Parlament Europejski otworzy biuro w Kijowie

Otwarcie biura PE na Ukrainie ma na celu ułatwienie relacji z ukraińskim parlamentem, w szczególności powiązanie go z „właściwymi komisjami” Parlamentu Europejskiego oraz ułatwienie prac administracyjnych.

Publikacja: 21.11.2023 21:21

Roberta Metsola i Wołodymyr Zełenski

Roberta Metsola i Wołodymyr Zełenski

Foto: EP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 636

Jak wynika z dokumentu Biura Parlamentu Europejskiego, do którego dotarł portal Euractiv, Parlament Europejski zgodził się otworzyć biuro na Ukrainie, aby zwiększyć swoje wsparcie dla ukraińskiego parlamentu, w odpowiedzi na prośby czołowych urzędników ukraińskiego rządu.

Biuro w Kijowie będzie organem Parlamentu Europejskiego odpowiedzialnym za decyzje administracyjne dotyczące wewnętrznego funkcjonowania instytucji.

Czytaj więcej

Orban: UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

Parlament Europejski ma biura łącznikowe w każdym państwie UE, które pomagają Parlamentowi w kontaktach z państwami członkowskimi, na przykład podczas komunikacji z zainteresowanymi stronami, organizowania wydarzeń i utrzymywania relacji z lokalnymi mediami.

Z dokumentu PE wynika, że tylko kilka biur Parlamentu Europejskiego ma siedziby w miastach pozaeuropejskich, m.in. w Nowym Jorku, Addis Abebie i Dżakarcie, „gdzie pracownicy Parlamentu są oddelegowani do Delegacji UE”.

O otwarcie biura zabiegał Zełenski

Z dokumentu wynika, że Zełenski podczas swojej wizyty we Lwowie 4 marca zwrócił się do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsola  z prośbą o utworzenie przedstawicielstwa parlamentu na Ukrainie.

Kwestię tę ponownie podniósł także pod koniec kwietnia marszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Według dokumentu, do którego miał dostęp Euractiv, obecność Parlamentu w Kijowie zapewni, że komisje Parlamentu Europejskiego będą „regularnie informowane o bieżących sprawach i procesach” nie tylko na Ukrainie, ale także o „krajach Partnerstwa Wschodniego”.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola konsekwentnie głośno wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r.

Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Ursula von der Leyen na granicy z Rosją. Finlandia prosi o pomoc
Dyplomacja
Ograniczone sankcje na Iran. Unia zawodzi Izrael
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel