozpocząć negocjacje w sprawie ich członkostwa.

Mołdawska przywódczyni Maia Sandu powiedziała to reporterom w Kijowie po rozmowach z prezydentami Ukrainy i Radą Europejską.

- Decyzja o jak najszybszym rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Mołdawii i Ukrainy do UE będzie sygnałem, który będzie słyszalny nie tylko w Kiszyniowie i Kijowie, ale także w Moskwie, a także w każdej stolicy noszącej autorytarne ambicje imperialistyczne – powiedziała Sandu. - Szybkość i jedność to coś więcej niż wybór strategiczny. Teraz to kwestia przetrwania i stabilności Europy. Nowa fala rozszerzenia UE będzie inwestycji w bezpieczeństwo kontynentu

18:43
21.11.2023

Estońska straż graniczna nie pozwala migrantom na wjazd do kraju

Dzień wcześniej rosyjskie służby specjalne przywiozły na granicę rosyjsko-estońską grupę uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Film opublikował we wtorek, 21 listopada, portal 47news.

18:12
21.11.2023

Blokada na granicy ukraińsko-słowackiej

Jak podała policja i media, we wtorek słowackie przejście graniczne z Ukrainą zostało zablokowane, choć związek przewoźników w kraju zdystansował się od tej decyzji i nazwał to akcją jednej ciężarówki.

Słowaccy kierowcy ciężarówek wspierali wysiłki polskich truckerów na rzecz wygrania ograniczeń w liczbie ukraińskich ciężarówek wjeżdżających do Unii Europejskiej.

W zeszłym tygodniu zorganizowali symboliczną, krótką blokadę głównego przejścia granicznego, aby okazać wsparcie, ale powiedzieli, że poczekają na rozmowy przed podjęciem dalszych kroków.

17:43
21.11.2023

Rosja i Białoruś zawetowały przewodnictwo Estonii w OBWE

Decyzja o powołaniu Estonii na przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na rok 2024 została zablokowana przez weto Rosji i Białorusi, podało 21 listopada estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

17:17
21.11.2023

Morderca z 20-letnim wyrokiem na wolności po 6 miesiącach na froncie

Lokalny portal informacyjny 76.ru podał we wtorek, że 33-letni Nikołaj Obołobiak, mieszkaniec obwodu jarosławskiego, został zwolniony z wojska na początku tego miesiąca po tym, jak odniósł ciężkie rany w jednej z bitew na froncie ukraińskim.

Czytaj więcej

Rosja. Kanibal-satanista wolny po sześciu miesiącach walk na Ukrainie
16:53
21.11.2023

Zełenski o próbach zamachu na swoje życie i operacji Majdan 3

Rosja nie rezygnuje z planu zmiany prezydenta na Ukrainie - mówił w wywiadzie Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski mówi, że przeżył pięć-sześć zamachów na swoje życie. "To jak COVID-19"
16:33
21.11.2023

Eksplozje w okolicach Odessy

Świadkowie raportują o eksplozjach w obwodzie odeskim. Uruchomiono alarm przeciwlotniczy.

16:16
21.11.2023

ONZ: Liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej na Ukrainie przekracza 10 000

Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że od początku rosyjskiej inwazji liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie przekroczyła 10 000.

ONZ stwierdziła, że zdecydowana większość zgonów została spowodowana przez broń wybuchową o zasięgu rozległym, taką jak pociski, rakiety i amunicja kasetowa. Około połowa niedawnych zgonów miała miejsce daleko za linią frontu, częściowo dlatego, że siły rosyjskie używały rakiet dalekiego zasięgu.

Misja ONZ ds. praw człowieka, która ma na Ukrainie kilkudziesięciu obserwatorów, stwierdziła, że spodziewa się, że ostateczna liczba ofiar będzie „znacznie wyższa”.

„Wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, która trwa obecnie 21. miesiąc, może przerodzić się w przedłużający się konflikt, którego poważne koszty ludzkie będą bolesne do wyobrażenia” - ostrzega ONZ.

Moskwa zaprzecza, jakoby celowo atakowała ludność cywilną.

15:49
21.11.2023

Atak drona na Berysław w obwodzie chersońskim

W wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego na samochód w Berysławiu ranny został 75-letni właściciel samochodu - podaje lokalna prokuratura.

15:29
21.11.2023

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem

Michel odwiedził Kijów w Dniu Wolności i Godności - to święto upamiętniające Pomarańczową Rewolucję (z 2004 roku) i Rewolucję Godności (z 2013 roku).

15:11
21.11.2023

Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia. Dwie osoby zostały ranne

Jedną z rannych w ostrzale osób jest 62-letni mężczyzna - podał szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej, Roman Mroczko.

15:04
21.11.2023

Na Słowacji przewoźnicy blokują jedno z przejść granicznych

Przejście graniczne Użhorod-Vyšné Nemecké blokuje słowacki związek przewoźników samochodowych. Nie wiadomo jak długo przejście będzie blokowane. Przejście to było już kilka dni temu blokowane przez słowackich przewoźników przez godzinę, w geście solidarności z polskimi przewoźnikami, którzy blokują polską granicę domagając się przywrócenia pozwoleń na poruszanie się po unijnych drogach dla ukraińskich przewoźników.

14:35
21.11.2023

Niemcy przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej w wysokości 1,3 mld euro

Informacje takie przekazuje dziennik "Bild". Według dziennika w skład zestawu pomocy wejdą cztery zestawy przeciwlotnicze IRIS-T oraz 20 tysięcy pocisków kalibru 155 mm, 60 dronów rozpoznawczych i co najmniej 25 radarów służących do zwalczania dronów. We wtorek z wizytą w Kijowie przebywa minister obrony Niemiec, Boris Pistorius.

13:58
21.11.2023

Rubel jest najmocniejszy od ponad czterech miesięcy

Więcej dolarów na rynku, mocniejszy rubel. Tak można podsumować umocnienie się rosyjskiego pieniądza do poziomu z czerwca. Większą podaż walut w Rosji wymusił dopiero dekret Kremla.

Czytaj więcej

Rubel najmocniejszy od czerwca, bo koncerny muszą wyprzedawać waluty
13:58
21.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe dane o stratach Ukrainy

Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 536 samolotów, 254 śmigłowce, 9 050 bezzałogowych statków powietrznych, 441 zestawów przeciwlotniczych, 13 509 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 144 zestawy artyleryjskie i moździerze i 15 452 jednostki sprzętu specjalnego - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

13:33
21.11.2023

Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Podstawą ukraińskiej obrony powietrznej będą amerykańskie zestawy Patriot, zestawy SAMP/T, zestawy IRIS-T oraz NASAMS

Płk Jurij Ihnat zapowiedział, że te zachodnie zestawy obrony powietrznej będą wypierać poradziecki sprzęt znajdujący się dotychczas w wyposażeniu ukraińskiej armii.

13:19
21.11.2023

Rosja chce odszkodowania za eksplozje gazociągów Nord Stream

Rosyjski reżim nie wyklucza dochodzenia odszkodowania za wysadzone gazociągi na dnie Bałtyku. Komizm sytuacji polega na tym, że są tropy wskazujące, iż to Rosjanie sami wysadzili Nord Stream i Nord Stream 2.

Czytaj więcej

Kreml będzie chciał odszkodowania za wysadzenie gazociągów Nord Stream
13:09
21.11.2023

W okupowanym Sewastopolu rozległy się eksplozje

W ciągu 20 minut w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu rozległo się pięć eksplozji - informuje kanał "Krymski Wiatr" w serwisie Telegram. Z wpisu wynika, że eksplozje były podobne do wybuchów rakiet. W mieście ogłoszono alarm powietrzny.

12:43
21.11.2023

Siergiej Szojgu poinformował, że rosyjska triada nuklearna jest wyposażona "w 100 proc. w nowoczesne okręty"

Szojgu podkreślił, że zakończyły się już testy okrętu podwodnego, który może być uzbrojony w pociski o głowicy atomowej, Imperator Aleksander III przeznaczonego dla Floty Pacyfiku.

12:01
21.11.2023

Rosyjski dyplomata: Rosja nie może współistnieć z obecnym reżimem w Kijowie

Roman Mirosznik przekonuje, że Ukraina dopuszcza się do zbrodni na ludności cywilnej, podczas gdy NATO dostarcza broń Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosyjski dyplomata: Rosja jest w stanie przeciwstawiać się NATO jak długo trzeba
11:38
21.11.2023

Ukraińska armia zniszczyła na południu dwie rosyjskie stacje walki radioelektronicznej

Ponadto ukraińska armia zniszczyła dwie rosyjskie łodzie - czytamy na kanale Dowództwa Operacyjnego "Południe" w serwisie Telegram.

11:26
21.11.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem rostowskim

W komunikacie Ministerstwa Obrony Rosji czytamy, że do strącenia drona doszło ok. 12 czasu moskiewskiego. Dron został strącony przez ukraińską obronę powietrzną.

10:59
21.11.2023

W obwodzie kijowskim otwarto nowy most nad rzeką Irpień

Informację taka przekazał Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej.

10:21
21.11.2023

Ukraińska straż graniczna poinformowała o odparciu rosyjskiego ataku w rejonie Bachmutu

Odpierając atak jednostka straży granicznej miała wyeliminować pięciu rosyjskich żołnierzy.

10:07
21.11.2023

Przewodnicząca PE składa Ukraińcom życzenia z okazji Dnia Wolności i Godności

"Rewolucja na Majdanie (Pomarańczowa Rewolucja z 2004 roku - red.) zmieniła przyszłość Ukrainy na zawsze" - napisała na Twitterze Roberta Metsola. Metsola zapewniła, że wsparcie UE dla Ukrainy rośnie z każdym

09:52
21.11.2023

Maia Sandu, prezydent Mołdawii, przybyła z wizytą do Kijowa

Sandu odwiedza Kijów w dniu, w którym Ukraińcy wspominają Pomarańczową Rewolucję z 2004 roku i Rewolucję Godności z 2013 roku.

09:27
21.11.2023

Chersońska administracja obwodowa pokazała skutki porannego ostrzału Chersonia

W wyniku ostrzału ranna została 59-letnia kobieta.

09:12
21.11.2023

Mariusz Błaszczak: Polska ma pod bronią 193 tys. żołnierzy

Szef MON podkreślił, że "300-tysięczna armia jest jak najbardziej możliwa do zbudowania". Plan rozbudowy polskiej armii do poziomu 300 tys. żołnierzy pojawił się w związku z przyjęciem przez Sejm IX kadencji przygotowanej przez rząd PiS Ustawy o obronie ojczyzny. Błaszczak spotkał się z szefem Departamentu Obrony USA, Lloydem Austinem.

09:12
21.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,233 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 18,4 tys. osób. W tym samym czasie z Ukrainy do Polski wyjechało 20,9 tys. osób, a od początku wojny - 15,443 mln osób.

08:56
21.11.2023

Działania ukraińskiej obrony powietrznej

Siły Powietrzne Ukrainy przekazały, że podczas nocnych ataków Rosjanie wystrzelili 10 dronów typu Shahed (tzw. amunicja krążąca), cztery rakiety sytemu S-300 oraz pocisk Iskander. Zestrzelono dziewięć rosyjskich dronów oraz pocisk Iskander - podało ukraińskie dowództwo.

08:41
21.11.2023

Brak okrętów z Kalibrami na Morzu Czarnym

Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym znajdują się dwa rosyjskie okręty - żadna z tych jednostek ma nie być uzbrojona w pociski manewrujące typu Kalibr.

08:34
21.11.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że rano wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą moździerzy teren gminy Szałyhyne w obwodzie sumskim. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:25
21.11.2023

Ofiary nocnych ataków

Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku nocnych rosyjskich ataków rakietowych i ostrzałów na wschodzie Ukrainy - wynika z informacji przekazywanych przez przedstawicieli ukraińskich władz. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko podał, że wieczorem w poniedziałek dwa pociski uderzyły w teren szpitala w mieście Sełydowe w obwodzie donieckim. "Pod gruzami mogą znajdować się ofiary, dlatego poszukiwania trwają" - napisał Kłymenko w mediach społecznościowych.

Według źródeł ukraińskich, jedna osoba zginęła w Sełydowem na skutek rosyjskiego ostrzału kopalni, jedna - w obwodzie charkowskim.

08:04
21.11.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Kozaczą Łopań

W wyniku ostrzelania miejscowości w obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba, 29-letni mężczyzna - podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:35
21.11.2023

Minister obrony Niemiec przybył z wizytą do Kijowa

Boris Pistorius rozpoczął niezapowiedzianą wizytę w Kijowie - informuje niemiecka telewizja ZDF. W czasie wizyty ma rozmawiać z władzami Ukrainy o szkoleniu ukraińskich żołnierzy i dostawach pomocy wojskowej dla walczącego z Rosją kraju. Pistorius spotka się w Kijowie m.in. z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

07:19
21.11.2023

Obwód chersoński ostrzelany 44 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne.

07:12
21.11.2023

W nocy Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu pięciu pocisków i 11 dronów-kamikadze

Ukraińska obrona powietrzna strąciła 10 dronów-kamikadze i jeden pocisk Iskander-K - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

07:07
21.11.2023

Przewodniczący Dumy z wizytą w Chinach

Wiaczesław Wołodin w czasie trzydniowej wizyty w Chinach (21-23 listopada) ma spotkać się z kierownictwem Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i innymi przedstawicielami władz w Pekinie.

07:00
21.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 319 820 żołnierzy, 5 439 czołgów, 10 174 pojazdy opancerzone, 7 752 zestawy artyleryjskie, 899 wyrzutnie rakiet, 588 zestawy przeciwlotnicze, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 771 bezzałogowych statków powietrznych, 1 564 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 134 pojazdy (w tym cysterny) i 1 098 jednostek sprzętu specjalnego.

06:36
21.11.2023

Zamykanie granicy między Finlandią a Rosją przez Helsinki rzecznik Kremla nazwał „rusofobicznym stanowiskiem”

W kilku miastach Finlandii odbyły się manifestacje miejscowej społeczności rosyjskiej przeciw działaniom władz. – Wszyscy pamiętamy, czym była żelazna kurtyna – powiedziała jedna z Rosjanek pikietujących siedzibę fińskiego parlamentu.

Czytaj więcej

Znów konflikt na granicy z Rosją. Finlandia zamyka przejścia graniczne
06:35
21.11.2023

Igor Striełkow ogłosił start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji

Striełkow zrobił to, będąc w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo, gdzie ma przebywać co najmniej do 18 grudnia. Nic nie wskazuje na to, by wyszedł na wolność.

Czytaj więcej

Striełkow chce zająć miejsce Putina
06:35
21.11.2023

Ćwiczenia Dragon-24 rozpoczną się w Polsce 25 lutego – w drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

W Dragonie weźmie udział 15 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilka tysięcy wojskowych z państw sojuszniczych. W sumie ok. 20 tysięcy z dziewięciu krajów, m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Turcy. W tym stacjonujący w Polsce batalion 3. dywizji piechoty USA.

Czytaj więcej

Wielkie manewry w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę
06:19
21.11.2023

Ukraińcy utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru

Takie informacje przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, który podaje też, że ukraińska armia prowadzi w tym rejonie ogień kontrbateryjny i przeprowadza uderzenia na zaplecze rosyjskich wojsk.

05:43
21.11.2023

Gubernator obwodu briańskiego poinformował o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem

Z wpisu Aleksandra Bohomaza wynika, że dron został strącony za pomocą zestawu do walki radioelektronicznej.

05:41
21.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 13 razy obwód sumski

Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa. Na terenie obwodu sumskiego w ciągu doby miało dojść do 88 eksplozji.

05:16
21.11.2023

Rosja wysłała 27 ton pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

O pomocy wysłanej na pokładzie samolotu Ił-76 do Egiptu, gdzie zostanie ona przekazana egipskiemu Czerwonemu Półksiężycowi. który rozdysponuje ją w Strefie Gazy, informuje na swoim kanale Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej.

04:41
21.11.2023

W nocy w obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje

O eksplozjach i aktywności obrony powietrznej w obwodzie poinformował na swoim profilu na Facebooku zastępca gubernatora obwodu, Serhij Tiurin. Wcześniej w obwodzie chmielnickim ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem dronów.

04:38
21.11.2023

Ukraińcy świętują dziś Dzień Godności i Wolności

Obchodzone 21 listopada święto upamiętnia Pomarańczową Rewolucję 2004 roku oraz Rewolucję Godności 2013 roku. Święto to zastąpiło Dzień Wolności, czyli święto upamiętniające Pomarańczową Rewolucję, które obchodzono w latach 2005-2011 22 listopada. Dzień Godności i Wolności został ustanowiony dekretem prezydenta Ukrainy z 13 listopada 2014 roku.

04:34
21.11.2023

W okupowanym Mariupolu niektóre budynki mieszkalne i placówki edukacyjne nadal pozbawione są ogrzewania

Takie informacje przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram mariupolska rada miejska. "Ludzie skarżą się lokalnej administracji, ale nie ma rozwiązań" - czytamy na kanale mariupolskiej rady miejskiej. Mariupol został zajęty przez Rosjan wiosną 2022 roku. Po wielu tygodniach zaciętych walk, w czasie których miasto zostało w dużej mierze zniszczone.

04:32
21.11.2023

W poniedziałek wieczorem ukraiński dron został strącony nad obwodem orłowskim

O strąceniu drona poinformował gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kłyczkow. Dron miał zostać zestrzelony nad rejonem szabłykińskim.

04:29
21.11.2023

Rosyjska obrona powietrzna strąciła ukraińskiego drona nad obwodem kurskim

Dron został zestrzelony ok. godziny 00:30 czasu moskiewskiego - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

04:27
21.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji: Udaremniliśmy desant Ukraińców na lewym brzegu Dniepru

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że rosyjska piechota morska powstrzymała próbę przeprowadzenia przez armię ukraińską desantu na lewym brzegu Dniepru. "Wróg nie odniósł sukcesu na tym kierunku" - czytamy w komunikacie.

04:26
21.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 635